עוזי אבן הושבע לכנסת; ח"כים חרדים נטשו המשכן

 
היו ימים שנאלצתי לעזוב את עבודתי בגלל מה שאני. אבן בנאום ההשבעה (רויטרס)
היו ימים שנאלצתי לעזוב את עבודתי בגלל מה שאני. אבן בנאום ההשבעה (רויטרס)
 
עודכן 21:26 04/11/2002
חדשות נענע

ח"כ אבן בנאום ההשבעה: אני נרגש וגאה לעמוד כאן; ח"כים מש"ס, יהדות התורה והמפד"ל עזבו את המשכן; מוחים על כניסת הומוסקסואל מוצהר לכנסת

 
 
 
 
 
בכנסת הושבע אחר הצהריים (שני) הח"כ ההומוסקסואל הראשון בתולדות כנסת ישראל, עוזי אבן (מרצ). אבן צפוי להחליף את ח"כ אמנון רובינשטיין שפרש מהחיים הפוליטיים. בנאום ההשבעה שלו אמר אבן, "אני נרגש לעמוד כאן היום ולהישבע אמונים לכנסת ישראאל. אני נרגש וגאה, כי היו ימים אחרים, בהם נאלצתי לעזוב את עבודתי כמדען או כאיש במערכת הביטחון, רק בגלל שרציתי לחיות את חיי בלי בושה".

אבן אמר עוד כי בכוונתו להקדיש את כל מרצו וניסיונו "ליצור חברה סובלנית יותר שתכיר בחילונים כדתיים, אשכנזיים כספרדים, בלסביות, הומואים וטרנסג'נדרים כהטרו סקסואלים". אבן פנה גם לחברי המפלגות הדתיות והחרדיות, שמתנגדות לבחירתו לכנסת, ושאל "מדוע אתם שמאמינים באלוהים בחרתם לראות בנו אויבים? אין בזה הגיון ואין בזה חוכמה".

מעט לפני השבעתו של אבן עזבו את המליאה אנשי המפד"ל, ש"ס ויהדות התורה, במחאה על שהוא, כפי שהוא, נכנס לכנסת. יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יאיר פרץ, אמר טרם ההשבעה "המעמד הזה אינו מכובד לכנסת. אני מתכוון לצאת מאולם המליאה ולקרוא לכל חבריי לצאת אחריי".

אבן הגיע למשכן הכנסת בשעות הבוקר כשהוא מלווה בצוותי תקשורת רבים, הסתובב במסדרונות
הכנסת ולחץ את ידי חברי הכנסת. ח"כ יגאל ביבי מהמפד"ל הביע זעם רב: "זה לא מכובד שמחר יראו אותנו בעיתון לוחצים את ידו של עוזי אבן. זו חוצפה. הילדים שלנו לא צריכים לראות תמונה כזאת בעיתון". לדברי ביבי, הפסטיבל שעושה ח"כ עוזי אבן עם כניסתו למשכן מעורר בו שאט נפש.

ח"כ אבן אמר בתגובה לאיום החרדים להחרים את הטקס "אם זאת הדרך להפרדת הדת מהמדינה, אני שמח על כך". חברי הכנסת החרדים מבטיחים לח"כ אבן חיים קשים בכנסת, ואינם מתכוונים לדבר איתו, בתירוץ שאינם משוחחים עם נשים.
 

אבן: "פיתחתי עור עבה"

לעומת הסערה שמעורר מינויו של אבן בקרב החכי"ם החרדיים והדתיים, חברי הקהילה ההומו-לסבית מתכוננים לחגוג בכנסת. עשרות הומואים ולסביות יישבו היום ביציע האורחים בכנסת במהלך טקס ההשבעה, בהם גם בן זוגו של עוזי אבן, עמית קמה, ובנם המאומץ יוסי, עם חברו גיל. בתגובה להתבטאויות נגדו אמר אבן: "התרגלתי כבר להתקפות האלה, פיתחתי עור עבה, וככל שיתקיפו אותי יותר - כך יהיה יותר טוב עבורי".

ועדת הכנסת תקיים היום דיון ראשון מסוגו סביב השאלה מהן זכויות הפנסיה שיקבל בן זוגו של ח"כ אבן, והאם ניתן יהיה לשנות את תקנון הכנסת כך שיקבל את מלוא התנאים המגיעים לבן או בת זוג של ח"כ.