המדריך להנקה נכונה

 
עודכן 22:07 10/07/2008
רויטל קיבק ארמה

כל אחת יכולה, אבל לא כל אחת יודעת איך עושים את זה נכון. הנקה יכולה להיות פשוטה עבור חלק מאיתנו, בעוד שעבור אחרות היא יכולה להיות מסורבלת ומלחיצה. על הוראות ההפעלה במדריך ההנקה שלפניכם

 
 
 
 
 
לא יונקים מהפטמה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
לא יונקים מהפטמה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
מדוע נשים כה רבות מתקשות להניק? מה עומד כחוצץ בין האם ובין התינוק הרעב? לפניכם מספר טיפים שיעזרו להתגבר על התסכול.

חוסר ידע

"הסיבה העיקרית לקשיים הקיימים בהנקה בימים הראשונים אחרי הלידה, היא לדעתי חוסר ידע", אומרת ויולן קרסק, יועצת הנקה מוסמכת, אחות ומיילדת, ביה"ח ביילינסון. "אימהות נוהגות לבקש הנחייה רק אחרי הלידה, כשהן עדיין עמוסות בהורמונים, שמשבשים את יכולת הקליטה שלהן לעבד מהי הנקה נכונה. על כן אני ממליצה לנשים לעבור תדריך הנקה (הדרכה במקום) כבר לפני הלידה, כך שבבוא היום הן תהיינה מוכנות ותדענה לקראת מה הן הולכות".

טיפ מס' 1: להניק סמוך ללידה

"הנקה מוקדם ככל האפשר אחרי הלידה", אומרת ויולן. "הכוונה היא להניק הנקה ראשונה מיד אחרי הלידה, בשעה שהם מאד ערניים, אלא אם קיימת התווית נגד או סיבה רפואית. הנקה מיד אחרי הלידה עוזרת לתינוק לא לשכוח מה לעשות בהנקות הבאות. ההנקה באה לאחר שנוצר מגע העור הראשוני: הוא מריח, מרגיש, מלקק, צובט, ויש כאלה שיונקים ממש בפועל, לכן חשוב להציע את ההנקה הראשונית הזאת".

טיפ מס' 2: ביות מלא להנקה עפ"י דרישה

הכוונה בביות מלא היא שהיית התינוק ליד אמו בביה"ח. "רוב האימהות בוחרות בביות חלקי – כשרק חלק משעות היום נמצא התינוק לידן. באופן זה, לא מתאפשרת באופן מלא הנקה לפי דרישה, שמטרתה לא לתת לתינוק לבכות על מנת לקבל חלב מאמא שלו. במצב של בכי מתמשך והמתנה לאם, הוא מגיע להנקה כשהוא כועס ועצבני, מה שעלול להקשות על ההנקה. על כן, חשוב לספק את צרכיו מיד כשהוא מגלה סימנים מוקדמים של רעב, ואז ישר לחברו לשד".
 

טיפ מס' 3: להימנע ממתן תוספות תמ"ל

"נשים חושבות שאין להן מספיק חלב אחרי הלידה. הן טועות לחשוב, שהקולסטרום לא מספיק בכמותו. אני תמיד מציגה בפני נשים את נתון נפח הקיבה של התינוק שלהן שזה עתה נולד (5-15 CC). הקיבה שלהם קטנה מאד והקולסטרום בהחלט מספיק להם/ נשים נוהגות לתת תמ"ל מחשש שמא הוא לא אכל מספיק' ואז הן לא מייצרות מספיק חלב כי פעולת ההנקה נקטעת. זה מעגל שצריך לשבור אותו. על כן אני ממליצה שלא לתת תמ"ל, אלא להמשיך ולהניק".

שאבתם בששון

"אם בכל זאת קיימת בעיה (תינוק פג או הסובל ממשקל נמוך), אני ממליצה להתחיל לשאוב במרץ מה שיעזור להגביר את תנובת חלב האם". לדברי ויולן, נשים רבות נמנעות מהנקה בלילה ונוהגות במקום זאת לתת תמ"ל "ואז יש גודש, השד לא מתרוקן כמו שצריך, כיוון שמתקיים ניהול לא נכון של הנקה. זה מעגל קסמים שקשה מאד לצאת ממנו אח"כ".

טיפ מס' 4: לא לשלב בקבוק או מוצץ

"שימוש משולב בבקבוק עלול ללמד את התינוק שלא לרצות ציצי, מכיוון והבקבוק מספק לו מזון ללא מאמץ כמעט. זה פוגע בתנובת החלב של האימא, על כן לא מומלץ לשלב". לגבי מוצץ – מומלץ שלא לתת מוצץ עד לביסוס ההנקה, כדי שידע להבדיל בין ציצי למוצץ, מה שאומר שאפשר לתת מוצץ מגיל חודש או אפילו שבועיים עד שנה. זה מפחית את הסיכוי למוות בעריסה ועוזר לתינוק להירדם באופן עצמאי".

