כנגד ארבעה חנונים

 
עודכן 10:32 22/04/2008
דנה פאר

כנגד ארבעה חנונים דיברה השפה האנגלית: גיק, dork, nerd ו-dweeb. את מי תאמצי אל ליבך וממי כדאי שתברחי כמו מאש?

 
 
 
 
 
בעברית זה כל כך פשוט: יש לנו את החנון, החננה, היורם והמרובע - כשבשלושת המונחים האחרונים תשתמש רק אם אתה בן מתחת ל-15 או שעברת מזמן את ה-50. באנגלית, לעומת זאת, זה הרבה יותר מסובך, כי החנונים נחלקים לסוגים השונים מהותית ואיכותית אלה מאלה, וכדי להוסיף על הבלבול הרי שהסוגים הללו תקפים לכל לגיל.

כנגד ארבעה חנונים דיברה השפה האנגלית: גיק, dork, nerd ו-dweeb. יצאנו לבדוק: עם מי מהם כדאי לך לצאת, ואת מי כדאי לך לזרוק לעזאזל, ורצוי כמה שיותר מהר?
 

המצליחן: גיק

עושה בסוף את המיליונים. ביל גייטס (צילום: ויקיפדיה)
עושה בסוף את המיליונים. ביל גייטס (צילום: ויקיפדיה)
אם התמזל מזלך ותפסת לעצמך גיק, את בהחלט יכולה לברך את עצמך ולנוח בכיף על זרי הדפנה, שכן הגיק ממוקם ללא כל ספק במעלה ההיררכיה החנונית ונהנה מעליונות מובהקת על פני שלושת האחרים.

אבל מה שבאמת יפה בגיק זה שבשנות האלפיים הוא כבר לא ממוקם רק במעלה ההיררכיה החנונית אלא גם במעלה ההיררכיה החברתית הכללית. הגיקים הם שידוך נחשק: הם חכמים, הם מוצלחים, הם פופולריים, יש להם שלל אירועים חברתיים משלהם (למשל iDrink), הם שולטים בעולם ההיטק ביד רמה והכי חשוב: הם אלה שעושים בסוף את המיליונים.

טעות נפוצה בנוגע לגיק היא ההנחה הרווחת שהוא בהכרח מתעסק בטכנולוגיה ויודע שלל זוטות כגון מה זה אפסילון ובאיזה תאריך חל יום הפיי הבינלאומי (ה-14 במרץ, דאאא). זה אומנם נפוץ, אבל בפירוש לא הכרחי. המונח "גיק" מתייחס לכל מי שמשקיע המון זמן בתחביב כלשהו - זמן רב כל כך עד שהתחביב נהיה לחלק אינטגרלי מהאישיות שלו. כך יש לנו גם גיקים של סינמטק, גיקים של קומיקס, גיקים של משחקי תפקידים וכן הלאה.

דרך בדוקה נוספת לזהות חנון היא הנטיה שלו להשתמש במאגרי הידע העצומים שיש לו על מנת לפתור בעיות פשוטות בתכלית. אם הבחור שלך משרבט אינטגרל על החשבון כדי לבדוק כמה טיפ צריך להשאיר למלצר, או מנסה לחשב את זמן ההגעה האופטימלי לסרט לפי מספר הרמזורים, מזג האוויר והשעה של היום - אין ספק שמדובר בגיק.

המילה "גיק", דרך אגב, נובעת ממקור לא כל כך סימפטי. מסתבר שבמקור הגיק היה אמן קרקס שתחום המומחיות שלו בהופעה היה בליעת בעלי חיים וחרקים בעודם חיים. אל תדאגי, היום הם כבר לא עושים את זה; הקשר הקרוב ביותר שלהם לקרקס הוא בתור משקיעים פוטנציאליים.

איפה תמצאי אותו: בעיקר בכנסים גיקיים מרכזיים (תערוכת CES, אייקון) ובמפגשי garage geeks
נציגים בולטים: ביל גייטס, סטיב ג'ובס, רוברט סקובל, ריצ'רד סטולמן.

גזר הדין: לצאת איתו, להישאר איתו ולהתחתן איתו. בשום מקום לא תמצאי בחור טוב יותר.
 

הפחדן: Nerd

חנון ארכיטיפי מהסרט "נקמת היורמים" (צילום: ויקיפדיה)
חנון ארכיטיפי מהסרט "נקמת היורמים" (צילום: ויקיפדיה)
ה-Nerd הוא בעצם גיק שלא כל כך מצליח בחיים וגם מתפקד פחות טוב מבחינה חברתית. אם את רוצה להבין מה זה nerd, עיצמי לרגע את עינייך והיזכרי בילד ההוא בבית הספר היסודי שכולם צחקו עליו: הוא היה משקפופר שקט שדיבר בקול קצת צפצפני, תמיד ידע את התשובות להכל ואף פעם לא נענש על כלום.

