"לא ייתכן שלא תהיה בקרה של הכנסת על פעולות צה"ל"

 
עודכן 15:52 17/09/2007
חדשות נענע 10

ח"כ זהבה גלאון פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה להורות לראש הממשלה לדווח לוועדת החוץ והביטחון של פעולת צה"ל בסוריה. לדבריה, אם אולמרט לא יעמוד בפני הוועדה, היא תהפוך ל"מועדון חברים ללא שיניים"

 
 
 
 
 
חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ-יחד) פנתה היום (שני) במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בבקשה להורות לראש הממשלה, אהוד אולמרט, לדווח לוועדת החוץ והביטחון של בכנסת על הפעולה בסוריה, עליה פירסמו בשבוע וחצי האחרונים בהרחבה אמצעי התקשורת הזרים.
 
"להעמיד את ראש הממשלה על חובתו החוקתית". ח"כ זהבה גלאון (צילום: אתר הכנסת)
"להעמיד את ראש הממשלה על חובתו החוקתית". ח"כ זהבה גלאון (צילום: אתר הכנסת)
"לאור הדיווחים ממקורות זרים על תקיפה של מטוסים ישראליים בסוריה לפני כשבוע וחצי, ולאור האיפול המוחלט המוטל בישראל על מה שאירע או לא ארע, אני פונה אליך בבקשה להעמיד את ראש הממשלה על חובתו החוקתית, לדווח על כל פעילות חריגה של צה"ל לועדת החוץ והביטחון של הכנסת או לאחת מועדות המשנה שלה", כתבה גלאון למזוז במכתב, שכותרתו "ביקורת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת על פעילות ביטחונית חריגה מעבר לגבול".

גלאון טוענת במכתבה, שהעתק ממנו נשלח גם ליו"ר ועדת החוץ והביטחון צחי הנגבי, כי על-פי חוק יסוד: הממשלה, ועל-פי עקרונות דמוקרטיים בסיסיים, "לא ייתכן שלא תהיה בקרה של הכנסת על פעולות של צה"ל מעבר לגבול, אם לא מראש לפחות בדיעבד. אחרת הוועדה הופכת להיות מועדון חברים, ששומעים בו סקירות ללא יכולת פיקוח ממשי, לוועדה שאין לה שיניים כי אם שיניים תותבות בלבד", נכתב.

גלאון גם מזכירה במכתב, כי יו"ר הכנסת, דליה איציק, אימצה את עיקרי דו"ח ועדת רובינשטיין לבחינת הפיקוח הפרלמנטרי על מערכת הביטחון. "הוועדה ביקשה לקבוע, אילו כלים יש להעניק לחברי ועדת החוץ והביטחון על מנת שהפיקוח שלהם על המערכת הצבאית והמדינית יהיה טוב ואפקטיבי יותר", כותבת גלאון ומצטטת מהדו"ח:

"ברור הדבר כי קיימת חובת דיווח מלאה לגבי פעולות ותכניות שבוצעו כבר... אנו מאמינים, שככל שהועדה וועדות המשנה שלה תהיינה מעורבות יותר בפיקוח פרלמנטרי על תהליך קבלת ההחלטות ממערכת הביטחון, כך תפחת הסכנה לקיומם של מחדלים... הרחבת חובת הדיווח תאפשר לועדת המשנה ליצור לעצמה תמונת מצב מלאה יותר... ולהמשיך ולהתריע על ליקויים בפעולות אלה.

"יש להביא לידיעת חברי ועדת החוץ והביטחון תקנון מפורט של ועדת השרים לענייני ביטחון... המחייב להביא בפניה עניינים מסוגים שונים של פעילויות צבאיות וביטחוניות, ולא להתיר עניינים אלו להחלטת ראש הממשלה בלבד, או ממשלה כלשהי, זאת, על מנת לוודא, שיש פיקוח פרלמנטרי".

עוד מזכירה גלאון, כי גם ועדת וינוגרד קבעה בדו"ח הביניים שלה, ש"יש צורך במנגנונים של הנחייה, בקרה ופיקוח בתהליכי קבלת החלטות... החלטות מסויימות תתקבלנה על-ידי הממשלה או חלק ממנה באישור הכנסת או באחת מוועדותיה".

בסיום מכתבה כתבה ח"כ גלאון ליועץ המשפטי לממשלה: "כמי שממונה על אכיפת הדין והנוהל התקין על הרשות המבצעת, הריני לבקשך להעמידה על חובתה בדיווח כלפי הרשות המחוקקת".
 

ביילין: מצטער על פנייתה של גלאון ליועץ המשפטי לממשלה

יו"ר מרצ-יחד, ח"כ יוסי ביילין, אמר בתגובה למכתבה של גלאון, כי הוא מצטער על פנייתה של עמיתתו ליועץ המשפטי לממשלה. לדבריו, אילו סבר שבהקשר זה נעשה מעשה לא ראוי, היה נוקט באמצעים שיש בידו כחבר הוועדה. עוד אמר, כי בפרשה זו אין הוא רואה עילה לביקורת ואינו מוצא מקום לחשיפתה.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.