תכשיטים עתיקים: מדריך קניה

 
עודכן 07:37 25/10/2007
יעל ניסקי, צרכנות נענע 10

ניסיתם פעם לקנות תכשיט שלא יוצר במפעל, אלא יוצר פעם אחת, עבור אדם אחד בלבד? אם לא, אולי שווה לכם לנסות. כל מה שצריך לדעת על אספנות תכשיטים

 
 
 
 
 
סיכה עתיקה משובצת אריחי פורצלן מצויירים ביד. מחיר: 700 שקלים
סיכה עתיקה משובצת אריחי פורצלן מצויירים ביד. מחיר: 700 שקלים
תכשיטים תמיד היו הצהרה אופנתית, שמגדירה את הלובש אותם. אפשר בקלות ללכת לקניון ולקנות תכשיט מודרני ונוצץ, אך אפשר גם להשקיע בתכשיטים אחרים, שנושאים עימם היסטוריה ייחודית. בניגוד לתכשיטים התעשייתיים, רבים מהתכשיטים העתיקים יוצרו בהזמנה אישית ובעבודת יד. חלקם נושאים את חותמת האופנה של זמנם, חלקם הוזמנו על ידי בני אצולה, וחלקם אף נושאים מזכרות מהעונדים הקודמים שלהם. בכל מקרה, מדובר כמעט תמיד בפריט יחיד וייחודי, שלא תמצאו עוד אדם הולך עימו.

תכשיטים הפכו זה מכבר לפריטי אספנות מבוקשים גם בישראל. בין אם בכוונתכם לענוד אותם ובין אם אתם רוצים להתהדר בהם בוויטרינה שבסלון, לא תוכלו למצוא אותם בחנויות התכשיטים הרגילות. יהיה עליכם לשוטט בין גלריות לעתיקות, שווקי פשפשים, מכירות פומביות ואפילו בירידי עתיקות בחו"ל.

אגב, אם חשבתם שרק נשים מוצאות עניין בתחביב הזה, אתם צפויים להפתעה. גברים ישראלים החלו זה מכבר לענוד טבעות חותם וטבעות משובצות, עגילים וסיכות, והחלו תרים אחר תכשיטים ישנים שנענדו על ידי אצילים. גם זה סוג של סמל סטטוס.
 

איזה תכשיטים עתיקים ניתן למצוא?

לא כל תכשיט ישן הוא בעל ערך אספני. "תכשיט עתיק הוא כל תכשיט שגילו 100 שנה ויותר," אומר יריב אגוזי, סוחר אמנות ומומחה להערכת עתיקות. אך למעשה בכל חנות או יריד עתיקות תוכלו למצוא שלושה סוגים של תכשיטים:

1. תכשיטים עתיקים – החל מהמאה ה- 18 וה- 19 עד תחילת המאה ה- 20. המבוקשים ביניהם הם תכשיטים מהתקופה הויקטוריאנית (1837-1901), תקופת האר-נובו (1895-1917) ותקופת האר-דקו (1920-1930). מעבר לתקופות הללו, "תכשיטים מהמאה ה-18 הם נדירים ביותר ויקרים מאד עקב הערך המוזיאלי, ההיסטורי והאמנותי שבהם," מוסיף אגוזי. המחירים של התכשיטים הללו נעים בין 1000 ל-20,000 שקלים.

2. תכשיטי אופנה – "וינטאז'". מדובר בתכשיטים שיוצרו בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20, כהעתקים של התכשיטים שהיו אופנתיים במאה ה-19. הם נראים כמו תכשיטים עתיקים, אבל הם זולים יותר ומיוצרים מחומרים פשוטים יותר. במקום אבנים יקרות - שובצו בהם קריסטלים; במקום פנינים - חרוזי פלסטיק; במקום שנהב – בקליט; ובמקום שהתכשיט יהיה עשוי כולו מזהב טהור, הוא עשוי להיות רק מצופה. "התכשיטים הללו היו זולים גם בתקופתם," מספר אגוזי, "כיום הם חזרו לאופנה עם מעצבים שהעלו את קרנם עוד בשנות ה-80 וה-90, ועתה הם הפכו לטרנד מאוד חזק". תכשיטים אלו יכולים לעלות בין 40 ל-1,000 שקלים.
 
