תא"ל הירש: הושמצתי לכל אורך הדרך

 
עודכן 20:50 12/11/2006
אפרת פארי, אלון הרשקוביץ

הירש, מפקד אוגדת הגליל, הגיש לרמטכ"ל חלוץ מכתב התפטרות הבוקר. בעוד שעות ספורות צפוי האלוף דורון אלמוג להציג בפני פורום המטכ"ל את מסקנותיו מתחקיר האירועים שקדמו לחטיפת שני חיילי צה"ל בידי חיזבאללה. על פי ההערכות, הוא היה צפוי להמליץ על הדחתו של הירש מצה"ל

 
 
 
 
 
האלוף במילואים דורון אלמוג הציג היום (ראשון) לפורום המטכ"ל את מסקנות הוועדה לחקירת חטיפתם של החיילים אלדד רגב ואהוד גולדווסר על ידי החיזבאללה. אלמוג מתח ביקורת חריפה על תפקוד המטכ"ל ועל מדיניות צה"ל והרמטכ"ל, דן חלוץ, התעמת עמו וטען כי חלק ממסקנותיו חסרות בסיס.
 
הירש: אין לי צורך לקחת אחריות כי מעולם לא מסרתי אותה (חדשות 10)
הירש: אין לי צורך לקחת אחריות כי מעולם לא מסרתי אותה (חדשות 10)
זמן קצר לפני הישיבה המיוחד במטכ"ל, הודיע תא"ל גל הירש, מפקד עוצבת הגליל, על התפטרותו. במכתב שהגיש לחלוץ כתב כי "האחריות על המתרחש בגזרתי ותחת פיקודי היא שלי. אין לי כל צורך לקחת אחריות - מעולם לא מסרתיה לאיש".

לדבריו של הירש, הושמץ לאורך כל הדרך וכי "לא כך נוהגים במפקד". בתוך כך, הוא מתח ביקורת חריפה על תחקיר המלחמה בלבנון ואמר כי "ההקשרים בו רופפים וחסרים ואף שיש בו מסקנות מספר עמן אני מסכים, הרי שתמציתו, דרך ניתוחו ופרטים מהותיים בו אינם מקובלים עליי".

בתוך כך, כתב הירש כי "ראוי לחדול מעינוי הדין ולאשר את מינוייהם של עמיתיי מפקדי האוגדות". לדבריו, "הצבתן של אוגדות במוקד תחקור הלחימה היא שגיאה קשה".

"תוצאות המלחמה הן מעל הירש"

הודעתו של הירש גררה תגובות מעורבות במערכת הפוליטית והצבאית. לדבריו של ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד), "אסור לסלק מפקד שמעד באופן חד-פעמי, גם אם גרם לתוצאות הרות אסון". מנגד, אמר ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי-מפד"ל) כי יוזמתו של הירש מבורכת וכי על הרמטכ"ל ללכת בדרכו.

האלוף במילואים אייל בן ראובן, הנחשב למקורבו של הירש, אמר כי הוא "מרגיש בושה בשם הפיקוד הבכיר של צה"ל והנהגת עם ישראל, שכך לקחה את מפקדי אוגדותיה והעמידה אותם כנוכח פני האומה". לדבריו, "התוצאות למלחמה אינן במפקדי האוגדות אלא נמצאות למעלה".

ה"מטה להצלת העם והארץ" הצהיר כי "הירש נענש על חלקו בתוכנית ההתנתקות". לדבריו של יו"ר המטה, הרב שלום דב וולפא, "כל מי שנטל חלק באותה תוכנית הזויה ומרושעת שהביאה לקריסת הביטחון בישראל, ישלם מחיר כבד". הוא הוסיף כי "ראינו בשנה האחרונה מה קרה לפוליטיקאים ואנשי צבא שהביאו עלינו את תוכנית ההינתקות. אף אחד לא יינקה, כולם יבואו במוקדם או במאוחר על עונשם".

חיים צמח, אביו של סמ"ר עוז צמח, שנהרג בסוף המלחמה, אמר בראיון לגלי צה"ל כי "תא"ל הירש למעשה יזם, אולי לא בכוונה, את המלחמה הזו". לדבריו, "הוא צריך ללכת הביתה. איך שלא נפרש את זה הוא היה אחראי".

הקדים תרופה למכה

הודעתו של הירש באה זמן קצר לפני פרסום מסקנות התחקיר שערך האלוף דורון אלמוג על חטיפתם של אלדד רגב ואהוד גולדווסר על ידי החיזבאללה. בתגובה למכתב ההתפטרות, ביקש חלוץ מהירש לחזור בו מהחלטתו, אך הוא סירב.

על פי ההערכות, אלמוג היה צפוי להמליץ לרמטכ"ל להדיח מצה"ל את תא"ל גל הירש וגם להסיק מסקנות אישיות כנגד קצינים בכירים נוספים.

אלמוג התמקד בחקירת האירועים שקדמו לחטיפה, בתפקוד הדרגים ממפקד האוגדה ומעלה וגם בטיב המודיעין, שהיה ברשות האוגדה ובפיקוד צפון לפני החטיפה. הטענות כלפי תא"ל הירש עוסקות בפערים בין תכנון איכותי לבין יישום לקוי בפועל על ידי הדרגים הנמוכים יותר.
 

ההתרעה לא הועברה במועד

בצוות החקירה לא שררה תמימות דעים, וחלק מהקצינים החברים בו סברו שיש להסתפק בפסילתו של הירש מתפקידי פיקוד. זאת לאחר שחלוץ הודיע לאחרונה על כוונתו למנות את הירש לתפקיד ראש חטיבת התכנון האסטרטגי בצה"ל, תפקיד שאינו מוגדר כפיקודי, וההחלטה הוקפאה על ידי שר הביטחון.

אלמוג סבור שהירש נושא באחריות לחטיפה על אף שהתברר כי לא הועברה במועד התרעה מודיעינית חלקית על החטיפה. לטענתו, על הירש היה לקיים רמת כוננות גבוהה במיוחד לאחר חטיפת שליט. להגנתו טוען הירש, כי הכוננות אכן עלתה, אבל הוא הוריד אותה לאחר שהבין שאינו יכול להמשיך למתוח את הכוחות. הירש הביע בעבר התנגדות למסקנותיו של אלמוג, וגם לאפשרות שייפסל מתפקיד פיקודי.
 

הדיווח על ההתפטרות - אלון בן דוד, חדשות 10

(05:52)
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.