עוד לבנה בחומה

 
עודכן 20:30 11/12/2007
נויה נרדימון

המתחם התיירותי הבא יקום דווקא בין הגבעות הפסטורליות של תמנע: המאבק על הסביבה עולה מדרגה

 
 
 
 
 
גבעת ססגון והר מכרו, מבט לצפון מערב (תמונה: תימור כץ)
גבעת ססגון והר מכרו, מבט לצפון מערב (תמונה: תימור כץ)
בקיץ 2008, אם הכל יתנהל כמתוכנן, ייעלם עוד חלק מרהיב בטבע הישראלי. במקומו יצמחו שם יציקות בטון, ומלון שיצמח מתוך אמא אדמה ויעלים חלק ניכר ממנה. המקום בו אמורים להתארח בסופו של דבר אורחי המלון, נמצא בין גבעת ססגון והר מכרות אשר בתמנע. לפני מספר שנים, בעקבות עסקת חליפין בין רשות הטבע והגנים והמועצה האזורית חבל אילות, הוחלט לא להכריז על האזור כשמורת טבע, אלה להעבירה לפיקוח המועצה. בכך, למעשה, נחרץ גורלו של האזור.

קבוצה של תושבים מקיבוצי הערבה המקומית הם שפתחו במאבק. שמוליק אשחר מקיבוץ גרופית, מספר: "ראשי המועצות רצו לשריין מקומות שאולי יקימו עליהם מלונות או משהו דומה, כדי לשרת את פרנסתם של הקיבוצים שבאיזור. מכיוון שזו לא שמורת טבע, רשות הטבע והגנים אישרה זאת וידינו נשארו כבולות. אני מייצג קבוצה של אנשים שלא מעוניינים שזה יקרה. זה לא משנה אם היו בונים שם מועדון גולף או בית קולנוע, זה ממש לא משנה. הטבע הולך להיהרס וזה מקומם".
 

"מנסים לעשות מאיתנו אמסטפים"

המתחם המתכונן יכלול ארבעה מלונות ושני פארקי אטרקציות על שטח של כ-300 דונם, ובהשקעה של כחצי מליארד דולר. בכך למעשה ייחסם המעבר בין שלושה הרים מאבני חול, ושביל ישראל העובר במקום יועתק. "מי שמכיר את המקום יודע במה מדובר ומבין כמה הפצע הוא עמוק," מספר שמוליק. "הטבע יצר שם מראות מרהיבים ביופיים. מי שהתווה את שביל ישראל, הכיר טוב את האיזור וגרם לכך שהמטיילים יגיעו בסופו אל הנקודה בין גבעת ססגון והר מכרות. מהרגע שזה יהיה שייך לשטח המלון המתוחם, פשוט לא יהיה אפשר לטייל שם באופן חופשי". תימור כץ מקיבוץ אליפז, הצטרף אף הוא למאבק התושבים, ודעתו נחרצת: "העולם לא יהיה גרוע בלי זה. אבל זה לא העניין. בערבה יש מספיק מקום. כשיש אתר נוף אתה לא בא ויושב עליו. אנשים מנסים להציג אותנו כמו ירוקים עם קצף של אמסטף מהפה. אבל אנחנו בסך הכל אנשים מהאזור שמרגישים אחריות על האזור הזה."
 

"לצאת נגדנו זה מגוחך"

מבט מהר ססגון על אזור הפרויקט (תמונה: תימור כץ)
מבט מהר ססגון על אזור הפרויקט (תמונה: תימור כץ)
חברת "'איגרא", שנוסדה ע"י הארכיטקט יואב איגרא והקימה בין היתר את מלון "הורדוס" באילת, אחראית גם על הפרויקט בתמנע. אחת מהבעיות המרכזיות במאבק בבניה, מציינים הפעילים, הוא ההתעוררות המאוחרת מדי: כל אישור אפשרי התקבל כבר. מיקי חברוני, מנכ"ל החברה, מסביר: "עברנו כל ועדה אפשרית, הצגנו את הפרויקט וקיבלנו אישורים בכל פורום אפשרי במדינה. לבוא היום ולצאת נגדנו נראה לי מגוחך. אני משער שהמטרה העיקרית היא למען יראו וייראו. הקרקע היא שלנו, כל בכירי הירוקים אישרו את המקום. הירוקים של היום מפרים את ההסכם של הירוקים דאז." לדברי תימור כץ, "רוב האנשים לא ידעו על זה. היו כמה נציגים מהישובים אבל ברוב המקרים זה לא הועבר הלאה."

