מהמרעה למקלדת

 
עודכן 11:22 13/05/2007
הארון תחאוכו

ד"ר ג'יהאד א-סאנע, רועה צאן בדואי מהנגב שגדל ללא חשמל, פיתח תכנית ראשונה מסוגה לזיהוי כתב יד ערבי בזמן אמת. המערכת מאפשרת למשתמש לכתוב בעט על לוח אלקטרוני, המזין את כתב-היד למחשב, שמנתח ומתרגם אותו לאותיות מודפסות באלפית השניה

 
 
 
 
 
חוקרים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב פיתחו לאחרונה מערכת ראשונה מסוגה לזיהוי כתב יד ערבי בזמן-אמת ברמת דיוק גבוהה מאוד של כ-97%. המערכת מאפשרת למשתמש לכתוב בעט על לוח אלקטרוני, המזין את כתב-היד למחשב, שמנתח ומתרגם אותו לאותיות מודפסות באלפית השנייה. הפיתוח נרשם באחרונה כפטנט.
 
ד"ר א-סאנע (צילום: דני מכליס)
ד"ר א-סאנע (צילום: דני מכליס)
אחד החוקרים שפיתחו את התכנית הוא ד"ר ג'יהאד א-סאנע, רועה צאן בדואי שגדל ללא חשמל בנגב. יחד עם עוזרו, פאדי ביאדסה מהמחלקה למדעי המחשב באוניברסיטה, פיתח אל-סאנע את המערכת על בסיס מחקר המבוסס על שיטות מתקדמות של למידה, תוך שימוש בגיאומטריה חישובית לניתוח העקומות, הלולאות והנקודות שבונה מודל הסתברותי של זיהוי. המערכת מזהה כתב-יד ממוצע ובנויה ללמוד כתבי יד חדשים במהלך הכתיבה.

ד"ר א-סאנע אמר כי "כאשר השימוש במחשב הופך להיות מרכיב חשוב במתן שירות לאזרח, יש יתרון עצום לשימוש בכתב יד במקום בהקלדה, בעיקר במדינות מתפתחות. קיימות כיום מערכות לזיהוי כתב-יד לטיני באחוזים טובים, אבל אין כל מערכת מעשית לזיהוי כתב-יד ערבי, העשויה לשמש כששית מתושבי כדור הארץ".

זיהוי כתב-יד ערבי הינו בעיה קשה, מאחר שכתב זה מחובר באופן טבעי ומשום שרוב האותיות הערביות מכילות נקודות שממוקמות מעל או מתחת לאות. "אנו מתחייבים לאותה צורה של כתיבה טבעית ללא שינוי, למשל בחלק ממחשבי כף-היד, אפילו לאותיות הלטינית יש שינוי קטן באותיות, כדי שיהיה אפשר לזהותם בצורה מהירה וללא שגיאות", אמר ד"ר א-סאנע.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.