הצגת הקולנוע האחרונה

 
ביקורות קולנוע ויומן אישי. וגם הרבה גולשים סעודים
ביקורות קולנוע ויומן אישי. וגם הרבה גולשים סעודים
 
עודכן 13:09 11/08/2002
עידו קינן

השם של האתר יישאר - "יעל מבקרת בקולנוע", אפילו שיעל סיון, מפעילת האתר, עוזבת לשווייץ, לטיפולים רפואיים. האתר שהיה גם יומן אישי, התחיל בכלל כתחביב ולאט לאט הפך למוקד משיכה לגולשים סעודים

 
 
 
 
 
יעל סיון (27), המוכרת לגולשים הישראליים בתור "יעל מבקרת בקולנוע" מאתר בשם זה, תהפוך בקרוב למבקרת קולנוע בחופשה. סיון, שהקימה את האתר יחד עם חברה לחיים, אורן איזמירלי, וכתבה בו בארבע וקצת השנים האחרונות, תעזוב את הארץ בתחילת אוגוסט לשווייץ, לטיפולים רפואיים שיארכו שנה. היא מעבירה את השרביט לאחותה קרן, ומבטיחה לנסות להמשיך ולכתוב מדי פעם.

במכתב הפרידה, שפרסמה סיון בתחילת יוני באתר, סיפרה סיון שבאחת ההמלצות על אתרה נכתב כי "דמות פיקטיבית של סטודנטית בשם יעל עורכת סיור בעולם הקולנוע ובעולמה האישי-חברתי". "מהרבה בחינות אני "מבקרת" פיקטיבית, שלא באמת יכולה לנתח נרטיבים פוסט מודרניסטיים, ולמצוא קישורים לסרטי האוונגרד של תחילת המאה, אבל בתור דמות אני דווקא קיימת", כתבה סיון. "אני כל כך קיימת, שכאשר אעלם אני מניחה (ומקווה) שתחושו בחסרוני".בלוג ביקורת קולנוע

"יעל מבקרת בקולנוע" הוקם ב-98', כתוצאה מהתנסויותיו של איזמירלי בבניית אתרים, וכישרון הכתיבה של סיון ורצונה לחלוק את חוויותיה על סרטים. בתחילה הוצגה סיון כ"סטודנטית בת 24", אולם בעיות בתצוגת עברית גרמו לעיתים להצגת הטקסט כ"סטודנטית בת 42", והיו גולשים שכינו אותה "הסטודנטית הנצחית".

"כשאתה רוצה ללכת לסרט, אתה מסתמך על חברים או על העיתון, והרבה פעמים יש הרגשה שהביקורות לא משקפות את דעת הקהל", נימקה סיון את הצורך באתרה (אתר גדול יותר, עם אידיאולוגיה דומה, הוא "עין הדג", שהוקם בשלהי 00'). "אין לי קשר מיוחד לסרטים. בגלל שאח שלי [אורי סיון, במאי שותף של "קלרה הקדושה" - ע.ק.] מתעסק בזה, יש לזה ערך מוסף. אני אוהבת ללכת לסרטים - בילוי מועדף. אני הולכת להרבה סרטים, בדרך כלל".

"הוא התחיל כתחביב ונשאר תחביב", אמרה סיון על האתר, "אלטרנטיבה למה שהיה אז בעברית". לא היו בו פרסומות, הוא לא הונפק, אף שהיה קיים בימיה הטובים של בועת ההייטק, ותכניו לא נמכרו לאתרים אחרים, אף ש"כל פורטל חדש רצה לקחת ביקורת ולשים אצלם", סיפרה סיון (אחת החברות אף ביקשה להעביר את ביקורות הסרטים במחשבי כף-יד).

"לדעתי, האפקט של האתר הוא לקרוא כמה ביקורות ביחד", הסבירה סיון את המהלך הבלתי כלכלי. "הנימה האישית נאבדת כשאתה לוקח ביקורת ומנתק אותה מאיפה שהיא היתה אמורה להיות". ואכן, הביקורות לא מתייחסות רק לסרטים, אלא גם לחוויות אישיות של הכותבים (שסיון היא העיקרית שבהם) ולא רק לסרט עצמו, מעין שילוב של בלוג (יומן אינטרנט אישי) וביקורת סרטים.

