מומבסה: נמצא טיל ואריזה של טיל נוסף ליד שדה"ת

 
מבט אווירי על מקום הפיגוע (רויטרס)
מבט אווירי על מקום הפיגוע (רויטרס)
 
עודכן 13:07 07/12/2002
חדשות נענע

התפתחויות נוספות בחקירה: בידי משטרת קניה הוכחה לקשר בין הפיגוע במלון לירי הטילים; בנוסף, נעצר אזרח קניתי ממוצא הודי החשוד במעורבות בפיגוע

 
 
 
 
 
משטרת קניה מצאה טיל כתף ואריזה של טיל נוסף במרחק של כ-50 קילומטרים מהמקום בו המריא מטוס ארקיע. לפי העיתון הקנייתי ``דיילי ניישן`` הטיל שנמצא היה תקוע באדמה לאחר שככל הנראה שוגר אך לא התפוצץ. תושבים בכפר שבו נמצאה אריזת הטיל השני, העידו כי ראו להבה בשמיים במועד שבו המריא מטוס ארקיע.


התפתחות נוספת בחקירת הפיגועים במומבסה: וויליאם לנגאט, קצין המשטרה הממונה על החקירה אמר אתמול כי אנשיו בודקים כיוון חדש בחקירה הקושר בין ירי הטילים לבין הפיגוע במלון. על פי דבריו מתברר כי הצבע על הטילים שנורו אל מטוס ארקיע לא היה צבעם המקורי של הטילים, וכי הצבע דומה דמיון רב לצבעה של הסירה שבה באו לפני כשבועיים הסומאלים שנתפסו במהלך החקירה. לנגאט אמר כי דגימות צבע מן הסירה ומן הטילים נלקחו למעבדות. הוא גילה עוד כי אתמול נעצר עוד אדם בקשר לחקירה - אזרח קניתי ממוצא הודי. כעת יש בידי כוחות הביטחון של קניה ארבעה עשר עצורים בקשר לפיגועים במומבסה.

מוקדם יותר השבוע הודיעה משטרת קניה כי עצרה שלושה חשודים נוספים בקשר לפיגוע בשבוע שעבר. אחד מהם חשוד כי מכר למחבלים את הרכב ששימש לביצוע הפיגוע. נציג המשטרה הקנייתית מסר כי האיש הודה במכירת ג'יפ לשני צעירים בעלי חזות ערבית, תמורת כ-5,000 דולר, אך סירב למסור פרטים על זהות השניים. בנוסף עצרה המשטרה לחקירה 2 חשודים בקשר לירי הטילים על מטוס ארקיע במומבסה.
 

בידי כוחות הביטחון של קניה היו התרעות לפיגועים

בתחילת השבוע דיווח עיתון בקניה כי בידי כוחות הביטחון במדינה היו התרעות לפיגועים. על פי הדיווח ב- daily nation, הוזהרו רשויות הביטחון ארבע פעמים בשמונת החודשים האחרונים וידעו על כוונת טרוריסטים לבצע פיגוע באיזור החוף בקניה. כמו כן, גורמי הביטחון במדינה ידעו על פצצה שהוברחה לקניה ועל הארגון המוסלמי הסומלי הקשור לבן לאדן. הם אף קיבלו תמונות ושמות של שני אזרחים עיראקיים שהתכוונו להכנס לקניה דרך סומליה, כדי לבצע את הפיגוע.

בהתבסס על מקורותיו, דיווח העיתון כי ההתרעה הראשונה התקבלה ב-11 במרץ והזהירה מפני כוונה של ארגון האיחוד האיסלאמי, הפועל בסומליה ומקושר לאל קאעידה, לפגוע במטרות מערביות בקניה. ההתרעה השניה התקבלה למחרת ובהמשך החודש התקבלה התרעה נוספת, לפיה שני מחבלים יוצאים מסומליה בדרכם לקניה. במדינה מאמינים כי השניים אחראים לפיגוע שהיה ביום חמישי שעבר במומבסה. שר הפנים הקנייתי הכחיש, בראיון ל"קול ישראל", שבידי גורמי הביטחון בארצו היו התרעות קודמות לפיגוע.
 

אתר אינטרנט: אל קאעידה אחראי לפיגוע

בהודעה שפרסם בתחילת השבוע אתר אינטרנט ערבי בשם "נגינת הכדורים", המזוהה עם ארגון אל קאעידה, נכתב כי הארגון "מתנצל על האיחור בברכות לקראת הרמדאן, אך הן הגיעו למומבסה". מקורות מודיעיניים בממשל האמריקני טוענים שמצאו קשר בין הפיגועים לארגון.

משטרת קניה חושדת שאת הפיגועים ביצע ארגון מוסלמי קיצוני מסומליה בשם "אל איתיחד אל איסלמיה" (האיחוד האיסלאמי), המקורב לאל קאעידה. אם נכונה הידיעה באתר האינטרנט, נראה שיש כאן חזרה על דפוס הפעולה המוכר של אל קאעידה: "קציני מבצעים" של הארגון מגיעים למדינת יעד, חוברים לאנשי ארגון מקומי, מדריכים אותם, מפקדים על המבצע, ונעלמים מהמקום זמן קצר לפני הפיגוע.