מדריך קניה: מקרר

 
עודכן 07:15 13/02/2008
מיכל בסן, צרכנות נענע 10

מקרר זו חתיכת השקעה רצינית. הוא יקר, וילווה אתכם מספר שנים. במלים אחרות, אתם לא רוצים לגלות מאוחר מדי שקניתם מקרר דפוק. מזל שאנחנו כאן

 
 
 
 
 
השקעה שיש לתת עליה את הדעת (d70focus, פליקר)
השקעה שיש לתת עליה את הדעת (d70focus, פליקר)
מגיע הרגע שבו כל זוג, משפחה ואפילו רווקים צעירים נאלצים להתמודד עימו. בין אם עברתם דירה, ובין אם המקרר הקודם התקלקל, מגיע הרגע שבו תאלצו לצאת ולרכוש מקרר חדש.

מקרר זו השקעה שיש לתת עליה את הדעת. הוא יקר, וסביר להניח שילווה אתכם מספר שנים. במלים אחרות, אתם ממש לא רוצים לגלות שקניתם את המקרר הלא נכון. מזל שאנחנו כאן.

בשוק היום קיימים שלושה סוגי מקררים:

מקרר בעל תא הקפאה עליון - המקרר הקלאסי שכולנו מכירים.
מקרר בעל תא הקפאה תחתון - המקפיא ממוקם בתחתית המקרר
מקרר דלת לדלת - המקפיא ממוקם לצד המקרר.
 
LNF640V-WGBD - מערכת הפשרה אוטומטית,  מדפי זכוכית. ישפאר
LNF640V-WGBD - מערכת הפשרה אוטומטית, מדפי זכוכית. ישפאר
לכל סוג מקרר יתרונות וחסרונות. את אלו כדאי לשקול בהתאם לתקציב שבידיכם, החלל שבדעתכם או ביכולתכם להקצות למקרר, צריכת החשמל החודשית שלכם, וכמובן המאכלים שאתם מאכסנים והכלים שבהם אתם נוהגים לאכסן אותם. סירים, לדוגמה, בגלל היותם עגולים, תופסים יותר מקום במקרר.

מקרר בעל תא הקפאה עליון יאפשר לכם גישה נוחה למקפיא (למרות שגם זה עניין של טעם. יש הטוענים כי דווקא תא ההקפאה התחתון נוח יותר), צריכת החשמל שלו נמוכה יחסית והוא מגיע במבחר מידות, צבעים ומידות קיבולת: יתרון חשוב למי שצריך להתאים את המקרר למטבח קיים. מחירו של מקרר כזה, בקיבולת שבין 600 ל-500 ליטר, נע בין 3,000 ל-7,000 ₪.

המשמעות העיקרית של מקרר בעל תא הקפאה תחתון היא מקפיא גדול יותר. אם אתם זקוקים למקפיא גדול ולא מעוניינים להשקיע במקפיא נפרד, יכול להיות שזה הפתרון שחיפשתם. בנוסף, מיקום המקפיא מרים את תכולת המקרר ומאפשר גישה נוחה יותר לפריטים שבעבר נחו הרחק לרגלינו (מגירת הירקות, למשל). עם זאת, מקרר בעל תא ההקפאה תחתון צורך יותר חשמל, דורש מרחב גדול יותר לפתיחת הדלת ומגיע במבחר מצומצם של דגמים ונפחים. טווח המחירים של מקרר בעל תא הקפאה עליון, בקיבולת של 600 – 500 ליטר, נע בין 5,000 ל-12,000 ₪.

מקרר דלת לדלת, המתוחכם והיקר בין השלושה, מתאים בעיקר למי שזקוק לנפח אכסון גדול למוצרים קפואים. מקררים מסוג זה מגיעים בקיבולת ממוצעת של 720-780 ליטרים, אך למרות גודלם ניתן להציב אותם בפינות או במקומות מצומצמים, בזכות דלתותיהם הקטנות יחסית. הוא צורך הרבה חשמל, ולרוב מגיע עם אי-אלו תכונות מיוחדות כמו קיוסק לקוביות קרח או מנגנוני פיקוד ובקרה דיגיטלים. אבל כל התוספות האלו אינן הכרחיות. הן רגישות לתקלות, ועשויות לעלות לכם לא רק בכסף, אלא גם בכאב ראש.

