צה"ל הרג 19 אזרחים ברצועה; חמאס מבטיח פיגועים

 
עודכן 14:12 08/11/2006
יוסי גורביץ

הפגזה ארטילרית של צה"ל הרגה 19 אזרחים פלסטינים בבית חאנון, שבעה מהם ילדים. צה"ל: טעות בטיווח. דובר החמאס: "למחוק את ישראל מהמפה". אבו מאזן: ישראל לא רוצה שלום. בכיר בהנהגת החמאס קרא "לחידוש פיגועי ההתאבדות ביפו, חיפה, ואשדוד - בכל מקום במולדתנו"

 
 
 
 
 
19 אזרחים פלסטינים נהרגו הבוקר (רביעי) כתוצאה מהפגזה ישראלית על בית חאנון. נמסר כי בין ההרוגים יש עשרה ילדים ושבע נשים, ביניהם 11 בני משפחה אחת. שר הביטחון, עמיר פרץ, הורה לצה"ל לערוך בדיקה מהירה, והורה על הפסקת הירי הארטילרי לעבר הרצועה.
 
עדי ראייה פלסטינים סיפרו לסוכנויות הידיעות, כי מספר טילים פגעו בשישה בתים של אזרחים מקומיים בשעת בוקר מוקדמת. לדבריהם, רוב ההרוגים מתו כשעוד היו בשנתם בגלל השעה המוקדמת.

מקורות צבאיים אמרו לחדשות נענע כי צה"ל ביצע ירי ארטילרי לעבר בית חאנון, אך טענו כי מדובר היה בירי לעבר "מרחבי שיגור" שמטרתו לשבש ירי רקטות קסאם. נמסר כי המדובר בסטיה של כקילומטר ממקום הפגיעה המיועד של הפגזים.

תגובות סוערות נרשמו בצד הפלסטיני: דובר החמאס, ראזי חאמד, קרא "למחוק את ישראל מהמפה" וטען כי היא סרטן בגוף האומות. בכיר בהנהגת החמאס, נאזיר ראיאן, קרא "לחידוש פיגועי ההתאבדות "ביפו, חיפה, ואשדוד - בכל מקום במולדתנו". יושב ראש הרשות, אבו מאזן, גינה את הירי, הגדיר אותו כטבח, וקרא למועצת הביטחון של האו"ם להתערב במתרחש.

במסיבת עיתונאים שכינס אמר יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, כי "ישראל אינה רוצה שלום ולא יציבות ברצועה". לדבריו, "ירי רקטות קסאם אינו תירוץ כביל למה שאירע היום בבית חאנון". אבו מאזן אמר עוד ש"ישראל אינה מעוניינת בהסכמה פנימית בין הפלסטינים ולא רוצה אותנו כפרטנר, היא בעצם מרוצה מהמצב הנוכחי".

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, קרא בעקבות האירועים לזרועות הצבאיים של ארגונו "להפסיק להשתמש במילים ולהתחיל במעשים". לדבריו, "ישראל מבצעת טבח ברצועת עזה ועל הארגונים להביא לזה סוף".

יו"ר מרצ-יחד, ח"כ יוסי ביילין, קרא לראש הממשלה, לשר הביטחון והרמטכ"ל להפסיק את הפעילות הצבאית ברצועה. ביילין אמר כי "האסון המזעזע בבית חנון היה חלק מתסריט כתוב מראש". חבר הכנסת אבשלום "אבו" וילן ממרצ גינה את הירי הארטילרי של צה"ל ברצועת עזה, שעל פי דיווח נהרגו ממנו הבוקר 18 אזרחים. וילן קרא לשר הביטחון פרץ להפסיק את הירי, ואמר כי מעל ירי ארטילרי לעבר אזרחים "מתנוסס דגל שחור".
 

איטליה: על ישראל להפסיק את האלימות ברצועה

ח"כ דב חנין מסיעת חד"ש, אמר ש"ההרג הנוראי והטראגי בבית חאנון היה צפוי מראש. כל ילד יודע שאי אפשר לפוצץ את המקום הצפוף ביותר בעולם מבלי לפגוע באזרחים חפים מכל פשע, ולהרחיב בזאת את מעגל האלימות והדמים".
 
19 הרוגים ועשרות פצועים. בית חאנון, הבוקר (רויטרס)
19 הרוגים ועשרות פצועים. בית חאנון, הבוקר (רויטרס)
לדברי ח"כ חנין, "האחריות כולה מוטלת על מי שקיבלו את ההחלטה והורו לירות לעבר אזור מאוכלס באזרחים". חנין ציין שמבצע ענני הסתיו שנהרגו במהלכו כ-60 פלסטינים לא הצליח להפסיק את ירי הקסאמים. "הגיע הזמן להבין שאין לקסאמים שום פתרון טכני או בטחוני, שמדיניות המלחמה והכוח נכשלה, שהמדיניות הזו ממיטה אסון לא רק על תושבי עזה אלא גם על תושבי שדרות, ומהווה איום בטחוני על האזור ועתידו. אין בפנינו אלא אופציה אחת, להגיע להפסקת אש מיידית ולפתוח במו"מ מדיני רציני".

גם תגובות עולמיות היו לאירוע בבית חאנון. שר החוץ האיטלקי, מאסימו ד'אלימה, קרא לישראל להפסיק את האלימות ברצועת עזה. "19 אנשים נהרגו הבוקר ברצועת עזה וההידרדרות האלימה שם אינה נחוצה".

ארגון בצלם פנה היום לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה להורות על פתיחת חקירה פלילית נגד האחראים להרג 19 האזרחים הפלסטינים בבית חאנון, ובמידת הצורך להעמידם לדין. בפנייתם אמרו בצלם כי "מכלול נסיבות ההרג בבית חאנון, לרבות העובדה כי ירי הפגזים לא נועד במובהק לצורכי הגנה, מעלה חשד כבד כי מדובר בפשע מלחמה".

עוד נטען כי "ירי ארטילרי, שמטבעו אינו מדויק, בסמיכות לאיזור מאוכלס בצפיפות, יוצר סיכון גבוה לפגיעה באזרחים. לפיכך, טענת צה"ל לפיה לא הייתה כוונה לפגוע באזרחים אינה אלא היתממות ומס שפתיים. ארגוני זכויות האדם הישראליים התריעו מפני הסכנה לחיי אזרחים, ואף עתרו לבג"ץ נגד צימצום 'טווח הביטחון' להפגזות על הרצועה". בג"ץ נמנע עד כה מדיון בעתירה.

באירוע אחר, סמוך לג'נין, הרגו חיילי צה"ל חמישה פלסטינים ופצעו שישי. ארבעה מן ההרוגים היו חמושים, והחמישי היה אזרח שנקלע לחילופי האש. במקום נמצאו אמצעי לחימה, ביניהם רובה סער. לא היו נפגעים לצה"ל.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.