כשהפיפי נס בגלל ננס

 
עודכן 12:17 20/02/2008
איילה פפירני-יניב

ספר הילדים החדש "נולד לי אח והפיפי ברח" בהוצאת פרדס, עוסק ברגרסיה שעוברים חלק מילדינו הקטנים כשנולדים להם אחים חדשים. ביקורת ספר

 
 
 
 
 
כשהפיפי ברח (צילום: יח"צ)
כשהפיפי ברח (צילום: יח"צ)
לא קשה לנחש באיזו סוגיה דן הספר "נולד לי אח והפיפי ברח". סיטואציה המוכרת לכולנו, בה ניצבת האם העייפה, לאחר שילדה בפעם השניה ואילך, מול מהמורה נוספת. את לילותיה, שהינם מרווחי עירות ארוכים, דליפות חלב לקול צווחה רמה, מנקדים גם החלפות סדינים ופ'יגמות של הנצר הבכור.

הספר יצא לאור בהוצאת פרדס. המחברת, טלי אלון מספרת שאת ההשראה לסיפור קיבלה לאחר שילדה את עמית, בנה השני, אח לנוי הבכורה. "איבוד שינה טוטאלי" כפי שהיא מגדירה, "לא רק שלא ישנים בגלל התינוק החדש, גם מתמודדים עם מכשול נוסף בלילה". במשך 5 שנים נמנם הספר והבשיל לו, ועתה זכה לצאת לאוויר העולם.
 

הסיפור

נוי בת ה-3 עוברת טלטלה רגשית, השכיחה ברוב בתי האב בישראל של האלף השלישי. הטענה לירושה ניטלת ממנה כשמגיע אח- תינוק טרי. החבר החדש שהצטרף למשפחה מטיל חשכה תת מודעת על חייה של נוי.

לעין המבוגרים לא ניכר דבר חריג. נוי אפילו גאה באחיה הזעיר, והיא מציגה אותו בפני חבריה לגן. אך מתחת לפני השטח זורמים רגשות אחרים. מתחת לאדמה מחלחלת רטיבות: נוי שבה להרטיב את מיטתה בלילות. ואחר כך אף מבקשת לחזור לטיטול. כשאמה אינה עושה עניין מהתהליך נוי נגמלת שוב, ובתהליך טבעי חוזר הכל להיות כשהיה.

המילה

בדיוק כפי שהכותרת פשוטה, ברורה, ומשתמשת ב"סלנג" של ילדים והוריהם, כך הספר כולו. לא תמצאו כאן תחכום. המילים פשוטות, החריזה קלה. אמנם לא אומרים בעברית תיקנית "מבולבלת נורא" כשהכוונה ל"מאד", אך כך אומרים היום בעברית מדוברת. אין התפלפלות, ומנגד השימוש בלשון זו הוא לאו דווקא דל.
 

המראה

ציור מתוך הספר (צילום: יח"צ)
ציור מתוך הספר (צילום: יח"צ)
מלבן רוחב בעל כריכה קשה, דפים עבים דיים. פונט גדול, כך שאם בזמן טרום שינה עסקינן, כשהמשקפיים נראים מרוחקים בעת שהנכם שרועים עימם על המיטה, עדיין ניתן לקרוא. המאייר, רובי עמיר, מעצב מוכשר שצייר ציורים יפים, צבעוניים, הומוריסטיים וחינניים. כל ציור מותאם לרוח הדף הספציפי. הגרפיקה חוצה גבולות, ושובת לב צעיר ומבוגר.

המסר

קול המספר הוא חיצוני, מתאר את עלילות הרחבת המשפחה, ורק לעיתים רחוקות חודר לתחושה הפנימית. כך שהילד השומע לא יהיה מאויים מדי על ידי ניתוח פסיכולוגי שלו עצמו, או על ידי הרגשת הייאוש הפושה בהורים עת המזרון מתגלה לח כדבעי, ומדיף ניחוחות של כותלי פאב.

האמפתיה לנוי נשזרת כחוט שני דקיק לאורך הסיפור. נוי חוזרת על בקשתה לחיתול, למרות תגובת האם, ומפגינה עיקשות לגבי רצונה. לאחר התדהמה הראשונית המובעת בצחקוק, מקבלת האם את רצון בתה ללא נסיונות התנגדות, עד שנוי מגיעה להבנה עצמית בקצב הנוח לה. מסר לילדים: זכותכם לעמוד על שלכם. אתם בוגרים מספיק כדי להחליט לסגת למקומות קלים, ומנגד להשלים עם המצב בגבורה. מסר להורים: הקשיבו לרצון ילדכם, והכל יסתדר מעצמו.
 

המסקנות

הספר יוצר הזדהות אצל הורים שנתקלו בבעיה דומה שלרוב חולפת מעצמה, לא לפני שטפטפה מספר טיפות. קצת קשה לי להאמין שהספר יהווה סיוע של ממש להפסקת התופעה. הרי פניה לחלק הקוגניטיבי במוחו של ילד שעובר תהליך של דחיקה הצידה, למרות מודעות ההורים והניסיון העז להקדיש תשומת לב, בדרך כלל לא משיגה תוצאות.

הרגרסיה היא תת מודעת ומתרחשת לחלוטין ללא שליטתו של הילד/ה. זהו בעצם דבר והפוכו: הילד שחש שהשליטה בחייו בורחת מבין אצבעותיו, מפנה את תשומת הלב על ידי שליטה באי-שליטה בדבר היחיד שהוא יכול לשלוט עליו. מסובך? יש לכם ילדים. החיים בהגדרה מסובכים.

בכל אופן, כשהבעיה כבר חמורה יותר יש לפנות לגורם המתאים. ד"ר ברוך קושניר, מנהל מרפאות לטיפול בהרטבות לילה וחרדת אסלה כותב בגבו של הספר "זוהי יצירה קצרה וקולעת המטפלת ברגישות ובהבנה עמוקה בבעיה בה מתנסים ילדים רבים" ומוסיף דברי הלל.

לסיכום, גדולתו של הספר שהוא מניח לדברים להתרחש, יוצר הזדהות רבה גם בקרב הטף, מעודד את ההורים ואת הילדים כאחד בקבלת המצב ומפשט את התמודדות מסובכת עימו. אפשר לחזור אחורה בכדי להתקדם קדימה. כמה פשוט.