אחת הפשרות העומדות בפני אלה הנאבקים בהקמת הקומפלקס, היא שהבנייה תעשה באיזור הפארק הקיים כבר בתמנע או ליד האגם. מנכ"ל "איגרא", עם זאת, רואה את הדברים אחרת: "השטח נמצא בשולי השמורה, סמוך לתצפיות ובניצפות אפס. אני בין ההרים כי ככה המלון לא יפריע לנוף. אם זה היה במרחב הפתוח, היו אומרים לי למה בפתוח. בגלל שחשנו שהפרויקט צריך להתחבר לסביבה, בחרנו לבנות שתי קומות למלון במקום שלוש. את הביוב יכלנו להוביל למאגר אליפז אבל החלטנו להשקיע מליונים בבניה של מאגר מיוחד. בנוסף, לא תהיה כניסה למלון בכלי רכב וצמחים ששייכים לאזור יישתלו כדי להמנע מהרס בוטני. אני לא מנסה להגיד שאני ירוק, אבל אני כן מנסה להיות נכון".
 

המאבק עולה מדרגה

אלפי אנשים וארגונים סביבתיים. המאבק בתמנע (תמונה: דני מולכו)
אלפי אנשים וארגונים סביבתיים. המאבק בתמנע (תמונה: דני מולכו)
היום (שלישי) מקיימים התושבים באזור סיורים באזור בו מתוכנן להיבנות הקומפלקס. הפעילים אינם מסתמכים רק על אזרחים ממרכז וצפון הארץ להגברת המודעות למאבקם, אלא מנסים לגייס גם את הארגונים הסביבתיים ואישים פוליטים. בנוסף ל-25,000 האנשים שלדברי אתר המאבק חתמו עד היום על עצירת הפרויקט, מוסר ערן שפירא, דובר התושבים, כי גם אדם טבע ודין הצטרפה למאבק. "רשות שמורות הטבע והגנים 'מתאפסת' על עצמה" הוסיף, והיום יש איזושהי הבנה איתם שאם היזם יבוא לקראתם, הם יעשו שינויים." ב-25 בדצמבר יתקיים דיון בנושא בשדולה הסביבתית." במכתב תשובה לתושבים של חבר הכנסת פינס מה-29 בנובמבר, הובהר על ידי חבר הכנסת פינס, כי הנושא יועבר להתייחסותם של משרד התיירות, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הפנים.

לסיורים בסוף השבוע האחרון הגיע גם פרופסור אמוץ זהבי, ממקימי החברה להגנת הטבע, שקרא לגוף שעמד בראשו להתגייס ולעצור את הפרויקט.

אדם טבע ודין פנתה השבוע לוועדה המחוזית בבקשה לדון מחדש בתוכנית הבנייה בתמנע. לדברי עו"ד נירית לוטן, הועדה המאשרת לא קיבלה את "כלל התשתית העובדתית לקבלת החלטה מושכלת." בהיעדר מידע מלא, טוענים בארגון, ההשלכות צפויות: "מקרה זה חמור ביותר משום שמדובר בתכנית החלה על כברת ארץ ייחודית ורגישה מבחינה ערכית, נופית ואקולוגית. אילו היה מתפרסם דבר הפקדתה של התכנית כפי שאפשר היה לצפות ובאופן חוקי אשר היה מאפשר את דבר ידיעתה ברבים, הרי שהן ארגוני הסביבה (לרבות אדם טבע ודין) והן חלקים נרחבים מקרב הציבור העלול להיפגע כתוצאה מאישורה, היו מגישים בגינה התנגדות פורמאלית חד-משמעית."
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.