טיפ מס' 5: להעיר את הישנוני

"יש תינוקות מאד ישנוניים בשבועות הראשונים לחייהם– חייבים להעיר אותם כל 3 שעות למינימום 8הנקות ביממה".


אין דבר כזה "פיטמה לא טובה"

אנחנו מכירים פיטמה רגילה, פטמה שקועה ופטמה הפוכה. אימהות רבות נוהגות לומר כי הן אינן מצליחות להניק בגלל "הצורה הקלוקלת" של הפטמה שלהן. "התינוק לא יונק מהפטמה, אלא מהעטרה (שסביב לפטמה)", אומרת ויולן. "אם התינוק מצליח לתפוס את העטרה והיא אלסטית וגמישה – פטמה שטוחה או הפוכה לא אמורה להפריע לו". "התינוק שלנו, למזלנו, לא מכיר אף פיטמה אחרת. מבחינתו זוהי הפטמה הכי מושלמת בעולם. הוא לא יכול להשוות, ולכן צריך ללמוד להסתדר עם זה. תינוקות שבכל זאת מתקשים קצת יותר, אפשר לנסות להניק בתנוחה אחרת. אם הבעיה עדיין לא נפתרת, יש לפנות ליועצת הנקה מוסמכת".
 

זהירות מפטמת סיליקון

מצאי לך את התנוחה מהתאימה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages0)
מצאי לך את התנוחה מהתאימה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages0)
"בשימוש בפטמת סיליקון עובר פחות חלב דרך הפטמה: יש פחות גירוי ולכן האם אינה מייצרת חלב כפי הנדרש. בעיה נוספת שנוצרת בגלל הרווח בין הפטמה המלאכותית לפטמה הטבעית, גורמת לקולסטרום שלא לעבור במלואו. "אפשר להיעזר בפטמה שכזו בשלב מאוחר יותר - כשיש הרבה חלב ובהתייעצות עם יועצת הנקה מוסמכת".

גדושות בחלב

"אם יתקיים ניהול הנקה נכון גם בלילה הרי שאין סיבה לגודש. אם בכל זאת קיים גודש, הטיפול החשוב ביותר הוא הנקות לריקון השד. כמו כן, אפשר להוציא חלב ידנית בגמר ההנקה להקלה בלבד. ניתן לשים קומפרסים קלים על השד. אני תמיד ממליצה להכניס אפונה קפואה לשקיות סנדוויץ' ולשים בחזייה. אפשר גם עלי כרוב ירוק – אבל להיזהר כי הם עלולים ליבש את החלב, על כן לא יותר מחצי שעה ולא לשים על הפטמה וההילה. "אם אין ברירה וחייבים לשאוב – לשאוב עד להקלה בלבד, כשהמטרה היא "להזיז הלאה את החלב" כדי שלא יעמוד בשד".

מיעוט חלב

"לרוב זוהי רק תפיסה מוטעית לחשוב ש'אין לי חלב'. אם לילוד יש יציאות סדירות של שתן (5 פעמים) וצואה (פעמיים) ביום והוא יונק מינימום 8 פעמים, זאת אינדיקציה שהוא אוכל מספיק (חשוב שלא לפסוח על מעקב שקילה בטיפת חלב). "ובכל זאת, יש לפעמים מיעוט של חלב – אז מבררים מה הסיבה. לרוב, מיעוט חלב נובע בניהול הנקה לא נכון או מחיבור לא טוב לשד. במקרים הנ"ל לאחר הטיפול, האם תוכל לייצר מספיר חלב לתינוקה. אם הסיבה למיעוט חלב היא אחרת (כגון אישה שעברה הקטנת שד למשל) יש להתייעץ עם יועצת הנקה מוסמכת.

זה כואב

"פצעים נובעים מתפיסה לא נכונה של הפטמה במקום את העטרה או משחרור לא נכון של השד שמתעלם מהווקום שנוצר. הפצע לא יעבור אם לא נשפר תפיסה על השד או אם לא נכניס זרת לפי היונק לפני שאנחנו משחררות אותו מהאחיזה. מומלץ לשים חלב אם על אזור הפצע - זה עוזר מאד. אפשר גם לשים משחה שמכילה לנולין טהור. מומלץ לאוורר את הפטמות לאוויר החדר.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.