תתפלאי, אבל המאפיין העיקרי של ה-nerd זו לאו דווקא הלמידה. נכון, הוא חורש המון בבית אבל זה רק הסימפטום למאפיין האמיתי שלו: הפחד. ה-nerd אף פעם לא ייקח סיכון, לעולם לא: הוא לא יבריז מהשיעור ויתפלח הביתה, בחיים לא תתפסי אותו במחששה והוא תמיד יכין את כל שיעורי הבית. ה-nerd מפחד מכל דבר: מהמורה, מאמא שלו, מכל דבר שנודף ממנו שביב של סמכות או של סכנה.

בגילאים מבוגרים יותר, אגב, קוראים ל-nerd הזה "אדם חכם ורציונלי שלא לוקח סיכונים מיותרים", אבל הם החבר שלך מתנהג ככה כבר בגיל צעיר אזי הוא, ללא ספק, nerd. לא מלהיב.

לא ש-nerd זה הדבר הגרוע ביותר שיכולת לתפוס. חשוב שתדעי של-nerds יש מגוון יתרונות משלהם: הם חכמים, הם יודעים המון, הם רגישים כלפייך (כי הם ממש מפחדים לאבד אותך). אה, ונכון שאין להם הרבה ניסיון, אבל הם מאד משקיענים במיטה.

איפה תמצאי אותו: מול המחשב, בשורה הראשונה של הכיתה, בספריה, עומד בצד במסיבה ושותה קולה
מציגים בולטים: סטיב ארקל, קלארק קנט (כשהוא לא סופרמן), מילהאוס ממשפחת סימפסון.

גזר הדין: אם הוא עבר את גיל 25, המשיכי לצאת איתו. מכאן והלאה זה רק ישתפר. ואי אפשר לדעת, אולי יום אחד יתמזל מזלך והוא אפילו יהפוך לגיק.
 

המתלהב: Dork

"יש לי יש לי יש לי!" אסף אשתר (צילום: ויקיפדיה)
"יש לי יש לי יש לי!" אסף אשתר (צילום: ויקיפדיה)
הגענו ל-dork. אוקיי, dork זה כבר לא כל כך טוב. אם הגיק הוא סמל סטטוס וה-nerd, חרף העובדה שהוא קצת דחוי חברתית ומפחד מהצל של עצמו, עדיין אוחז בסוג מסויים של חינניות (אחרי הכל מדובר בבחור חכם, רציונלי ומשקיען) - הרי שאם נפלת על dork בעצם תפסת לעצמך nerd נטול חינניות. עם כל הכבוד, זה כבר קצת יותר ממה שבחורה נורמלית צריכה לסבול.

התכונה העיקרית שמאפיינת את ה-dork היא העובדה שהוא מתלהב מדברים דביליים. מה שיותר גרוע זה שהוא בכלל לא מודע לעובדה שהם דביליים, או לכך שאנשים עושים ממנו צחוק. בניגוד ל-nerd, שהוא קצת דחוי חברתית אבל מודע לכך שעושים ממנו צחוק, ה-dork בכלל לא מודע לזה. ה-dork הוא המקרה הקלאסי למי שחושב שאנשים צוחקים איתו, כשהם בעצם צוחקים עליו.

המילה dork היא שיבוש אטימולוגי של המילה dick, סלנג באנגלית לאיבר המין הגברי; ואם זה לא מספיק גרוע, מתברר שהמילה dork משמשת גם לתיאור איבר מינם של לווייתנים, רק שתדעי.

איפה תמצאי אותו: בארקייד, בלונה פארק, ובכל מקום אחר שניתן למצוא בו גם ילדים בני 10.
נציגים בולטים: "יש לי יש לי" (הקומדי סטור), פרויקה (אסקימו לימון)

גזר הדין: רצוי שלא, אלא אם כן הברירה השניה היא מניאק תל אביבי מצוי. אנחנו גם מוכנים לוותר לך במקרה שיש לו איבר מין בגודל של לוויתן.
 

...וזה שאי אפשר לסבול: Dweeb

לברוח, ומהר! "זנב תולע" (צילום: ויקיפדיה)
לברוח, ומהר! "זנב תולע" (צילום: ויקיפדיה)
ה-dweeb הוא ללא ספק הגרוע מכולם.

הגיק, כאמור, מצליח ומגניב; ה-nerd חכם; ל-dork, גם אם כולם צוחקים עליו, יש לפחות אופי משלו ודברים מסויימים שהוא אוהב, גם אם הם דביליים. אבל ה-dweeb? מדובר בסוג הנחות ביותר של חנון שיש. הוא פאתטי, אין לו אישיות משלו, אין בו שום דבר מושך או מעניין, והדבר העיקרי שמאפיין אותו זו העובדה ש... צוחקים עליו.

כאמור, חוסר אישיות טוטאלי - אפילו הדבר היחיד שמאפיין אותו ביותר לא באמת שייך לו.

איפה למצוא אותו: למה שתרצי?
נציגים בולטים: "זנב תולע" (wormtail) מהארי פוטר.

גזר הדין: לברוח, ומהר.


סדרת כתבות של דנה פאר הסוקרת את תרבות החנונים הישראלית תוכלו לקרוא כאן.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.