ישראל טוענת: "הרג הילד הפלסטיני א-דורה - מבויים"

 
עודכן 09:39 02/10/2007
הארון תחאוכו

לאחר 7 שנים מאשרים לראשונה גורמים רשמיים בישראל כי כתבת מותו של מוחמד א-דורה בן ה-12, שנהרג ב-30 בספטמבר 2000 בצומת נצרים ברצועה, בויימה על ידי רשת הטלוויזיה הצרפתית פראנס 2. א-דורה נהרג לאחר שנקלע עם אביו לחילופי-אש בין חיילי צה"ל לפלסטינים. בפראנס 2 אומרים כי הם עומדים מאחורי הסרט

 
 
 
 
 

(0:50 דק')

גורם ישראלי מאשר לראשונה כעבור שבע שנים כי כתבת מותו של מוחמד א-דורה בן ה-12, שנהרג ב-30 בספטמבר 2000 בצומת נצרים ברצועה, בויימה על ידי רשת הטלוויזיה הצרפתית פראנס 2. א-דורה נהרג לאחר שנקלע עם אביו לחילופי-אש בין חיילי צה"ל לפלסטינים.

יו"ר לשכת העתונות הממשלתית, דניאל סימן, שיגר לאחרונה מכתב תשובה, בשם מדינת ישראל, לארגון "שורת הדין", לאחר שהארגון דרש לפני מספר חודשים לשלול את תעודות העיתונאי מצוות רשת פראנס 2 ששידרה את הכתבה על התקרית בשנת 2000.
 
סימן כתב במכתבו: "התמונות הקשות של הילד ההרוג עם אביו ששודרו בעולם גרמו נזקים כבדים לישראל, וקבעו כי ישראל אשמה ברציחתו של ילד קטן, שדמותו נותרה חקוקה בזכרון הערבי הקולקטיבי. מאז החלה דרך ארוכה לחשיפת האמת ולביסוס העובדה הידועה לנו כיום, שהאירועים באותו יום למעשה בויימו על ידי צלם חדשות בעזה. ישראל חקרה והדברים התבררו כאירוע שלא יכלו להתקיים כפי שהוצגו בכתבה".

במשרד ראש הממשלה אמרו לערוץ 10 כי הם לא קיבלו את המכתב והוא לא אושר על ידם. ברשת פראנס 2 אמרו כי הם עומדים מאחורי הסרט.

לאחר שהרשת הצרפתית שידרה את הכתבה נערכו תחקירים רבים, הן עיתונאיים והן אקדמיים, וכן תחקיר שפתח צה"ל בראשות האלוף (במיל') יום טוב סמיה. התברר מאותם תחקירים כי לא היו ראיות לכך שהיריה שהרגה את א-דורה בוצעה בידי חיילי צה"ל. חלק מהחוקרים אף סברו שהחמושים הפלסטינים הם אלה שהביאו למותו של א-דורה.
 

"שורת הדין": הסיפור רוחש פעילות וגורם לנו נזק מצטבר

סימן אמר ל"חדשות נענע 10" כי "ארגון 'שורת הדין' ביקש מאיתנו לפסול את תעודות העיתונאי של רשת הטלוויזיה הצרפתית בארץ, והסברתי להם כי על פי מחקרים ופרסומים שידוע לנו שהיה בימוי של הכתבה, ושהכתבים הצרפתיים פעלו ללא אמות מידה מקצועיות, אבל אין זה נוגע לשלילת תעודות העיתונאי".
 
עו"ד רועי כוכבי מארגון "שורת הדין" אמר ל"חדשות נענע 10", כי בעקבות מכתבו של סימן הם מתכוונים להגיש עתירה לבג"ץ ולדרוש לשלול את תעודות העיתונאי הממשלתיות של העיתונאים מהרשת הצרפתית.

בהתייחסו לכך שישראל מודה שהכתבה היתה מבויימת, אומר עו"ד כוכבי כי "לסיפור הזה עכשיו ותמיד היתה משמעות עצומה. העולם לא שכח את המקרה וזה חי ונושם ותוסס מתחת לפני השטח. הסיפור רוחש פעילות וגורם לנו נזק מצטבר. המדינה העדיפה את גישת 'טמינת הראש בחול' כדי לא לתת לגל העכור לעבור".

בסוף השבוע פורסם דו"ח מיוחד לציון שבע שנים לפרוץ אינתיפאדת אל-אקצה. מרכז "אל-מיזאן" לזכויות האדם פרסם כי מאז עלייתו של יו"ר האופוזיציה דאז להר הבית - אריאל שרון – ב-28 בספטמבר 2000, והאירועים האלימים שבאו בעקבותיה, נהרגו מאש צה"ל 2,691 פלסטינים, מתוכם 535 קטינים וילדים, ו-170 נשים. הדו"ח מציין גם כי מספר הבתים שהרסה ישראל בשטחים עומד על 7,335, מהם 3,000 שנהרסו כליל.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.