התאונה בבית יהושע: מנכ"ל הרכבת יואשם בגרימת מוות

 
עודכן 20:52 25/10/2007
אסף זוהר ואיריס מיזן

אישומים חריפים בעקבות תאונת הרכבת בבית יהושע: נהג הרכב שמכוניתו נתקעה על המסילה יואשם בהריגה, ובכירים ברכבת ישראל יואשמו בגרימת מוות ברשלנות. מחקירה שערכה המשטרה בנושא עולים מחדלים חמורים של נושאי התפקידים. בתאונה, שאירעה לפני כשנה וחצי במפגש מסילת הברזל בבית יהושע, נהרגו חמישה בני אדם ו-80 נפצעו. אמו של אלון שורק ז"ל, שנהרג בתאונה שמחה על הגשת כתבי האישום: "זה סוג של נחמה"

 
 
 
 
 

(2:30 דק')

פרקליטות מחוז מרכז הודיעה הבוקר (חמישי) לחשודים בפרשת תאונת הרכבת בבית יהושוע, שאירעה ביוני 2006, כי בכוונתה להגיש נגדם כתבי אישום חמורים בכפוף לשימוע.

נהג הרכב הפרטי, יונתן ועדיה, שרכבו נתקע על מפגש מסילת הברזל, יואשם בהריגה. למנכ"ל רכבת ישראל, עופר לינצ'בסקי, לסמנכ"ל חטיבת ההפעלה, הראל אבן, ולממונה הארצי בתחום הדרכים ברכבת ישראל, יובל בלום, מיוחסת עבירה של גרימת מוות ברשלנות. עבירה זהה מיוחסת גם לחברת "רכבת ישראל בע"מ".

אלישבע שורק אמו של אלון שורק ז"ל שנהרג בתאונה חשה כי הגשת כתבי האישום החמורים מהווה עבורה "סוג של נחמה", לדבריה. "אני חיה את הכאב והשכול יום יום. מקל עליי שמנסים למצות את הדין עם האשמים. לדעתי אגיע לדיונים בבית המשפט, כדי להסתכל בעינים למי שגרם למותו של בני. מה שמנחם אותי שאולי באמצעות כתבי האישום ילמדו את הלקח ומשפחות אחרות לא יצטרכן לשלם את המחיר", סיפרה אלישבע.
 
אסי שורק אחיו של אלון שורק שנהרג בתאונה אינו מזדהה עם הרגשתה של אמו. לדבריו, הוא "פחות מתעסק בלחפש אשמים, כי זה לא יחזיר את אחי. מה שמטריד הוא הרשלנות בחילוץ שלקח זמן רב. אני לא מרגיש הקלה ולא מתעסק בזה".


בתאונה, שאירעה לפני כשנה וחצי במפגש מסילת הברזל בבית יהושע, נהרגו חמישה בני אדם ו-80 נפצעו. היא נגרמה מפגיעת רכבת נוסעים ברכב פרטי, שהיה תקוע על המסילה בשל תאונה קודמת בה היה מעורב עם מכונית אחרת.

לאחר התאונה הוקם צוות חקירה מיוחד מטעם משטרת ישראל, שבדק את הסיבות והכשלים שהובילו לתאונה. עם סיום החקירה הועבר חומר הראיות לבחינה ולעיון של פרקליטות מחוז מרכז.

חומר החקירה מצביע על כך שרכבת ישראל ובעלי התפקידים הקשורים לפרשה לא נקטו באמצעים שיאפשרו מתן התראה מוקדמת לנהג רכבת בדבר הימצאות מכשול על המסילה. זאת בניגוד למקובל במדינות שונות בעולם, בהן נעשה שימוש באמצעים אלה להשגת ההתראה המוקדמת הנדרשת.

עוד עולה מחומר החקירה כי בעלי התפקידים הרלבנטיים נמנעו מלעשות שימוש באמצעים המתוארים על אף התרחשות תאונות קודמות בנסיבות דומות. החוקרים מדגישים כי המחדל מחריף בשל העובדה שמפגש בית יהושע אופיין כמסוכן עוד לפני התאונה.
 
תגובת רכבת ישראל: "רכבת ישראל ויועציה המשפטיים, מאמינים בהליך השימוע וביכולתם לתרום באופן משמעותי לקבלת ההחלטה הנכונה בפרקליטות. אנו מאמינים כי הצגת ראיות וטיעונים נוספים, בהליך השימוע, יובילו לכלל מסקנות נכונות וצודקות שתוצאותיהן אי הגשת כתב אישום כנגד רכבת ישראל".
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.