על הפנים

 
עודכן 10:56 25/02/2007
יורם שורק

על מידת האמת בשמועה על תרומת האבץ שבנוזל הזרע לטיפול באקנה, לעומת אמצעים אחרים; וגם: מדוע מכילה צואת העובר שערות, מה המקום השעיר ביותר בגוף, ומדוע אין, ולא תהיה, תועלת בטיפולים להסרת שיער בצמיתות? דברים שיורמים יודעים

 
 
 
 
 
טורנו נפתח הפעם בפינת השאלה הביזארית, שאותה מציעה הגולשת מיכלי: "ידוע לי כי בזרע ישנם מרכיבים בריאים כמו אבץ, וכן שאבץ מיטיב עם עור הפנים. השאלה שלי היא האם זרע באמת מיטיב עם עור הפנים? ואם אמרח זרע על פצעי בגרות, יש סיכוי שייעלמו - או שמא יתרבו?"
 
לגמור עם פצעי הבגרות? אולי לא (אילוסטרציה: SXC)
לגמור עם פצעי הבגרות? אולי לא (אילוסטרציה: SXC)
פצעי הבגרות שלך, מיכלי, לא יתרבו אם תמרחי עליהם זרע, ויתכן שאם תתמידי בכך, המצב אפילו ישתפר. השמועה המוזרה אינה מופרכת כל כך: יוני אבץ הם חיוניים ליצירת תאי זרע תקינים, ולשמירה על תאי הזרע בסביבה ה"עוינת" של הנרתיק. בהתאם, הזרע מכיל תכולת אבץ גבוהה : בין 800 ל-3,000 מיקרוגרם אבץ לגרם זרע (פי 100 מהריכוז בדם).

ואכן, מחקרים הצביעו על קשר בין מחסור באבץ לפצעי בגרות (אקנה), וכן על שיפור באקנה שהושג באמצעות תוספת אבץ לתזונה. יתרה מזו, הזרע עשיר במרכיבים כגון פרוסטלגדין (המשפר זרימת דם), ובנוגדי חמצון כויטמין C וחומצת לימון. משיטוט בגוגל מסתבר שיש מי שניסה את התכשיר הקוסמטי הטבעי, המשווק חינם (אך באריזה מפוקפקת), וניתן לקרוא ברשת דיווחים נלהבים על שיפור במראה העור.

ובכל זאת, אם רוצים להעשיר את העור באבץ ישנן דרכים נוחות יותר ואקזוטיות פחות. נראה לי שחומוס, גרעיני חמניה, אגוזים ודגנים מלאים – כולם מזונות עתירי אבץ - ידידותיים יותר למשתמש מנוזל זרע.

אלינוי דוידוב ממשיכה לאתגר את הטור בשאלות: "כבר יצא לי להיתקל בכמה תינוקות שנולדים עם שיערות (פלומתיות) על אזור המצח, והבנתי שזה שיער שנעלם אחרי כמה זמן. שאלותיי הן 1. למה הוא שם מלכתחילה, ו-2. איך הוא נעלם? ובכלל, איך הגוף יודע להעלים רק אותו, ולא שיער מאזור אחר בגוף."
 
בקצרה: השיער שם משום שאין סיבה שייעדר משם – אצל עוברים, השיער מפוזר אצל עוברים על כל הגוף. שיער המצח אינו "נעלם" גם לאחר הלידה, אבל השורשים שלו קטנים ואינם מגיבים לגירויי הורמונים, הגורמים לשורשי שיער במקומות אחרים להצמיח שיער עבה.

לרוב, התינוק נולד כמעט קירח, אבל העוברים שעירים למדי. כבר בחודש השלישי להיריון מתכסה העובר בפלומה הנקראת "Lanugo": זהו שיער המכסה את כל הגוף בצפיפות זהה, ותפקידו לסייע בהצמדת שכבת השעווה המגֵנה על העובר לעורו. שערות אלו נושרות כחודש לפני הלידה אל תוך מי השפיר ואת חלקן בולע העובר; שיער זה הוא אחד המרכיבים המוצקים בצואת העובר ("מיקוניום"). וכך, כיסוי צפוף של שיער גוף שלא הספיק לנשור הוא סימן היכר אופייני לפגים שמקנה להם לעיתים מראה "קופי".
 

"הסרת שיער לצמיתות" – אין דבר כזה

לרוב התינוק נולד קירח, אבל העוברים שעירים למדי (תמונה: SXC)
לרוב התינוק נולד קירח, אבל העוברים שעירים למדי (תמונה: SXC)
השיער צומח מ"שורשים" או זקיקי שיער בשכבה הפנימית של העור (הדֵרמיס). זקיקי השיער נוצרים כבר בשליש הראשון של ההיריון, מספרם קבוע והם מפוזרים על כל שטח העור. בבסיס זקיק השערה ישנה קבוצת תאים המתחלקים במהירות, ויוצרים את סיב הקרטין שיבצבץ בסוף התהליך אל מחוץ לאפידרמיס. "איברון" מיקרוסקופי זה ייחודי בכך שהוא מסוגל לחדש את עצמו לאחר פגיעה ולשנות את צורתו וגדלו על פי אות הורמונאלי (וזו, אגב, הסיבה לכך שטיפולי הסרת השיער "לצמיתות" מועדים לכישלון). למעשה, גופנו אינו קירח משום שיש לנו פחות זקיקי שיער (שורשים), אלא כיוון שבחלק גדול של הגוף, הזקיקים מנוונים.

