הכירו את נופים, "רמת אביב ג"' של השומרון

 
עודכן 12:25 23/12/2007
גיא צברי

ביישוב החילוני, הממוקם ברכס הררי גבוה עם נוף עוצר נשימה אל גוש דן ושמורת נחל קנה, מתקשים להתמודד עם הביקוש הרב לבתי מגורים • המייסדים חולמים לבנות שם צימרים "כמו בגליל", מחכים להמוני בית ישראל שיגיעו לטייל באזור ומנסים להוכיח: גם לחילוניים יש אידיאולוגיה. מעבר לקווים

 
 
 
 
 
אי שם בראשית שנות השמונים, החליטו בני הזוג מירי וקובי לוי משכונת רמת אביב ג' היוקרתית שבצפון תל אביב לנקוט צעד לשינוי קיצוני באורח החיים שלהם, והצטרפו לגרעין המייסד של ההתנחלות נופים שבמערב השומרון.

ברכס ההררי המשקיף על נחל קנה, מצפון-מערב לאריאל, החל משרד השיכון בסיוע חברה פרטית להקים יישוב שהיה מיועד ל-3,000 משפחות – סדר גודל דומה לשל עיר צעירה.
 
הכניסה ליישוב (צילום: גיא צברי)
הכניסה ליישוב (צילום: גיא צברי)
אלא שמשבר שפקד את החברה שבנתה את היישוב הביא להקפאת הפיתוח ול"משבר חפציבה" זעיר ומקומי, שהותיר במקום שלדי בניינים במצב שלא אפשר איכלוס בשום צורה או דרך.

"בעלי ואני בוגרי בית"ר והגענו לנופים מתוך אידיאולוגיה", מספרת מירי לוי, שכיהנה ב-5 השנים האחרונות בתפקיד מזכירת היישוב. "החלטנו ב-1986 לקום ולעשות מעשה ובנינו את הבית שלנו באופן עצמאי. בסיכומו של דבר התגוררנו לבד על ההר, עם תינוק ושני כלבים, וכך התחיל היישוב", היא מסכמת.

קובי לוי, בעלה, היה מכונה בימי ההתנתקות "האבא של שא-נור". כקבלן מצליח החליט בקיץ 2005 להשקיע את מיטב מרצו וכספו במאבק בהתנתקות – במיוחד ביישובי צפון השומרון. "פעלתי מתוך אמונה שזו הארץ שלנו וצריכים ליישב אותה. אני מגיע מבית חילוני, אבל היו פעם תנועות שנקראו האצ"ל ובית"ר, והן דיברו על הדבר הזה", הוא הסביר אז.
 
כניסה לבית בנופים. איכות חיים גבוהה (צילום: גיא צברי)
כניסה לבית בנופים. איכות חיים גבוהה (צילום: גיא צברי)
הבית היפה שהקימו בני הזוג לוי המשקיף אל נוף עוצר נשימה, הביא משפחות נוספות שמשתייכות בעיקרן לימין החילוני האידיאולוגי, לעבור להתגורר במקום.

השקט הביטחוני ממנו נהנים תושבי נופים, קרבתם לגוש דן והתנאים הטופוגראפיים המצויינים הביאו לכך שבניגוד מוחלט להתנחלויות חילוניות-קהילתיות אחרות הסובלות ממגמה קשה של נטישה (דוגמת אדורה) – גובר הביקוש לבתי מגורים בנופים.

שטחם של הבתים עומד על כדונם ומזכיר את שטח חווילות הפאר בסביון. נכון להיום, המעבר למגורים בהתנחלות הוא צעד כמעט בלתי אפשרי לאור המיעוט בבתים למכירה והעובדה שמאז נוסד היישוב, לא עזבה אף לא משפחה אחת.
 

איכות חיים לצד אידיאולוגיה

בניגוד לתדמית הרווחת בקרב רבים, לפיה הגיעו רוב החילוניים להתגורר בהתנחלויות בשל איכות חיים בעוד שהדתיים באו ממניעים אידיאולוגיים – מנסים בנופים להדגיש כי גם הימין החילוני חי, קיים וממשיך להתנחל בהרי יהודה ושומרון.
 
בריכה בבית ביישוב והנוף אל נחל קנה (צילום: גיא צברי)
בריכה בבית ביישוב והנוף אל נחל קנה (צילום: גיא צברי)
"האנשים שמגיעים היום לכאן – ויש הרבה כאלה – הם חילוניים שרוצים להיות מתנחלים. הקרבה שלנו לגוש דן וכביש חוצה שומרון החדש שמחבר אותנו לתל אביב במרחק של 25 דקות נסיעה הוא גורם מכריע, שמאפשר לאנשים לעבוד במרכז ולנהל כאן את חייהם, קרוב מאוד להכל אבל רחוק מספיק מכל המגרעות", מסבירה מירי.

מי שמבקר בנופים לא יכול שלא להתפעל מן הטיפוח הרב ומהגינון המושקע ברחובות היישוב, זאת לצד הנוף המדהים הצופה - מצד אחד – אל גוש דן, הים התיכון ותל אביב – ומן הצד השני אל נחל קנה ומעיינותיו, המוגדרים כשמורת טבע וממוקמים למרגלות היישוב.

באחת הפינות ביישוב נבנה לאחרונה גן ייחודי המכיל מכשירים לכושר גופני בטבע ועמידים בפני פגעי מזג האוויר.
 

החלום: צימרים, בדיוק כמו בגליל

האוויר הצח, הנוף ההררי והעתיקות הרבות בסביבת נופים היו יכולים להיות אטרקציות גדולות עבור המטיילים בישראל, אלא שמיקום היישוב – בלב השומרון וכ-11 קילומטרים מזרחית לקו הירוק – מהווה עניין בעייתי לרבים שלא מגיעים לטייל באזור, למרות המצב הביטחוני הטוב ששורר באזור.
 
שמורת נחל קנה, למרגלות נופים. אטרקציה תיירותית? (צילום: גיא צברי)
שמורת נחל קנה, למרגלות נופים. אטרקציה תיירותית? (צילום: גיא צברי)
"אני מקווה שכשיסיימו לבנות את גדר ההפרדה, שנופים נמצאת בתוך התוואי שלה, יובהר אחת ולתמיד שאנחנו חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל ואנשים יתחילו להגיע לנפוש כאן", אומרת מירי. "החלום שלי זה שיהיו כאן צימרים – הרי מה יש בגליל שאין כאן? נוף הררי מדהים עם אפשרות לתת את כל הפינוקים, כולל טיולי ג'יפים באזור וסיורי עתיקות – כל זאת בסך הכל ב-20 דקות מגוש דן", היא תוהה.

מאפשרות להכרעה מדינית שלא תיטיב עם נופים לא נראה שהמתנחלים חוששים, וביישוב ממשיכים במרץ לפעול למתן היתרי בנייה חדשים – שבשלב זה לא ניתנים, בעקבות הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון.

רק לאחרונה ערכה משפחת לוי שיפוץ מקיף ויסודי בביתה, מתוך אמונה מוחלטת כי יישבו במקום לנצח. "הביטחון בעמידה שלנו כאן היא מה שעוזר לי להמשיך לקום בבוקר, אבל אולי אני טומנת את ראשי בחול", אומרת מירי.

כך או כך ולמרות הקשיים והקולות המדיניים ימשיכו בנופים לפעול להגדלת היישוב, וימתינו בציפיה להכרעות באשר לגורל עתיד האזור, שיאפשרו, אולי, את הגשמת חלומות מייסדיו.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.