נשיא רואנדה איים לשלוח כוחות צבא לקונגו

 
עודכן 19:34 08/11/2006
עריכה: איה מרקביץ`

פול קאגמה הכריז כי ארצו ערוכה לשגר חיילים למדינה השכנה, אם לא תרסן את המיליציות שפועלות בה ומאיימות על רואנדה. "אם נותקף", אמר, "נעשה מה שכל מדינה הייתה עושה לו התקיפו אותה". עם זאת אמר כי הוא ממתין לתוצאות הבחירות לנשיאות בקונגו, שהסיבוב השני שלהן נערך בשבוע שעבר

 
 
 
 
 
נשיא רואנדה, פול קאגמֵה, הכריז היום (רביעי) כי ארצו ערוכה לשלוח חיילים בחזרה לשטחה של קונגו השכנה, אם זו לא תצליח לרסן את המיליציות שפועלות בה. לעת עתה, סייג הנשיא, הוא ממתין לתוצאות הבחירות הדמוקרטיות הראשונות בקונגו מזה ארבעה עשורים, שבשבוע שעבר נערך הסיבוב השני שלהן.
 
האו"ם תגבר את כוחותיו בבירת קונגו לקראת פרסום תוצאות הבחירות. רכבת קונגוליזית בשעת נסיעה (רויטרס)
האו"ם תגבר את כוחותיו בבירת קונגו לקראת פרסום תוצאות הבחירות. רכבת קונגוליזית בשעת נסיעה (רויטרס)
קאגמה הזהיר כי "אם נותקף בידי מיליציות או כל גורם אחר, תהיה לנו הזכות" ו"היכולת להתמודד עם הבעיה". בדבריו, שנאמרו לכתבים בעת ביקור ביפן, הדגיש כי "נעשה מה שכל מדינה הייתה עושה לו התקיפו אותה; זה עד כדי כך פשוט". עם זאת הבהיר כי בהתאם לתוצאות הבחירות לנשיאות, ניתן יהיה לבחון אפשרות לפתור את המצב באמצעות הידברות עם ממשלת קונגו.

שטחה המזרחי והכאוטי של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו הוא כיום זירת קרבות בין קבוצות מורדים המסרבות להתפרק מנשקן, ובין צבאות רואנדה, בורגונדי, אוגנדה ואף קונגו עצמה. אחת הקבוצות היא "הכוחות הדמוקרטיים לשחרור רואנדה", שאנשיה הם חיילים לשעבר משבטי ההוטו שברחו מרואנדה לקונגו באמצע שנות התשעים, מחשש לנקמת בני הטוטסי ש-800 אלף מהם - כעשירית מאוכלוסיית רואנדה דאז - נטבחו על ידי קיצוניים מקרב ההוטו ב-1994. חיילי ההוטו שהגיעו לקונגו הפכו למעורבים במלחמת האזרחים בה, והם מתנגדים בתוקף לממשלה הרואנדית, נתמכת הטוטסי, של קאגמה.

בחירות דמוקרטיות ראשונות מאז 1960

מזה שנים שממשלת קונגו תומכת בגלוי במיליציות ההוטו ברואנדה, שסיפקו לה סיוע חינוי במלחמה שהתחוללה במדינה בשנים 1998-2003; מטרת הבחירות האחרונות בקונגו היא להשלים את המעבר למצב של שלום. זאת, לאחר שבמשך 32 שנים שרר במדינה שלטונו העריץ של הדיקטטור מובוטו ססה סקו, שבזז את משאביה העשירים של קונגו בלא שטרח לפתח ולקדם אותה. לורן קאבילה, אביו של הנשיא המכהן, ג'וזף קאבילה, הוא שהביא לבסוף להדחתו ב-1997, בראשות מיליציות מורדות, נתמכות רואנדה.

בכך לא תם הסבל בקונגו, שפוצלה לשני מחנות יריבים עם פרוץ המרד נגד לורן קאבילה, שהתפתח למלחמה עקובה מדם. ב-2001 ירש ג'וזף קאבילה את שלטון אביו, שאחד משומרי ראשו התנקש בחייו, וקאבילה הבן הוא שהצליח לבסוף לסיים את המלחמה, ואת ראשי המורדים שילב בממשלתו.

58 מיליון תושבי קונגו סובלים מעוני, רעב ומחלות שגורמת אי-היציבות החריפה ששוררת בה. עמימות מאפיינת את המצב הפוליטי במדינה, ששרויה במעין שלב ביניים בין חוקות שחוקקו מוסדות פוליטיים שונים ברמות שונות של הממשל המתחלף. גם הפיצול האדמיניסטרטיבי בין חלקיה השונים של המדינה הגדולה מעכבים את פעולתה הריבונית למען אזרחיה, המחכים כעת לתוצאות הבחירות בין שני המתמודדים, ג'וזף קאבילה או סגנו והמורד לשעבר, ז'אן-פייר במבה, כשלב סופי ומיוחל במעבר ממלחמת אזרחים - למסגרת שלטונית של דמוקרטיה רפובליקנית נשיאותית.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.