חוזרים לפטפון: מדריך קניה

 
עודכן 11:35 18/10/2007
יעל ניסקי, צרכנות נענע 10

זוכרים את תקופת התקליטים? הזהירות שבה הנחתם את המחט על התקליט, שלא יישרט; רחש הרקע של סיבוב התקליט; הצלילים העמומים. כל מה שצריך לדעת לפני רכישת פטפון לאספנים

 
 
 
 
 
גרם לנו להתייחס למוסיקה אחרת, ביתר כבוד (stock.xchg)
גרם לנו להתייחס למוסיקה אחרת, ביתר כבוד (stock.xchg)
חלקנו זוכרים את התקופה בה השמענו תקליטי ויניל שטוחים על גבי פטפונים כבדים. אני זוכרת בברור איך בחרתי בקפידה תקליט בחנות, ונזהרתי בו עד שהגעתי הביתה; איך הוצאתי את התקליט מאריזת הקרטון בחרדת קודש, והנחתי אותו בדיוק על הציר המרכזי בחשש; ואיך הפעלתי בעדינות את מתגי ההפעלה של הפטפון למהירות הרצויה. רחש הרקע של סיבוב המשטח נשמע כמו קסם, ואת המחט הרשיתי לעצמי להניח על התקליט רק לאחר אימון מוטורי זהיר, שהוא לא יישרט חלילה.

הצלילים שבקעו מהפטפון אולי לא היו חדים כמו הצלילים שבוקעים כיום ממערכות הסטריאו המתקדמות או מקוראי ה-MP3 המתוחכמים. הפטפון גם דרש יותר תשומת לב ותחזוקה; הוא דרש שנשמור על המחט כמו ששומרים על הפיטם של האתרוג, ושנחליף את הצד של התקליט באמצע היצירה. אבל היה בו משהו מיוחד. הוא גרם לנו להתייחס למוסיקה אחרת, ביתר כבוד. כיום, כשאפשר להעתיק ולמחוק שירים בהינף אצבע, מצטברים לעתים געגועים לימים אחרים.

אפשר למצוא היום פטפונים חדשים בשוק, אולם אוהבי הנוסטלגיה האמיתיים יחפשו מן הסתם את הפטפונים הישנים של פעם. מסתבר שיש שוק לא קטן של פטפונים עתיקים בארץ, ולא תמיד מדובר במוצרים יקרי המציאות. יצאנו להתייעץ עם מומחים כדי להבין איזה סוגי פטפונים קיימים, כמה הם עולים ולמה לשים לב בעת הקניה.
 

איזה פטפונים קיימים?

הפטפונים הראשונים הופיעו בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, ויצאו במספר דגמים עיקריים. שמעון עמוס לאומי, המנהל המקצועי של בית הספר להערכת אמנות ועתיקות "שורשים" מסביר כי "הפטפונים הראשונים יוצרו על ידי מספר מפעלים מגרמניה, ארצות הברית וצרפת. הם היו נפוצים בשכבה האמידה". "עם זאת," מוסיף לאומי, "במשך השנים הפך הפטפון לפריט תעשייתי ששווק לכל שכבות האוכלוסייה".

ישנן מספר תקופות חשובות בייצור הפטפונים שניתן להבדיל ביניהן לפי העיצוב ואופן ההפעלה. הפטפונים העתיקים ביותר הם ה"גרמופונים" שהיו ידועים בזכות ה"אוזן" המיוחדת והגדולה שחוברה אליהם כרמקול. הפטפונים הללו הופעלו במתיחה ידנית של קפיץ מיוחד באמצעות מנואלה חיצונית. התקליט שהונח בהם היה קצר מאד, רק 5-6 דקות לכל צד. מסוף המאה ה-19 ועד שנות ה-30 הופיעו פטפונים בסגנון האר-דקו, שהיוו פריטים עיצוביים מיוחדים, חלקם משובצים באבני חן ואפילו בלוויית חתימת האמן. הפריטים הללו היו שייכים בעיקר לשכבה הבורגנית באוכלוסיה. משנות ה-30 החלו לשלב פטפונים בתוך רהיטים או מזנונים עם עיצובים מלאים. לאומי מציין כי "בארץ אין מעצבים חשובים בתחום הזה, אך בחו"ל ניתן למצוא רהיטים מעוצבים מיוחדים לפטפונים". לפטפונים המאוחרים יותר, משנות ה-60 ומאילך, אין ערך אספני בינתיים.
 

מה חשוב לבדוק?

עד היום ממשיכים לייצר גרמופונים חדישים (taras kalapun, פליקר)
עד היום ממשיכים לייצר גרמופונים חדישים (taras kalapun, פליקר)
יש לא מעט זיופים בתחום הפטפונים, משום שעד היום ממשיכים לייצר אותם בשיטות חדישות. "ממשיכים לייצר כיום אפילו גרמופונים חדישים, וישנם גם זיופים של בלאי שמנסים להקנות למוצר אותנטיות רבה יותר," אומרת עדי גישס, שמאית אמנות מוסמכת. הדבר יכול להיות מבלבל משום שעל הפטפונים בדרך כלל לא תוכלו למצוא כל זכר לתאריך ייצור. "ישנם כיום יצרנים בהודו שמייצרים פטפונים שנראים עתיקים לחלוטין עבור מי שלא יודע להבחין בעץ או מתכת ישנים," אומר לאומי, "הפטפונים הללו נמכרים בעיקר באינטרנט במחירים שיכולים להיות נמוכים פי 4 מהמוצר העתיק המקורי". לכן, תצטרכו לסמוך על חושיכם ועל הידע שלכם או של מומחים כדי לבחור פטפון עתיק אמיתי.

