מי צריך בני אדם?

 
עודכן 18:04 25/11/2007
עידו הרטוגזון

הפנטזיה של ג'ורג' בוש מתגשמת: הרובוטים חודרים לצבאות העולם והופכים את החיילים האנושיים למיותרים. האם לא מדובר במגמה מסוכנת, שבסופה נראים מכונות צדות בני אדם?

 
 
 
 
 
השוטר הרובוטי ששיגע את האנושות. רובוקופ (צילום: מתוך הסרט רובוקופ)
השוטר הרובוטי ששיגע את האנושות. רובוקופ (צילום: מתוך הסרט רובוקופ)
יתכן שהפתרון האולטימטיבי לבעיית ההשתמטות מצה"ל כבר כאן. בשלב הראשון הצבא יתחיל להיפטר מלוחמים נועזים וישכור במקומם גיימרים. השליטה במכונות יריה אוטומטיות, במטוסים או בכלים ממונעים מתוך טרמינלים מרוחקים מזכירה מאוד את מה שגיימרים עושים ממילא במשחקי מחשב - ונראה שלאף אחד לא יהיה פוטנציאל טוב יותר משלהם להפעיל את המערכות האלה.

אז מה יקרה כשהמלחמה תהפוך לרובוטית לחלוטין? ובכן, אם פעם אנשים שיחקו ב-Castle Wolfenstein כדי לדמיין שהם מנצחים את הנאצים, הרי שהיום הסימולציה הפכה למציאות, והדרך היחידה להילחם על אמת הופכת להיות דרך סימולציות ממוחשבות.

הלאה בני האדם

רובוטים לוחמים העסיקו את הדמיון האנושי בערך מאז שהומצא המושג רובוט, החל מסיפורי הרובוטים של קארל צ'אפק בשנות ה-20 ועד רובוקופ והטרמינייטור בשליחות קטלנית. אלא שמה שהיה פעם רק פנטזיה רחוקה הופך בזמן האחרון למציאות קצת מפחידה.

רובוטים ממינים וסוגים שונים הופכים לחלק חשוב ואינטגרלי מצבאות העולם ומתחילים לדחוק את רגליו של החיל האנושי. שדה הרובוטיקה המשגשג של תחילת המאה וההתפתחויות בתחום המזעור וכוח המחשוב הופכות את הרובוטים ליעילים יותר ויותר בלחימה.

כך לדוגמה, בתחילת החודש הציבו האמריקנים את הרובוט היבשתי המחומש הראשון בעיראק. הרובוטים, ששמם SWORD (חרב), פותחו במשך שנים ולמרות שיש להם היסטוריה של השתוללויות בלתי נשלטות - הם יוצבו מעתה בשדה הקרב מצויידים באפשרות השמדה עצמית, שתאפשר לחסל אותם בכל מקרה שבו הם יוצאים מכלל שליטה. מנהל התוכנית מסר למגזין Wired שהרובוטים עדין לא ירו, אבל "זה ישתנה בקרוב".

גם צה"ל לא טומן את ידו בצלחת. בתחילת חודש יוני התבשרנו כי ישראל הציבה רובו-צלפים, מכונות יריה המוצבות על הגבול במקום חיילים ונשלטות מרחוק. בצורה כזו, ותוך שיתוף פעולה עם אלמנטים לא מאוישים אחרים, כמו מז"לטים וחיישנים - אמור הגבול עם עזה להיות מאובטח בידי צוותים של מכונות וללא סיכון חיי אדם.

ואם זה עדיין לא גורם לכם לשקשק, כדאי לציין שבאופן מוזר במיוחד, למערכת הלווינים הבריטית ששולטת בכלי הנשק האוויריים הבלתי מאוישים בעיראק קוראים Skynet, כשמה של מערכת הבינה המלאכותית שפוצחת במלחמה נגד האנושות בסרט "שליחות קטלנית".
 

הפנטזיה הרטובה של בוש

הפנטזיה הרטובה של מנהיג העולם החופשי. ג'ורג' בוש (צילום: רויטרס)
הפנטזיה הרטובה של מנהיג העולם החופשי. ג'ורג' בוש (צילום: רויטרס)
בסרט "אודיסאה בחלל 2001" קבע הבמאי סטנלי קיובריק את תחילתה של האנושות בהמצאת הכלי הראשון - כלי נשק. קוף שחי במדבר מרים עצם ומתחיל להכות איתה קוף אחר. זהו שחר האנושות על פי הבמאי. הקוף שיודע להשתמש בעצם בשביל להרביץ עולה על דרך חדשה של אבולוציה.

כלי הנשק הפכו את האנושות למין מזוין (תרתי משמע) ושינו לחלוטין את מסלול ההתפתחות שלה. הקבוצות שהחזיקו בכלי נשק מתקדמים יותר השתלטו על טריטוריות חדשות ועל קבוצות אחרות. כלי הנשק הפכו לאלו שקובעים מי שולט בכדור הכחול. הם הפכו לאדוני הארץ.