מחירו של מקרר דלת לדלת נע בין 8,000 ל-20,000 ₪.
 

מקום

לפני שאתם מגיעים לחנות, ובמיוחד אם אתם מחליפים מקרר קיים, קחו סרט מדידה ובדקו את המקום שהמקרר העתידי שלכם עתיד לתפוס. וודאו כי אתם משאירים מרחב של 2 עד 5 סנטימטר מכל צד, ולפחות 13 סנטימטרים מאחור. שימו לב אם יש לכם מדפים למעלה, מכיוון שהם יכולים להגביל את גובה המקרר.

המקרר ניצב לצד קיר או ארון? מדדו את אורכם. לא תרצו לקנות מקרר רק כדי לגלות מאוחר יותר כי דלת הרכש החדש שלכם איננה נפתחת כמו שצריך או כי אינכם מסוגלים לפתוח אותה עד הסוף. בחלק מהמקררים קיימת אפשרות להרכיב את הדלת בצידו השני של המקרר, אולם במרבית המקררים, עלות הסרתה והתקנתה מחדש של דלת המקרר יכולה להגיע עד ל-1,000 ₪.
 

מה כדאי לבחון

מקפיא תחתון. מקרר קינג הפוך עם קיוסק. דגם 679EV. מיניליין
מקפיא תחתון. מקרר קינג הפוך עם קיוסק. דגם 679EV. מיניליין
הסתכלו בקנקן, אבל אל תשכחו להסתכל במה שיש בו. נכון, מקרר צבעוני זה מדליק, אבל הרבה יותר חשוב שהמקרר שתביאו הביתה ישרת אתכם כראוי. לשם כך, העיפו מבט במדפי המקרר. בשוק ניתן למצוא מקררים בעלי מדפים מודולרים (מדפים שניתן לשנות את מיקומם), מדפים מפוצלים (מדפים הנחצים באמצע, כך שניתן לשנות את מיקומו של אחד החלקים) ומדפי מעלית (אפשר להעלות ולהוריד את המדף על תכולתו כמו מעלית).

שאלו את המוכר, ואפילו יותר טוב - בדקו בעצמכם. האם המקרר נוח לשימוש? האם הוא מרווח מספיק לכסות את כל צרכיכם? האם קל להוציא ולהכניס את המדפים? אגב, כדאי לזכור שמדפי זכוכית קלים יותר לניקוי.

הקפידו לרכוש מקרר שדרגת הרעש שלו לא עולה על 28 דציבלים. זה נשמע מינורי, אבל יהפוך את המטבח שלכם למקום שקט ונעים יותר.

הודות לפלאי הטכנולוגיה, אפילו המקרר הביתי שלנו מותאם לתנאי האקלים. וכיוון שהאקלים הים-תיכוני שונה, למשל, מהאקלים האירופי, מרבית המקררים המשווקים בישראל תואמים לתנאי מזג האוויר. בכל זאת, על מנת לוודא שהמקרר שרכשתם עומד בסטנדרט - מה שיסייע לו לשרוד לאורך שנים - העיפו מבט בגב המקרר, וּודאו שהוא משתייך ל-Class T, הדרגה המתאימה לישראל.

דרגת היעילות של המקרר מסומנת ב"תווית אנרגיה". אם לפשט, ככל שהמקרר יעיל יותר, כך הוא צורך פחות חשמל. תווית האנרגיה כוללת את דירוג היעילות של המקרר (מ-A עד G). G היא דרגת היעילות הנמוכה ביותר ומסומנת באדום. ככל שתתקרבו ל-A (המסומנת בירוק) כך עולה דרגת היעילות של המקרר שבחרתם.

