סוללה גרעינית שתספיק ל-50 שנה

 
סוללה פיצוץ
סוללה פיצוץ
 
עודכן 10:35 24/10/2002
מערכת חיים ברשת

פיתוח חדש מארה"ב: סוללה גרעינית המייצרת מתח נמוך למשך תקופות ארוכות עשויה להפעיל את שעון היד או קוצב הלב שלכם ל-50 השנה הקרובות

 
 
 
 
 
סוללות זעירות המושכות את האנרגיה שלהן מאיזוטופים רדיואקטיביים יוכלו לספק כוח למתקנים זעירים ומוצרי אלקטרוניקה למשך תקופה של 50 שנה, לפי דברי ממציאי הסוללה. כך נמסר באתר המדע הבריטי, ניו-סיינטיסט.

הסוללה מונעת ע"י האיזוטופ הרדיואקטיבי ניקל-63. "זה יכול להיות אפשרי לייצר מערכות חיישנים מיקרו-אלקטרוניות שישובצו בבניינים ואפילו בתוך הגוף האנושי" אמר אמיל לאל, אשר פיתח את הסוללה ביחד עם קבוצה מעמיתיו באוניברסיטת קורנל בניו-יורק.

לאל סבור כי כל מכשיר הזקוק לאספקת כוח נמוכה למשך תקופת זמן ארוכה, אך אינו נגיש בקלות, יוכל לעשות שימוש בסוללה. לדבריו השימוש באיזוטופ הפולט קרינת ביטא, הקרינה האנרגטית היותר נמוכה המשויכת לתהליך דעיכת (Decay) הגרעין, יכול להפוך את השימוש בה לבטוח יותר ליישום.

הסוללה מכילה פיסה קטנה של נחושת התלויה מעל שכבה של ניקל-63. ככל שאיזוטופ הניקל דועך, הוא יורה חלקיקי ביטא, דהיינו אלקטרונים. אלו טוענים את רצועת הנחושת במטען שלילי.

אובדן האלקטרונים גורם לשכבת הניקל להיות טעונה חיובית, כך ששכבת הנחושת מתכופפת לעברה עד שנוצר מגע פיזי בין השכבות. בנקודה זו, אלקטרונים נעים משכבת הנחושת למצע הניקל, משווים את המתח וכך חוזר לו חלילה כל התהליך. האנרגיה המכנית הזו יכולה לחולל חשמל או להניע מתקנים מכניים קטנים, אומר לאל.


דלק מוגבל

החוקרים פיתחו עד כה אב-טיפוס התופס נפח של אך ורק חמישה מילימטרים עקובים. הדגם הנ"ל מייצר רק מספר מילי-וואטים בודדים של כוח, אך יכול להחזיק למשך עשורים. לניקל-63 קיים טווח מחצית החיים של 100 שנים ולאל מעריך כי כוח אפקטיבי יכול להיות מיוצר לפחות למשך מחצית תקופה זו (ע"ע 50 שנה).

פיטר ברוס, מאוניברסיטת סיינט-אנדריוז בסקוטלנד, אמר לניו-סיינטיסט כי מקורות כוח רדיואקטיביים "נוטים לכיוון אספקת כוח נמוכה ועל כן היישומים המוצעים הם אקזוטיים", כגון ציוד חישה מבודד. אולם לאל אומר כי מקור הכוח יכול להיות מותאם באופן אידיאלי עבור מכשירים מיקרו-אלקטרוניים עתידיים ומתקנים מכניים מיניאטוריים.

סוללות המבוססות על מקורות אנרגיה רדיואקטיבית הוצעו לראשונה בשנות ה-60, במהלך תקופת השגשוג במחקר התחום הכוח הגרעיני, רבות מהצעות אלו נדחו לעתיד בשל הדאגה לבטיחות הציבור. יש לקוות כי גם כיום שיקול דומה עדיין נלקח בחשבון, ולא רק העניין המדעי והכלכלי שפיתוח זה מייצג.