29 מפלגות יתמודדו לכנסת ה-16

 
29 מפלגות הציגו רשימות
29 מפלגות הציגו רשימות
 
עודכן 10:39 13/12/2002
חדשות נענע

מתוכן 16 ותיקות ו-13 חדשות; לחלקן שמות ארוכים או מצחיקים במיוחד; ש"ס והמרכז היו האחרונות להגיש את רשימותיהן; גשר הפתיעה כשלא התפרקה

 
 
 
 
 
ועדת הבחירות המרכזית סגרה אמש (חמישי) את ההרשמה למועמדים בבחירות לכנסת ה- 16. בבחירות יתמודדו הפעם 29 מפלגות, בהן 13 חדשות.

עד תאריך 3 בינואר תאשר סופית ועדת הבחירות את המפלגות ואת האותיות שייצגו אותן בקלפיות. בבחירות הקודמות, שנערכו בשנת 1999, התמודדו 31 מפלגות, אך רק 15 מהן עברו את אחוז החסימה.

מפלגת המרכז בראשותו של דוד מגן היתה האחרונה להגיש את רשימץה. דקות ספורות לפניה הגישה ש"ס את רשימתה. תנועת גשר, הפתיעה כשהגישה רשימה, בראשותה של צעירה בשם אתי שירז-עשור. גשר היתה צפויה להתפרק בעקבות קריאתו של דוד לוי, שהצטרף לליכוד.

מפלגת צומת מתמודדת שוב אך ללא מי שהקיפ אותה, רפאל איתן. במקומות הראשונים שלה עומדים משה גרין מבצרה, אל"מ מיל. חיים עדיני, מראשון לציון וזהבה זרחי, שהיתה ראש לשכתו של איתן כשהיה רמטכ"ל.
 

שלוש מפלגות עולים, חמש מפלגות ערביות

שלוש מפלגות עולים יתמודדו בבחירות: "ישראל בעליה" בראשות נתן שרנסקי, "אזרח ומדינה" בראשות ח"כ אלכסנדר צינקר ומפלגת "לידר", שהוקמה על ידי תושב אשדוד, עולה חדש מאוקראינה.

חמש מפלגות ערביות יתמודדו: ארגון הפעולה הדמוקרטי; בל"ד בראשות עזמי בשארה; הרשימה הערבית המאוחדת בראשות עבד אלמלכ דהאמשה; הברית הלאומית המתקדמת- מפלגת האחדות הלאומית בראשות ח"כ האשם מחאמיד. המפלגה החמישית נושאת שם ארוך במיוחד: "החזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון, המפלגה הקומוניסטית הישראלית, וחוגי ציבור יהודים ערבים והתנועה הערבית להתחדשות" - איחוד של חד"ש ותע"ל.

"ישראל אחרת'" תרוץ תחת השם 'ישראל אחרת כי נשבר מהפוליטיקאים', ואילו "שינוי" תתמודד עם השם "שינוי מפלגת החילוניים ומעמד הביניים". המתחרה של ש"ס תתמודד תחת השם "אהבת ישראל בנשיאות גדול המקובלים הרב כדורי".