טבעת זהב עתיקה משובצת אבן שרף בגוון טורקיז. מחיר: 1,900 ש"ח
טבעת זהב עתיקה משובצת אבן שרף בגוון טורקיז. מחיר: 1,900 ש"ח
3. תכשיטים יד שניה - מדובר בתכשיטים עכשוויים לחלוטין שנקנו לפני שנים אחדות בחנויות יוקרה. בין אם מדובר בתכשיטי זהב, יהלומים, פנינים או טבעות משובצות אבנים יקרות, חלק מהתכשיטים הללו נענדו רק פעם אחת על ידי בעליהם העשירים ונמכרו לאחר מכן לגלריות או מכירות פומביות. בדרך כלל תוכלו לקנות תכשיטים מסוג זה בחצי מערכם. תכשיט שנקנה בחנות תכשיטים לפני מספר שנים ב-100 אלף שקלים, יימכר כיד שנייה ב-50 אלף שקלים. במקרה זה טווחי המחירים רחבים מאד ותלויים בערך הזהב, האבנים ועיצוב הפריט ולא בתקופת ייצורו.

תכשיטים ישראליים של "בצלאל" נמכרים אף הם כפריטי אספנות. לדברי אגוזי, "תכשיטים שיוצרו בין השנים 1906 ל- 1929, תקופה שנקראת 'תקופת בצלאל הראשונה', נאספים כפריטי אמנות לכל דבר ומשמשים לתצוגה בלבד על ידי האספנים. הם בדרך כלל חתומים בחותמת 'בצלאל ירושלם' - בלי האות יוד - וכך ניתן לזהותם".
 

איך מעריכים את גיל התכשיט?

סיכת זהב בצורת סחלב משובצת פנינה (1,500 ש"ח) וסיכת כסף עתיקה עבודת פיליגראן (900 ש"ח)
סיכת זהב בצורת סחלב משובצת פנינה (1,500 ש"ח) וסיכת כסף עתיקה עבודת פיליגראן (900 ש"ח)
הערכת גיל התכשיט היא עניין מורכב וקריטי. בחנויות ובדוכנים השונים יכולים לספר לכם לא מעט סיפורי סבתא, ואם לא צוידתם בעין רגישה ובידיעה אמיתית של החומר, יהיה לכם קשה להבדיל בין תכשיט אותנטי להעתק מאוחר.

עדי גישס, שמאית אמנות מוסמכת, גמולוגית ומומחית לתכשיטים עתיקים מסבירה כי "בהערכת גיל התכשיט נכנסים פרמטרים כמו סוגי הסוגרים, סוגי ההלחמות, אופן ליטוש האבנים והיהלומים וסוג האבנים בשימוש באותה תקופה. מעל לכל, כמובן, המעריך חייב להכיר ולזהות את הסגנון המאפיין את התקופה"

גישס מספרת לדוגמה כי עד שנות ה-30 של המאה ה-20 היה נהוג לקטום את העוקץ של היהלום, בניגוד לשיטה הנהוגה כיום. עוד מסתבר כי עד לשלהי המאה ה-18, לדוגמא, לא היה נהוג להשתמש באבנים צבעוניות. רק בשלהי המאה ה-19 החלו לייצר אבנים כרובינים וספירים במעבדה. כל אחד מהמאפיינים הללו יכולים לעזור לכם להחליט לאיזו תקופה התכשיט שייך, אם החליפו בו אבנים באבנים חדשות יותר ואם המוכר מנסה למכור לכם פריט שיוצא לפני שנתיים.

"מדובר באספנות יקרה מאד והחיקויים המודרניים קיימים בשוק בהמוניהם," אומרת גישס. "לכן חשוב ללמוד את החומר, בין אם בקריאה או בקורס ולהכיר את המרכיבים השונים לפני הקנייה". אפשרות נוספת היא להיעזר באיש מקצוע כמו שמאי עתיקות ואמנות אם מדובר בפריט יקר במיוחד. מלבד זאת, אם אתם רוצים להוריד מראש את הסיכוי לרמאויות, כדאי להקפיד לקנות במקומות מסודרים ולא בשוק בבנקוק.
 

למה לשים לב כשקונים תכשיט עתיק?

