"נעתור לבג"ץ אם כנס הרצליה יתקיים בכנסת"

 
עודכן 13:56 02/01/2008
הארון תחאוכו

עמותת "ידיד" הודיעה כי אם יו"ר הכנסת, דליה איציק לא תודיע על ביטול כנס הרצליה בכנסת - היא תעתור לבג"ץ. ח"כ יחימוביץ': "הכנסת היא לא אולם אירועים של בעלי ממון"

 
 
 
 
 
סערה בעקבות ההחלטה לקיים את היום הראשון של כנס הרצליה במשכן הכנסת. עמותת "ידיד" דורשת מיו"ר הכנסת דליה איציק, להודיע מיידית על ביטול הכנס בכנסת או שתעתור נגדה לבג"ץ בנימוק של ניגוד עניינים לכאורה, חריגה מסמכות ופגיעה בעקרון השוויון. העמותה תובעת מאיציק הסברים על השיקולים והקריטריונים שהביאו לאישור הכנס בכנסת.
 
"חדירה בלתי מבוקרת". הכנסת (צילום: אפרת אסקירה)
"חדירה בלתי מבוקרת". הכנסת (צילום: אפרת אסקירה)
באתר כנס הרצליה פורסם כי היום הראשון של האירוע, ב-20 בינואר, יתקיים במשכן ובמושבים השונים. על פי הפרסום באתר, גם מספר חברי כנסת אמורים להתשתף. בין היתר נרשם כי יו"ר הכנסת, נשיא המדינה והרמטכ"ל ינאמו בכנס.

במכתב ששלחו עו"ד יובל אלבשן וורדית מדר מעמותת "ידיד" ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הם כותבים: "עולה חשש כי היעתרות יושבת ראש הכנסת להקצות את משאבי כנסת ישראל לטובת כנס הרצליה שנערך על ידי המרכז הבינתחומי בהרצליה, הינה החלטה פסולה, אשר לכאורה נעשתה תוך חריגה מסמכות, בניגוד לכללי המשפט המנהלי ותוך כדי פגיעה בעקרון השוויון, צביונה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית וערכים נוספים כדוגמת תדמיתה של הכנסת".

"חשש זה מתחזק לאור ניגוד עניינים מובנה שקיים לכאורה בשל העובדה כי הגופים המממנים את עריכת כנס הרצליה כמו גם האישים העומדים מאחוריו, קרובים ולעיתים אף זהים לאלו שתרמו למפלגת "קדימה", בה חברה כידוע יושבת הראש, ואף הרימו לה תרומה נכבדה בבחירות האחרונות. חשש לכאורי זה מתחזק גם בכך שיושבת ראש הכנסת עצמה הינה בוגרת מוסד פרטי זה וכי בני משפחתה לומדים בו בזמן הווה. מכאן גם עולה חשש לשיקולים זרים שהביאו להיעתרות הכנסת לבקשת מארגני הכנס בעוד שבקשות דומות מגופים אחרים, שאינם קשורים קשר שכזה ליושבת ראש ו/או ליושבי הבית מטעם מפלגתה סורבו".
 

ח"כ יחימוביץ': "הכנסת אינה אולם אירועים"

מבירור שערכו אנשי "ידיד" עם חברי כנסת, החברים בנשיאות הכנסת, עולה כי ההחלטה לא קיבלה את אישורם או מי מטעמם. ב"ידיד" טוענים כי "לא ברור האם החלטה זו עומדת בכללים הקבועים בתקנון הכנסת ואשר על כן עולה חשש כי החלטה זו נעשתה תוך חריגה מסמכות".
 
מאז שעות הבוקר התלוננו בפני העמותה גופים רבים, בהם תנועות נוער, ארגונים למאבק בעוני, מכוני מחקר, מכללות לחינוך ולהוראה, ארגונים חברתיים שונים וארגוני סינגור, שכולם ארגונים לא פוליטיים. אותם גופים ביקשו בעבר לקיים אירועים דומים בכנסת, מרביתם במתכונת מצומצמת משמעותית מזו שיוחסה לכאורה בתקשורת להיקף כנס הרצליה, ונדחו על ידי רשויות הכנסת מנימוקים שונים.

גם חברי כנסת, שחלקם כאמור רשומים כמשתתפים בכנס, זעמו על הכוונה לעצם קיום היום הראשון של הכנס במשכן. במכתב ששלחה ח"כ שלי יחימוביץ' ליו"ר הכנסת היא דורשת "בטלי את הכנס בכנסת. הכנסת אינה אולם אירועים או סלון של בעלי ממון. קיום הכנס במשכן הוא צעד חסר תקדים ובעל השלכות מרחיקות לכת. הצעד מעיד על הפרטת פעילות הכנסת עצמה ועל חדירה בלתי מבוקרת ובלתי ממוסדת של בעלי הון אל הכנסת".

ח"כ דב חנין, ששמו מופיע ברשימת דוברי המושבים בכנס, הודיע על ביטול השתתפותו. "חבל לי שנושאים חשובים וציבוריים כמו השפעת הסביבה על הביטחון, עיר הבה"דים למשל, לא נידונים בכנסת אלא בפורומים פרטיים. לכן לא אוכל ליטול חלק בכנס הזה".

בין חברי הכנסת שרשומים כמי שאמורים להשתתף במושבי הכנס: צחי הנגבי, אבשלום וילן, אופיר פינס, אפי איתן, קולט אביטל וגדעון סער.

מהכנסת לא נמסרה תגובה עד למועד פרסום הכתבה.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.