שני מונחים נוספים שכדאי לכם לזכור הם "נון פרוסט" ו"דה פרוסט". אלו הן שיטות ההפשרה שבהן משתמש המקרר על מנת להימנע מהצטברות קרח. "נון פרוסט" פירושו שהמקרר שלכם מפעיל את מערכת ההפשרה בעצמו אחת ל-10 שעות ויחסוך מכם התעסקות נוספת. "דה פרוסט" ידרוש מכם להפעיל בעצמכם את מנגנון ההפשרה. מרבית המקררים מצוידים במנגנון "נון פרוסט".

ואחרון חביב: אל תשכחו, מקרר לא ניתן לפרק. אלא אם כן אתם מתכננים להסיר את אחד מקירות הבית על מנת להכניס את המקרר החדש פנימה, השתדלו להיצמד למקררים שעתידים לעבור בפתח הדלת.
 

גאדג'טים וכל מה שנוצץ

בעולם שבו סלולרי הוא נגן שירים, GPS ומחשב כף-יד (ואפילו קולט ומוציא שיחות!), אין פלא שגם מקרר במשקל 100 קילו רוצה להתהדר בכמה תוספות מחוכמות משל עצמו. הנה כמה מהן:

• תאורה במקפיא - טוב למי שמרבה לאכסן ולהוציא מוצרים קפואים. לכל השאר – פחות נחוץ.
• מתקן קרח - התקן שנמצא בתוך המקפיא ותפקידו לייצר קוביות קרח.
• מקרר על גלגלים - תמיד חלמתם לנקות גם מתחת למקרר? לא עוד. עכשיו גם למקרר יש גלגלים. קחו בחשבון שהגלגלים באים על חשבון גובהו הכולל של המקרר, במקרה שאתם מוגבלים בגובה.
• קירור מהיר - תא שבו הטמפרטורה נמוכה במיוחד המשמש לקירור מהיר של משקאות ופריטי מזון.
• תאי אחסון מיוחדים - תאים שבהם רמות לחות וטמפרטורה מיוחדות, שמתאימות במיוחד לפריטים מסוימים - ירקות מחד, בשר ודגים מאידך.
• זמזם דלת פתוחה – זמזם שמתריע במקרה שהשארתם את הדלת פתוחה.
• מערכות בקרה דיגיטליות – לשליטה מדויקת יותר בדרגות הקור והלחות במקרר.

כל התוספות האלה ואחרות יכולות להפוך את חייכם לנוחים יותר, אבל הן עתידות לשדרג את מחירו הכולל של המקרר, וככל שהן משוכללות יותר, הן גם חשופות יותר לתקלות.
 

האותיות הקטנות

תא הקפאה עליון. מקרר פריג'ידר בנפח 266 ליטר, דגם FRT28A3W. מיניליין
תא הקפאה עליון. מקרר פריג'ידר בנפח 266 ליטר, דגם FRT28A3W. מיניליין
לפני שאתם לוקחים את הבייבי החדש הביתה, העיפו מבט בכתב האחריות של המקרר. אל תסתפקו בפחות משנת אחריות על המקרר ושלוש שנות אחריות על מערכת הקירור. לא מעט חברות מציעות תקופת אחריות ארוכה יותר, ופעמים רבות, תוספת מחיר עשויה להעלות את תקופת האחריות. אל תשכחו לוודא כי השירות ניתן בבית הלקוח, והקפידו לברר על מי מוטלת האחריות בגין נזקים שנגרמו עקב הובלה וחיבור לקויים.

כדאי לברר גם האם המחיר כולל הובלה והתקנה בבית הלקוח. אם לא, בררו מהי העלות הנוספת. מחיר הובלה והתקנת מקרר עומד על כ-100 ₪, בהתאם לקומה, הימצאות מעלית בבניין וטיב ההתקנה הנדרשת.

חנויות מסוימות ישמחו להציע לכם מבצע טרייד-אין (לקיחת המקרר הישן תמורת הנחה במקרר החדש). בצורה זו גם יהיה מי שיפטר עבורכם מהמקרר הישן, וגם תזכו להנחה ברכישה.

המלצה אחרונה: השוו מחירים. דווקא בשוק מוצרי החשמל, יש מי שיסכים לישר איתכם קו. משלמים במזומן או בשני תשלומים? אל תהססו לבקש הנחה של 10%, רבים הסיכויים שיענו לבקשתכם.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.