נירית: מיישוב קהילתי בשרון להתנחלות למחצה

 
עודכן 10:16 13/01/2008
גיא צברי

תושבי היישוב נירית שבשרון התעוררו יום אחד, והבחינו כי אלפי מנשה מקימה צמוד לבתיהם שכונה חדשה - שעתידה להפוך לחלק בלתי נפרד מנירית • חרף מאבק שניהלו התושבים החלה במקום בניית הבתים, והיישוב מתרחב אל שטחי יהודה ושומרון. מעבר לקווים

 
 
 
 
 
נירית, יישוב קהילתי שקט במרכז השרון, מתחיל בחודש האחרון להתרגל למעמדו החדש והייחודי: התנחלות למחצה. התושבים, המתגוררים כולם בתחומי הקו הירוק, יקבלו כבר בשנה הקרובה שכנים חדשים, לאחר שמעבר לגדר המזרחית של היישוב הממוקמת על הקו הירוק עצמו, תושלם בניית התנחלות חדשה – נוף השרון – שאמורה להוות חלק אינטגרלי מנירית ומבוססת באופן מלא על תשתיותיה, למורת רוחם של חלק מן התושבים.
 
בתי נירית מהשטח בו נבנית "נוף השרון"
בתי נירית מהשטח בו נבנית "נוף השרון"
תחילתה של הפרשה בשנת 2004, אז גילו תושבי נירית שבהתנחלות הסמוכה ממזרח – אלפי מנשה – החלו לבנות את "נוף השרון" צמוד לבתיהם. המרחק בין שטחה הבנוי של אלפי מנשה לבין השכונה החדשה עולה על שלושה קילומטרים, אותם חוצה גדר ההפרדה פעמיים ובהם ממוקמים ואדיות ושני כפרים פלסטיניים.

כבר בתוכניות הראשונות, נועדה השכונה להישען באופן מלא על נירית, זאת חרף העובדה ש"נוף השרון" מנוהלת מוניציפאלית על ידי אלפי מנשה, בעוד שנירית מהווה חלק מהמועצה האזורית דרום השרון.

"ההבדל בין היישוב לשטחים: כמו גבול גבעתיים-רמת גן"

רומן ואלונה זינגר מפתח תקווה רכשו מגרש ב"נוף השרון", וכמו יתר המשפחות בפרוייקט – החלו לבנות בחודש האחרון את ביתם. "בתוך 9 חודשים לכל היותר ניכנס כבר לגור שם", מספר רומן. "ברור לי שהשכונה נמצאת מעבר לקו הירוק ומנוהלת על ידי אלפי מנשה – אבל ההבדל בין לזה לבין נירית הוא מבחינתי בדיוק כמו בגבולות בין רמת גן לגבעתיים", הוא מסביר.

אלא שתושבי נירית הוותיקים רואים את התמונה מעט אחרת. בשנים האחרונות ניסו למנוע ביישוב ללא הועיל את הקמת השכונה הצמודה ואף פנו לבג"ץ בדרישה שיאסור את הבניה, ובכך ימנע מהם להפוך ל"מתנחלים בעל כורחם".
 

"לכפות על אנשים להיות מתנחלים זהו מעשה חמור"

ח"כ דב חנין (חד"ש). "מעשה חמור"
ח"כ דב חנין (חד"ש). "מעשה חמור"
ח"כ דב חנין מחד"ש, שייצג את תושבי נירית במאבקם, מסביר כי הקמת השכונה מהווה מעשה חמור מאוד. "בנירית מתגוררים אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית, אבל מכנה משותף אחד יש להם: כולם בחרו לגור ביישוב שנמצא בישראל ולא בשטחים הכבושים", הוא מסביר. "אם היו רוצים לגור בהתנחלות, הרי שהיו להם אפשרויות רבות לעשות זאת, אבל לכפות על אנשים להיות חלק ממפעל ההתנחלות – זהו מעשה חמור מאוד".

חנין טוען עוד כי אופן הקמת הפרויקט התבצע בהליכים שאינם מוסדרים על פי החוק. "כל השכונה הזאת לא הייתה ניתנת להקמה על פי חוקי מדינת ישראל. בשטחים שולטת אוכלוסיית המתנחלים, שבאמצעות מוסדות מוזרים ומשונים מפקיעה שטחים והופכת אותם לשלהם, והפעם זה קרה בנירית".
 
אתר הבנייה של "נוף השרון", צמוד לבתי נירית (צילום: google)
אתר הבנייה של "נוף השרון", צמוד לבתי נירית (צילום: google)
אולם תושבי "נוף השרון" רואים את הדברים קצת אחרת. "ידענו על המאבק שניהלו בנירית, אבל אנחנו הולכים להיות חלק לכל דבר מהיישוב וכל משפחה אפילו תזכה ל'משפחה חונכת' מהיישוב הוותיק", אומר רומן. "למרות שטענו שהבעיה היא העובדה שנגור בשטחים, לדעתי המשפחות הוותיקות רצו פשוט לשמור על היישוב קטן ותו לא. המעמד של 'נוף השרון' טוב בהרבה מזה של מקומות שלא יפונו לעולם, כמו אריאל ואלפי מנשה", הוא סבור.

ייתכן שהחיבור שנכפה על תושבי נירית לשטחי יהודה ושומרון - יהווה בסך הכל הרחבה של היישוב מזרחה; אך מה יהיה מעמדם של הוותיקים וגורל היישוב כולו במידה שיוטלו סנקציות בינלאומיות על המתנחלים, השכנים החדשים ביישוב, או במקרה של נסיגה מלאה לקווי 1967? ימים יגידו.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.