מעבר לזיהוי התקופה והסגנון המאפיין אותה, יש רשימה של נקודות חשובות שיש לשים לב אליהן לפני הקניה. הנה כמה טיפים חשובים:

• תעודת אחריות: בכל קניה של תכשיט עתיק או יד שנייה, למעט וינטאז', יש לדרוש תעודה המאשרת את מקוריות הפריט, האבנים, ניקיון האבנים ומידת הקראט. התעודה הזו תשמש אתכם גם לאחר מכן לצורכי ביטוח. גלריות, מכירות פומביות ואספנים פרטיים בהחלט יכולים להציג לכם תעודה מעין זו, אך בשווקי פשפשים לא בטוח שתוכלו לקבל אותה.

• שלמות הפריט: שימו לב שהסוגרים נסגרים היטב, שאין שריטות, סדקים או אבנים חסרות. שימו לב שאין פגמים בתוך האבנים ובחוטי כסף, ושפנינים שמרו על צבען. כדאי להצטייד בזכוכית מגדלת או לופה שמגדילה לפחות עד פי 10 ולהפוך את הפריט מכל צדדיו, חלק ניכר מהפגמים מתגלה דווקא בצידו האחורי של התכשיט.

• חותמות: על פריטי זהב וכסף צריכות להופיע חותמות המעידות על ריכוז הזהב והכסף בהם. יחד עם זאת, גישס מציינת כי "סוגי חותמות יכולים להשתנות מתקופה לתקופה וצריך לדעת לזהות אותם. כמו כן, מרבית תכשיטי הזהב במאה ה-19 כלל אינם חתומים, משום שהוזמנו באופן אישי אצל צורפים". אם אין חותמת על גבי הפריט שווה לכם לבקש מבעל החנות או האספן לשלוח את הפריט לבדיקה, אולם העניין כרוך בדרך כלל בתשלום.
 
סיכה משובצת זכוכית בסגנון קמיאו (800 ש"ח) וסיכת זהב מהמאה ה-19, משובצת טורקיז ואמאיל (4,600 ש"ח)
סיכה משובצת זכוכית בסגנון קמיאו (800 ש"ח) וסיכת זהב מהמאה ה-19, משובצת טורקיז ואמאיל (4,600 ש"ח)
• תכשיט שמגיע בקופסתו המקורית הוא בעל ערך גבוה יותר אם מדובר בפירמות מפורסמות ותכשיטנים חשובים. לפעמים הקופסא עצמה מרופטת לחלוטין, אך בגללה תשלמו פי 2 במחיר. שימו לב שגם במקרים אלה יכולים להיות זיופים ולעיתים הקופסא כלל לא קשורה לתכשיט בתוכה.

• שידוכים, הסבות וחתונות: תכשיטים פגומים או חסרים עלולים להיות משודכים עם פריטים אחרים להרכבת פריט חדש. כך, לדוגמא, יש שלוקחים סיכה והופכים אותה לטבעת באמצעות חישוק או יש שהופכים עגיל לתליון בתוספת שרשרת. אחד הסממנים הבולטים במקרים אלה הוא סוג הזהב, שעלול להשתנות בין חלקי הפריט החדש. "אם המוכר אומר לכם את האמת על גלגוליו של הפריט, אין כאן כל זיוף או רמאות, אלא שעליכם להחליט כמה אתם מוכנים לשלם על כך," אומר אגוזי.

• פירמות מפורסמות: כדאי להכיר מעצבים בעלי שם עולמי, שיכולים להעלות את ערכו של המוצר. חלק מהמעצבים חותמים על גבי הפריט או על הקופסה. "המעצבים החשובים שהובילו את העיצוב של התכשיטים מהמאה ה-19 הם מאנגליה, צרפת ואיטליה. במאה ה- 20 הצטרפו גם מעצבים אמריקאיים," אומרת גישס. בין המעצבים החשובים נמנים לליק (צרפת), קרטייה (צרפת), מוריס (צרפת), קסטליאני (איטליה), מלליו (איטליה), ג'וליאנו (איטליה), פיליפס (אנגליה), פברג'ה (רוסיה) ובולגרי (איטליה).

