הפיכה צבאית בחוף השנהב

 
עודכן 18:58 25/12/1999
חדשות נענע

מפקד צבא חוף השנהב הדיח את הנשיא בדה בהפיכה צבאית אתמול בלילה. בדה קרא לאזרחים להתנגד להפיכה, אולם הוא עצמו מואשם בשחיתות

 
 
 
 
 
לאחר שנכשל נסיונו לקרוא לאזרחי חוף השנהב להתנגד להפיכה צבאית, מחכה היום (שבת) נשיאה המודח של חוף השנהב הנרי כהן בדה למטוס שיקח אותו לגלות.

בדה הודח בהפיכה צבאית שהחלה ביום שישי. מאות חיילים חמושים השתלטו על אבידג`אן, בירת חוף השנהב, ועל בניני הממשלה. החיילים הונהגו בידי הגנרל רוברט גואי, מפקד הצבא שהכריז על עצמו היום כעל מנהיג חוף השנהב. בשעה שחיילים חמושים השתלטו על בית-המשפט העליון, שדה התעופה ומבנים נוספים בבירה.

מארגן ההפיכה, הגנרל גואי קרא היום להימנע משפיכות דמים. "עלינו להימנע משפיכות דמים, בארץ הזו אפשר לפתור כל דבר באמצעות דיאלוג" אמר גואי. גואי הכריז על עצמו כמייסד "האיגוד לישועת האומה", שישלוט בחוף השנהב בתקופת המעבר.

חוף השנהב, בעלת אוכלוסייה של 19 מיליון איש קיבלה את עצמעותה מצרפת ב-1960 וחיה תחת משטר נשיאותי. היא מגדלת הקקאו מספר 1 בעולם. צרפת גינתה את ההפיכה הצבאית במדינה וקראה להחזיר את הסדר והביטחון בבירת חוף השנהב.

עד עתה נחשבה חוף השנהב כיציבה מבין הקולוניות החדשות באפריקה. הנשיא בדה נכנס לתפקידו ב-1993, אך בשנים האחרונות גברה הביקורת על שחיתות ממשלתו וכוחה של האופוזיציה גבר. מרשת הסי. אן. אן נמסר היום כי ההפיכה בחוף השנהב היתה רק עניין של זמן.