אז לאיזה פרמטרים חשוב לשים לב כשבוחרים פטפון ישן ועתיק ומה צריך להדליק לכם נורה אדומה? הנה הטיפים שקיבלנו מהמומחים:
 
שימו לב שהפטפון מכיל מנגנון. אל תקבלו קופסת עץ ריקה עם רמקול (ויקפידיה)
שימו לב שהפטפון מכיל מנגנון. אל תקבלו קופסת עץ ריקה עם רמקול (ויקפידיה)
• האם הפטפון עובד? ערכו של פטפון, שיכול להשמיע תקליטים, גבוה מזה של פטפון שיכול לשמש רק לנוי.

• שימו לב שהפטפון מכיל מנגנון. אל תקבלו קופסת עץ ריקה עם רמקול. אם ניתן, בקשו לפתוח את הפטפון ולהסתכל במנגנון.

• חלקי הפטפון: שימו לב למצב העץ וההברגות. שימו לב שהחלק העליון מסתובב כהלכה ושהמחטים וזרוע המחט תקינים.

• גרמופונים: שימו לב שהמנואלה והאוזן מקוריים, גרמופון עם שתי אוזניים הוא בדרך כלל בעל ערך גבוה יותר. אוזן פליז נחשבת בעלת ערך גבוה יותר מאוזן נחושת.

• חפשו בלאי וסימני גיל: צבע העץ, נקודות חלודה, מתכת עגולה ולא חדה, התחמצנות של אוזן הנחושת (פטינה) וקורוזיה של המנגנון הפנימי הם סימנים טובים מאד לכך שהמוצר אכן לא חדש ולכן בעל ערך גבוה יותר.

• פטפון בתוך רהיט מייקר את ערכו, אבל כאן כבר נכנסים פרמטרים נוספים של הערכת רהיטים למשוואה הכללית.

• תקליטים: תוספת של תקליטים מקוריים לפטפון מעלה את ערכו. קחו בחשבון שלא כל תקליט יכול להתאים לכל פטפון. תקליטים מודרניים לא יתאימו לגרמופונים העתיקים ובדרך כלל לא יעבדו.

• יצרן אמין: החברות הבולטות בתחום הפטפונים כוללות את גילברט, מונרך, ויקטור, אדיסון, וולאס והמפרי דוג.
 

כמה זה עולה?

מחירו של גרמופון יכול להגיע ל-1,200-1,500 דולר (stock.xchg)
מחירו של גרמופון יכול להגיע ל-1,200-1,500 דולר (stock.xchg)
ערכו של הפטפון כאמור תלוי בתקופת הייצור שלו, בהיותו מקורי ובמצבו הכללי. "גרמופון בן 100 שנה, תקין ובעל כל החלקים המקוריים יכול להגיע למחיר של 1,200-1,500 דולר" אומרת גישס. גרמופונים עם שתי אוזניים יכולים לעלות פי 1.5 לעומת גרמופונים עם אוזן אחת בלבד. מחירם של גרמופונים אחרים יכול לנוע בין 500 ל-600 דולר, ופטפונים אטרקטיביים משנות ה-50 וה-60 יכולים לעלות לכם 200 ואף 300 דולר.

לדוגמה, לאומי מספר כי לאחרונה נמכרו בגלריה שני גרמופונים יוצאי דופן. האחד, גרמופון תוצרת צרפת משנות ה-20, בעל רמקול נחושת ובמצב מושלם, נמכר ב-600 דולר. לעומתו, גרמופון גרמני שהיה זקוק לתיקון נמכר ב-250 דולר. קחו בחשבון שפטפונים שאינם עובדים והם בעלי ערך דקורטיבי בלבד, יורדים בערכם בטווח רחב של 10-90 אחוזים, תלוי בסוג הפגם וחומרתו.

פטפון הבנוי בתוך רהיט בדרך כלל יקר יותר. למצב הרהיט יש גם חשיבות בהערכת ערכו של הפטפון. פטפונים ברהיטים בעלי עיצוב יוצא דופן יכולים להגיע לאלפי דולרים.
 

האם כדאי להשתמש באיש מקצוע?

כפי שציינו בכתבתנו "מצלמות עתיקות: מדריך קניה", ניתן לפנות למומחה, שמאי או מעריך אמנות ועתיקות מוסמך. תשלום עבור ביקור נלקח בדרך כלל לפי שעה ועומד על כ-300 שקלים או יותר. לפטפונים פשוטים, שערכם נמוך, לא מומלץ לקחת מומחה מעין זה, אולם עבור פטפונים הבנויים בתוך רהיטים, שיש לשקלל בהם גם את ערך הרהיט, וכן עבור גרמופונים נדירים שערכם עומד על אלפי דולרים, ייתכן שכדאי להתייעץ. מומחה ידע לאמוד בדיוק רב את ערכו של המוצר לאחר החסרת פגמים אפשריים, ויכול לחסוך לכם הרבה כסף.

תוכלו להתייעץ גם בפורומים של אספנים בארץ כמו הפורום של אתר אספני ישראל.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.