מופע שנות השבעים

 
עודכן 14:15 26/01/2008
נילי אורן

שלמה וישינסקי מגלם את אביו של מייק ברנט בהצגה "מייק" שתעלה הערב בבית ליסין, ויש לו אפילו הסבר לעובדה שהזמר שגרם לנערות אירופה להתעלף, לא ממש הצליח בארץ, "הוא שר שירי פופ כשבארץ החשיבו רק שירי הו-הא". ראיון

 
 
 
 
 
וישינסקי, אליאן, שפירא ודגן בחזרה להצגה (צילום: יוסי צבקר)
וישינסקי, אליאן, שפירא ודגן בחזרה להצגה (צילום: יוסי צבקר)
מייק ברנט, הזמר הישראלי הראשון שעשה את זה בגדול באירופה, כבר בשנות השבעים, בוודאי היה נחשב כיום משתמט בעיני צה"ל, ובטח שלא היה מקבל תעודת שחרור זהובה. אבל ברנט דווקא ניסה בכל כוחו להתקבל לצבא. לדברי שלמה וישינסקי, שמשחק את אביו של ברנט, בהצגה "מייק" שעולה הערב בתאטרון בית ליסין: "הוא עשה הכל כדי להתקבל לצבא, ממש עשה מאמצים. אבל לא קיבלו אותו כי הוא עבר ניתוח אולקוס, ולא קיבלו אותו ללהקה צבאית כי הוא שר שירי פופ כשבארץ החשיבו רק שירי הו-הא".

ההצגה "מייק", תעקוב אחר תחנות בחייו של הזמר שנולד בשם משה ברנד בחיפה בשנת 1947, זכה להצלחה היסטרית באירופה תחת הכינוי מייק ברנט, עם להיטים בצרפתית כדוגמת "לס מואה טמה", והתאבד בפריז בשיא הצלחתו, כשהיה בן 28 בלבד.

"חבר שלי, יגאל חרד, שהיה איתי בלהקה צבאית, ליווה את ברנט במופע ב"אולימפיה" בפריז בשנות השבעים, וסיפר לי שהוא הרים את האולם שם עם שיר חסידי" מספר וישינסקי שהחל גם הוא את הקריירה הבימתית שלו באותן שנים. "באופן אישי אני זוכר את מייק ברנט שבא במלחמת יום כיפור להופיע בפני חיילים".

בהצגה משתתפים, מלבד וישינסקי גם דן שפירא, שמגלם את ברנט, יונה אליאן שמגלמת את אמו, מיה דגן, ועוד רבים וטובים. את ההצגה כתב גדי ענבר ("מי שחלם"), וביים מיכה לבינסון ("המפיקים", "מירל'ה אפרת"). וישינסקי מתר את ההצגה: "זו מלודרמה עם מוזיקה. יש בה שירים והופעות של מייק, אבל זה בעיקר ציוני דרך בחייו, מחיפה על הכרמל, דרך נסיונותיו להתקבל ללהקה הצבאית, הופעות בגרמניה ופריז, ועד אולימפיה וההתאבדות".
 
השירים בהצגה יהיו בקולו של ברנט עם ליפסינקינג?
" לא. מה פתאום. שר אותם דן שפירא, הבן של מולי שפירא מגלי צה"ל, שהוא שחקן וזמר טוב. הוא שר את השירים נהדר בעצמו. זו ממש הפתעה גדולה. הוא מגיע לטונים הגבוהים של מייק ברנט, והוא עבד עם קובי אשרת, לכן הוא מוכן להיכנס לנעליים הגדולות הללו".

תגיד, העיסוק במייק ברנט לא מעט מיושן?
"תראי, יש פה קטע. הקהל ישב בהצגה על שנות השבעים, אבל יראה בעצם בעיות עכשוויות, כמו אלה מהן סובלים דורות הבנים של ניצולי שואה, המלחמה של ברנט להתקבל לצבא, וגם ההתאבדות בעיצומו של גל הצלחה. הולכת להיות הצגה פצצה, ואני אובייקטיבי כי אני מהקאמרי".

הסיפור הטראגי האישי שלך סייע לך להתחבר לסיפור הטראגי בהצגה?
"בהחלט. גם בהצגות נוספות בהן אני משחק, כמו החולה ההודי ו"גט 4 טו" יש לי את זה. יש לי את ליאור כל הזמן. אגב, רק השבוע קרן ליאור הקימה ספרייה ענקית והכי יפה בצה"ל, ביחידה שלו. יש שם 2500 ספרים חדשים של ספרות יפה. חוץ מזה, בדיוק השבוע עמדנו להופיע בפארק אשכול עם "החולה ההודי", ובדיוק היתה שם הפגזה. איך שהגעתי לשם חיכו לי 4 חיילים מחיל הנדסה שקנו כרטיסים, אז הופענו אפילו שנפלו קסאמים בחוץ באותו זמן".

המופע "מייק" יעלה בתיאטרון בית לסין הערב, שבת 26.1 בשעה 20:30. עד שבת הבאה יתקיימו מופעים מדי יום באותה שעה
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.