עם השנים הפכו כלי הנשק לאוטומטיים יותר ויותר והדבר סייע לחברות המערביות והמתקדמות טכנולוגית להילחם כמעט בלי לסכן חיי אדם. במלחמת המפרץ הראשונה לדוגמה, נהרגו כ-240 חיילים של הקואליציה לעומת יותר מ-20,000 חיילים עיראקים.

אבל הרובוטיזציה של שדה הקרב מאפשרת לחברות מערביות ובמיוחד לפוליטיקאים כמו ג'ורג' בוש להגשים פנטזיה רטובה: לנהל מלחמה ללא חיילים אנושים ובלי להסתכן בפגיעה בלוחמים.
 

הרוטווילר יכול לפרוש לגמלאות

פרד רובוטי עקשן במיוחד. BigDog (צילום: אתר Boston Dynamics)
פרד רובוטי עקשן במיוחד. BigDog (צילום: אתר Boston Dynamics)
בשנים האחרונות מנהלות אומות שונות בעולם ובראשן ארה"ב מחקר אינטנסיבי על יצירת כלי נשק אוטומטים ובלתי מאוישים. במלחמה בעיראק פעילים כיום לדוגמה גם כלי רכב קרקעיים חמושים ובלתי מאוישים וגם מטוסים כדוגמת Predator שכבר לקחו חלק בהתנקשויות בבכירי אל-קעידה ומבצעים באופן סדיר משימות התקפיות בעיראק. הצבא האמריקני כבר החליף טייסות שלמות של מטוסי F16 במטוסים הבלתי מאוישים והדבר מצביע על מגמה של הוצאת החיילים משדה הקרב.

האמריקנים גם מפתחים רובוטים שישמשו על הקרקע בתפקידים מסורתיים יותר. BigDog למשל, הוא פרד רובוטי שפיתחה Boston Dynamics. תפקידו לסייע לחיילים לשאת משאות במקומות שכלי רכב רגילים אינם יכולים לעבור בהם. BigDog נראה כמו חיה בלי ראש. בווידאו אפשר לראות אותו רץ בשלג, מטפס על גבעות ואפילו חוטף בעיטות אבל ממשיך תמיד בעקשנות בדרכו תוך זמזום מעצבן במיוחד.

עוד אומה שנחשבת מתקדמת במיוחד ברובוטיקה מלחמתית היא דרום קוריאה. ב-2006 הכריזו הקוריאנים כי עד סוף העשור יתחילו הרובוטים לפטרל על הגבול עם צפון קוריאה. אם עד לאחרונה הרובוטים ביצעו רק מעקבים, כיום, בעזרת טכנולוגיות זיהוי קול וזיהוי אובייקטים, הם יכולים גם לזהות חשודים ולרדוף אחריהם.

הרובוטים הקוריאנים דורשים מכל מטרה מתקרבת סיסמה ומי שמתקשה להיזכר בה יזכה באחת משלוש תגובות: אזעקה רמה, ירי כדורי גומי או ירי כדורים חיים. סרטון של אחד מהם בפעולה ניתן לראות כאן. בנוסף לרובוטים המגנים מפני השכנה מצפון מדברים בקוריאה גם על רובוטים שוטרים, רובוטים ששומרים על בית הספר ורובוטים שמגנים על הבית מפני פורצים.
 

נחילי רובוטים מהגיהנום

אתם לא רוצים לפגוש אותו בסמטה אפלה. הרובוט הדרום קוריאני (צילום: קליפ שיווקי)
אתם לא רוצים לפגוש אותו בסמטה אפלה. הרובוט הדרום קוריאני (צילום: קליפ שיווקי)
אבל בניגוד לפנטזיות בסרטים כמו "הרובוטריקים" או בסדרות מכּה יפניות, הכיוון במחקר כיום הוא פחות פיתוח של רובוטים ענקיים ויותר יצירת רובוטים קטנים וממוזערים. במעבדות המחקר מתנהלים כיום נסיונות חדשניים בשימוש ברובוטים קטנים לצורכי קרב.

כך למשל הצליח לאחרונה מדען בהרווארד ליצור זבוב מעופף בגודל שלושה סנטימטרים ומשקל 60 מיליגרם, שמנופף בכנפיו ומחקה את תנועות הטיסה של זבובים אמיתיים. פיתוח כזה יכול להפוך למרגל המושלם. הוא יכול לחדור לכל דירה או מערה, לצותת לנאמר שם וגם לצלם. הסיכוי שמישהו ישים לב לזבוב קטן שיושב על הקיר נמוך, והזבוב גם יכול לעקוב אחר אנשים בחלקי הבית השונים.