• סטים: בתחום התכשיטים, השלם שווה יותר מסכום חלקיו. לדוגמה, סטים של זוג עגילים עם שרשרת או טבעת עם צמיד תואם, הם פריטים נדירים ביותר. לאורך השנים נמסרו מדור לדור תכשיטים, וסטים מושלמים התפרקו, כשעגילים ניתנו לבת ואילו השרשרת לדודנית. אם מצאתם סט שלם, דעו כי יש לו ערך גבוה ביותר.

• הקדשות: הקדשה על תכשיט או תאריך יכולים להעלות את ערכו של הפריט אם הם מופיעים בחלק נסתר יחסית שלו. אם ההקדשה בולטת מאד, בחזית התכשיט, או אם יש אות שמית של עונד התכשיט הקודם בחזית, הדבר בדרך כלל מוריד מערכו. אנשים רבים פשוט לא רוצים לענוד תכשיט שרשום בו שם של מישהו אחר. ניתן לעיתים ללטש את החריטות אצל צורף, אבל זה תלוי בסוג החריטה. שימו לב שיכולים להיות גם זיופים של הקדשות ותאריכים. אם זיהיתם כי סגנון התכשיט מולכם הוא מתקופת האר-דקו (1920-1930) אך חרוט עליו תאריך בסגנון " 1832", מדובר בזיוף.

• תכשיטים בעבודת יד הם נדירים יותר ובדרך כלל יוצרו בהעתקים ספורים ולכן הם נחשבים יקרי ערך.
 

איפה כדאי לקנות?

תכשיטים עתיקים ניתן לקנות בארץ, כפי שציינו, בגלריות, חנויות לעתיקות ובמכירות פומביות. גם בשווקי פשפשים תוכלו למצוא לא מעט פריטים, אם כי עליכם להגיע חשדנים מראש ומצוידים במספיק ידע כדי להימנע מרמאויות. עם זאת, מבחר התכשיטים בארץ הוא יחסית מצומצם משום שמרביתם הובאו על ידי עולים וסוחרים במגוון קטן.

ההחלטה אם לקנות תכשיטים עתיקים בארץ או בחו"ל (בעיקר באירופה ובארצות הברית) תלויה במספר מרכיבים. "מחיריהם של תכשיטים בחו"ל בדרך כלל גבוהים יותר. המוכרים בארץ לא תמיד מעריכים נכונה את התכשיט ועשויים למכור אותו בזול," אומרת גישס. מצד שני, אם קניתם תכשיט בגלריה מסודרת בארץ, יש לכם כתובת לחזור אליה אם יש בעיה, וניתן לקבל הסבר בעברית על המוצר. בחו"ל, לעומת זאת, אחרי שיריד אספנות מסתיים, קשה מאד לאתר את המוכר.
 

הערכת המחיר

שתי סיכות עתיקות משובצות אריחי פורצלן מצויירים ביד. מחיר כל סיכה: 700 ש"ח
שתי סיכות עתיקות משובצות אריחי פורצלן מצויירים ביד. מחיר כל סיכה: 700 ש"ח
כפי שציינו, בהערכת שוויו של התכשיט נלקח בחשבון מספר רב של פרמטרים, החל מגיל התכשיט, דרך שלמותו וכלה בסוג החומרים והאבנים בשימוש.

עם זאת, ניתן לקבל מושג על ערכם של התכשיטים מפרסומים של ספרים ומחירונים בתחום העתיקות. המחירון המפורסם ביותר הוא ה-"Miller's antique price guide". הספר מתפרסם אחת לשנה ומרכז בתוכו תצלומים, הסברים ומחירים של תכשיטים שנמכרו במכירות פומביות בארצות הברית ואירופה. כדאי כמובן לזכור כי מאחר שישנם פרמטרים רבים מאד בהערכת שוויו של תכשיט ומרבית התכשיטים הם יחידים מסוגם, לא ניתן להסתמך על המדריך באופן מוחלט. ניתן לקבל ממנו רק מושג כללי ביותר, סדר גודל או טווח לגבי מחיר אפשרי למוצר שמצאתם בחנות.
 

באותו נושא

חוזרים לפטפון
מצלמות עתיקות

התמונות צולמו על ידי יוסי גורביץ בגלריה יריב אגוזי שבתל-אביב
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.