בניגוד למבקרי קולנוע "אמיתיים", סיון מרשה לעצמה לא לכתוב על סרטים מסוימים: "יש סרטים שהיה לי קשה לכתוב עליהם. לפעמים רואים סרט ואין מה לכתוב עליו". הסרטים עליהם לא כתבה מרוכזים במדור "שבעת החטאים", שנקרא על שם אחד הסרטים עליהם לא כתבה, "שבעה חטאים".גם סעידה מבקרת בקולנוע

ישראל היא הארץ ממנה מגיעה קבוצה הגולשים הגדולה ביותר לאתר. בחיים לא תנחשו מי במקום השני. סיון: "יש לנו קוראים קבועים מערב הסעודית. יש לנו כל מיני השערות: ריגול, מתאמנים בעברית. זו סוגיה שמטרידה אותנו כבר כמה שנים. אולי יש אתר מקביל - סעידה מבקרת בקולנוע".

בחודש יוני נוספו לראשונה פורומים לאתר. "עם הזמן נוצרה תחושה, שאנשים רוצים להגיב", סיפרה סיון. "לאור העובדה שאני נוסעת עכשיו לתקופה, טוב שיש מקום לדבר על זה". אבל בשביל אתר שקיים מ-98', העלאת הפורומים רק עכשיו נראית כמו איחור בלתי אופנתי בעליל. סיון הסבירה שהדבר נבע ממחסור בזמן (איזמירלי והיא סטודנטים), והרצון לבנות את האתר לאט ובעקביות.

היעד הבא הוא הרחבה של מדור ביקורת בתי הקולנוע, בו נסקרים אולמות קולנוע על פי קריטריונים כמו גודל המסך, איכות מערכת הקול, חניה, שירותים, מזנון ועוד. סיון: "זה משהו שמאוד חסר. היום לאנשים יש מערכת קולנוע ביתית בבית. כשהם הולכים לקולנוע הם רוצים לקבל תמורה לכסף שלהם"....וקרן גם

סיון חולה במחלת קרון (Crohn's disease), "מחלה כרונית שאני סובלת ממנה לא מעט שנים. אני לא אמות מזה, אבל זה גורם להרגשה רעה". במכתב הפרידה לקראת הנסיעה לשוויץ כתבה: "בין השורות של הביקורות, בין הבילויים העליזים, החברים, והלימודים, אפשר גם לקרוא על בילויים פחות נחמדים (בבית חולים, חולה בבית, או סתם 'מרגישה לא טוב'). בתוך החיים שלי שכללו עבודה ולימודים, את אורן, חברים, משפחה, סרטים, חתולים, וכמובן גם האתר, נמצאת גם מחלה שהמשימה הגדולה ביותר שלי היא להבריא ממנה".

"היתה חשיבה של מה יהיה עם האתר כשאני לא אהיה, אבל הגורמים שהביאו לזה היו הרבה יותר חזקים", הסבירה סיון. "קרן היא אחות שלי, לא נראה לי שהוא רואה יותר סרטים ממני, אבל היא תראה. יש לה ניסיון בכתיבה - היא כתבה את מדור 'בלחיצת עכבר' בעכבר העיר חיפה. היא חיית אינטרנט יותר ממני. היא היתה בהחלט מהגולשים והתומכים באתר. היא גם יודעת שלכתוב זה לא קל".

"אנחנו לא בדיוק יודעים איך זה יהיה - אבל ננסה", אמרה סיון, ואיזמירלי הוסיף: "אנחנו מוכנים לאפשרות שזה לא יעבוד". סיון עשויה ללכת מדי פעם לסרטים בשוויץ, ולשלוח כתבות בכתב יד (בשווייץ, הסבירה, אין מקלדות בעברית. בעתיד היא עשויה להשיג מחשב נישא לשם כך). אולם היא לא בטוחה שתשמור על קשר עם האתר.

השם של האתר ישתנה? "קרן מבקרת בקולנוע"?

"יש שם בערך 250 כתבות שלי, אי אפשר להפוך את זה בהינף יד. לא, זה יהיה 'יעל מבקרת בקולנוע, וקרן גם'".