דרך אחרת להפיק תועלת מרובוטים בשדה הקרב היא שימוש ברובוטיקת נחילים (Swarm Robotics) - תיאוריה שמוותרת על הניסיון ליצור רובוט המתוכנן באופן ריכוזי עם תוכנה מסובכת שאמורה ללמד אותו להתנהג בכל מצב. באופן הדומה לצורה שחרקים עובדים, רובוטיקת נחילים יוצרת רובוטים שמסתמכים על מספר חוקים בסיסיים בהתנהגות הסביבתית, וכך יוצרים דפוסי התנהגות יעילים להפליא, ממש כמו חרקים.

למרות שלדבורה הנורמלית יש סט התנהגויות ואנטליגנציה מוגבלים, הרי להקות של דבורים מציגות רמת אנטליגנציה גבוהה בהרבה. כאילו מתוך הרבה חלקים טיפשים בוקעת אנטליגנציה קולקטיבית גבוהה יותר הנקראת על ידי חוקרים בתחום "אנטליגנציה נחילית". עכשיו דמיינו לעצמכם להקה של צרעות רובוטיות מתפוצצות שרודפות אחרי מבוקשי אל קעידה בהרים ובמערות של אפגניסטן ותבינו למה ג'ורג' בוש כל כך מתלהב מהעניין.

גם חיפוש אחר מוקשים הוא פעולה סיזיפית המתרחשת במקביל בהרבה מקומות שונים. בעזרת נחילי רובוטים אפשר לסרוק שטחים גדולים, וגם כאשר רובוט מתפוצץ - המחיר נמוך יחסית. הלן גריינר מחברת הרובוטיקה המצליחה iRobot, צופה שבעתיד חיילים ילכו עם קבוצה של רובוטים קטנים בכיס שלהם. כשיתקלו בבניין שבו עשויים להימצא לוחמי אויב, הם ישלחו את המכונות לפניהם, על מנת שאלו יספקו להם תמונת מצב על המתרחש בפנים.
 

העש הסייבורגי

כיוון לחימתי אחר ומבטיח הוא שימוש בחיות סייבורגיות, חצי חיה וחצי מכונה. בשנים האחרונות ביצעו חוקרים שורה של ניסויים מחרידים למדי, במסגרתם הצליחו להשתיל שבבים בתוך חיות כמו מקקים ועכברושים ולשלוט בתנועותיהם בעזרת ג'ויסטיק.

תוכניות חדשות מנסות לגדל חרקים על גבי שבבים. הרעיון הוא להחדיר את השבב לתוך החרק בעת שהוא בשלב הגולם וכך ליצור לדוגמה עש סייבורגי.

DARPA, סוכנות הפיתוח לטכנולוגיות מתקדמות של הצבא האמריקני, דיוחה שהיא "מחפשת הצעות חדשניות לפיתוח טכנולוגיה ליצירת חרקים סייבורגים". הכוונה היא ליצור חרקים שישלטו מרחוק וניתן יהיה להוביל אותם ממקום למקום ולגרום להם לבצע פעילויות תומכות לחימה. נסיונות אחרים מדברים על יצירת כרישים סייבורגים שישלטו מרחוק ויוכלו לבצע משימות ריגול ותקיפה תת ימיות.

השאלה שאף אחד לא שואל היא כמובן כיצד מרגישות החיות-הסייבורגיות הללו. הן לכודות בתוך גוף שיצור אחר שולט בתנועותיו והופכות להיות חיה ממין חדש שהשליטה עליה מחולקת בין המדענים לבין החיה. זוהי השתלטות על המוח מהסוג המפחיד ביותר, זה שמאיים לאפשר לאנשים להשתלט לנו על הגוף והתודעה ולגרום לנו לעשות דברים בניגוד לרצוננו. נקווה שסוג השליטה הזה לא יגיע בקרוב למין האנושי.
 

הטובים למשחקים

טובי לוחמינו. הגיימרים (צילום: SXC)
טובי לוחמינו. הגיימרים (צילום: SXC)
לעת עתה נראה שהמהפכה האמיתית תתרחש כשהרובוטים יקבלו סמכות להפעיל שיקול דעת משל עצמם. כשזה יקרה אנחנו עשויים לגלות שממש כמו שאנחנו צדים חיות - רובוטים עשויים להפוך בעתיד לציידים של בני אדם. מלחמות שמנהלות מלחמות נגד מדינות עולם שלישי ייראו רע מאוד כאשר העולם הראשון ישב לו בנחת על הכורסה, בעוד הרובוטים ששילח אל הקרב צדים ללא רחמים לוחמים שמתחבאים במערות.

ואולי מלחמות יהפכו לעניין רובוטי בלבד, מעין ספורט שבו רובוטים נלחמים אחד מול השני בעוד בני האדם ממשיכים בחייהם ובעל הרובוט הטוב יותר ינצח.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.