אחת הסיבות לצפיפות הנמוכה של השיער בגפיים לעומת הראש, היא הבדל הפרופורציות בגוף העובר לעומתנו, המבוגרים: כשנוצרים הזקיקים בחודש השלישי, ראש העובר גדול ביחס לגופו. פירוש הדבר הוא שבמהלך שני השלישים האחרונים של ההיריון וכן בתקופת הינקות, גדלות הרגליים יותר מהראש, כך שזקיקי השיער הקיימים מתפזרים על יותר עור ונעשים צפופים פחות. צפיפות הזקיקים הגבוהה ביותר נמצאת בדיוק במקום שבו הגברים שבינינו חושדים: בחלקם הפנימי של הנחיריים, שם מאכלס העור לא פחות מ-1,200 שורשי שיער לסנטימטר מרובע (שמ"ר).

פרט לשיער העוברי מתחיל גם השיער ה"רגיל", שעל הראש, לצמוח כבר ברחם. על גופנו, כידוע כמה סוגי שיער: שיער פלומתי הצומח מזקיקי שיער קטנים וצרים שאינם מחוברים לבלוטות חלב (שומן העור), וזקיקי שיער גדולים - הבנויים משורש שערה רחב וצינור, שאליו מתחברים פתחי הפרשה של בלוטות חלב, שעוטפות את השערה הצומחת במעטה מגן. זקיקים מעין אלה רגישים להורמונים, והם המייצרים שיער עבה כדוגמת שיער הראש או שיער בית השחי.
 

שֹיעור יתר בראי האבולוציה

תחילה מתפזר השיער בעובר באופן שווה, ואף על פי כן (תמונה: flickrcommons)
תחילה מתפזר השיער בעובר באופן שווה, ואף על פי כן (תמונה: flickrcommons)
אם סופרים את צפיפות זקיקי השיער בחלקי גוף שונים, מתברר כי המצח דווקא לא נוצר להיות קירח: צפיפות שורשי השיער במצח גבוהה מאוד: בין 300 ל-400 זקיקי שיער לסנטימטר מרובע של עור, לעומת כ-140 בלבד בקרקפת. ואולם, שורשים אלה הם קטנים, וההורמונים המעודדים צמיחה של זקיקי שיער במקומות אחרים אינם משפיעים עליהם: קוטר שערה ממוצע במצח הוא כ-15 מיקרון בלבד, לעומת כ-70 מיקרון בקרקפת.

כאילו לא די בכך, השערות הדקות צומחות לאט מאוד: הפלומה מתארכת רק ב-0.03 מילימטר ביום, בהשוואה לקצב צמיחה של 0.45 מילימטר ביום בקרקפת. חודש שלם ייקח לשערה פלומתית לצמוח מילימטר בודד, ואז כבר תהיה קשישה למדי: משך הצמיחה של הפלומה הוא חודשים ספורים, ועוד חודשיים עד ארבעה חודשים יחלפו מסיום גדילתה של שערה, ועד שהזקיק יתחיל לגדל שערה חדשה.

לשם השוואה, סנטימטרים ספורים צפונה מהמצח נהנית שערת הראש מצמיחה רצופה של ארבע עד שמונה שנים. אצל העוברים מספיקות שערות המצח לגדול לאורך מספיק כדי שייראו לעין, אבל זמן קצר לאחר הלידה הן מסגלות את תוחלת החיים הקצרצרה והצמיחה האיטית.
 

שעירים לעזאזל

כך היינו נראים אלמלא התנוונו זקיקי השיער במצחינו (תמונה: ויקיפדיה)
כך היינו נראים אלמלא התנוונו זקיקי השיער במצחינו (תמונה: ויקיפדיה)
גם בפיזור השיער, מסתבר, העוברים קרובים יותר לקרובי המשפחה. כאמור, במהלך האבולוציה התנוונו זקיקי השיער שעל המצח, קטנו, איבדו את בלוטות החלב ואת יכולתם להגיב להורמונים. יתכן כי היתה לכך סיבה אבולוציונית: באופן זה נוצר בקרבת המוח משטח חלק שדרכו ניתן לעבד ביעילות חום מיותר בהזעה.

כיצד היינו נראים אילו שמרו זקיקי השיער במצח על פעילותם שבטרם ההתנוונות? יתכן שכמה אנשים בעולם נושאים, לאסונם, את התשובה על בשרם: פגם גנטי נדיר הנקרא hypertrichosis הופך את הפלומה בראש, כולל על המצח ולעיתים בגוף כולו, לשיער עבה ומפותח. בעבר היו הלוקים בתסמונת הזו מוצגים בקרקסים וכמה מהם, כדוגמת אנני ג'ונס, "הגברת המזוקנת" שחיתה בארה"ב במאה ה-19, הפכו למעין סלבריטיז שהתפרנסו לא רע מהופעתם.

עלתה בדעתכם שאלה מעניינת, מסקרנת, מוזרה, הזויה או מצחיקה? פורום "לכל שאלה תשובה" מחכה לה. ניתן גם לשלוח ל-ysorek@gmail.com.

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.