מדריך: איך לקנות אל-פסק

 
עודכן 17:58 27/11/2006
רן יניב הרטשטיין

נפילות מתח תוקפות בעיקר בקיץ ובחורף. הבשורה הטובה היא שאפשר להתגונן

 
 
 
 
 
ברקים. בשביל מה להסתכן?
ברקים. בשביל מה להסתכן?
הפסקות חשמל, נחשולי מתח, ירידות מתח, והפרעות חשמליות אחרות ממיטות חורבן והרס בכל מכשיר אלקטרוני שעומד בדרכן. מחשב או מערכת קולנוע ביתי שקניתם באלפי שקלים יכולים להפוך בתוך מילישניות למחזיקי עציצים. אלו לא מקרים קיצוניים שתוקפים רק בישובי ספר או מדינות מתפתחות – הפרעות חשמל הן חלק מהחיים בעולם המודרני, והן לא הולכות לשום מקום.

אם שמעתם פעם רעשים מהטלוויזיה כשהדלקתם את המזגן, או שהאור אצלכם מהבהב בכל פעם שאתם מפעילים מפזר חום, אתם יודעים במה מדובר. זרם החשמל שנע בכבלים שלנו אף פעם לא יהיה יציב וצפוי לגמרי, ושינויים פתאומיים באספקת הזרם לבית, קטנים ככל שיהיו, יכולים לגרום נזק לכל מכשיר אלקטרוני שמחובר לשקע. לפעמים, במקרים קיצוניים כמו נחשולי מתח או הפסקות חשמל, מכשירים יכולים "להישרף", להתקלקל באופן בלתי הפיך. במקרים אחרים, ונפוצים הרבה יותר, מצטבר במכשירי האלקטרוניקה בלאי שמאיץ את קצב הזדקנותם, ובסופו של דבר מביא למותם בטרם עת.
 

אל פסק

המחשב האישי הוא לא המכשיר היחיד שיכול להיפגע מהפרעות חשמל, אבל הוא בהחלט הקורבן השכיח ביותר. המבנה העדין והמורכב של רכיבי האלקטרוניקה שבמחשב הופך אותם לפגיעים במיוחד להפרעות חשמל, והמחיר הגבוה שלהם הופך את הפגיעה לקשה בהרבה. מלבד הנזקים החשמליים הרגילים, מחשבים צריכים להתגונן גם מפני פגע חמור עוד יותר: הפסקות חשמל יכולות לגרום לאובדן של שעות עבודה, נתונים, ובמקרים רבים גם לנזק קטלני לכונן הקשיח.

למרות שחברת החשמל מחויבת לפצות אתכם אם נגרם לכם נזק כתוצאה מהפרעות בזרם החשמל, עדיף להקדים תרופה למכה. הפתרון לכל הבעיות הללו: מערכת אל פסק, או UPS. ה-‏UPS יגן על המכשירים שיחוברו אליו מפני שינויים במתח ותדר החשמל, ויספק זרם לגיבוי במקרה של הפסקת חשמל. המחירים נעים בין 500 לכ-‏1,000 ש"ח עבור דגמים ביתיים בסיסיים, וההתקנה מסתכמת בחיבור התקע לשקע. בעוד ש-UPS יכול להועיל בכל סביבה בה מכשירים אלקטרוניים יקרים מחוברים לחשמל באופן קבוע, הוא נחוץ במיוחד במקרים בהם אספקת החשמל לא יציבה – בבניינים ישנים, באזורים מנותקים, או בעונת החורף.
 

סוגי UPS

UPS של חברת APC (אתר היצרן)
UPS של חברת APC (אתר היצרן)
UPS הוא מכשיר נפרד שמחובר לחשמל, והמכשירים שזקוקים להגנה מתחברים אליו. כל עוד קיימת אספקת חשמל סדירה, הוא מייצב את זרם החשמל שעובר דרכו ומגן על המכשירים מפני קפיצות או נפילות מתח. במקרה של הפסקת חשמל, הוא משתמש בסוללה הפנימית שלו כדי לספק זרם לכל המכשירים המחוברים אליו. בהתאם לגודל ה-UPS וכמות המכשירים המחוברים אליו, זרם הגיבוי עשוי להחזיק מעמד כעשר דקות, ואף יותר עם UPS גדול במיוחד.

UPS מגן על המכשירים המחוברים אליו באחת משתי שיטות עיקריות. הסוג הנפוץ והזול יותר מנטר את אספקת החשמל, ומפעיל את סוללת הגיבוי רק בעת הצורך. ב-‏UPS מסוג כזה, יש בדרך כלל עיכוב של שבריר שנייה בין הרגע בו אספקת החשמל נפסקת לבין הרגע בו הסוללה מתחילה לפעול. אם העיכוב קצר מספיק, רוב המכשירים בכלל לא ירגישו בכך. ככלל, רצוי לוודא שהעיכוב לא עולה על 4 מילישניות. מכשירי UPS מסוג זה נקראים לעיתים Line-Interactive. מכשירי UPS מסוג Standby‏ או Offline פועלים בצורה דומה, אבל זמן העיכוב שלהם גדול יותר והם לא מייצבים את המתח העובר דרכם, ולכן השימוש בהם לא מומלץ.
 
בסוג האמין והיקר יותר, סוללת הגיבוי היא מקור הזרם העיקרי, והיא נטענת באופן קבוע דרך שקע החשמל. המכשירים המחוברים מקבלים את הזרם מהסוללה, ולא ישירות מרשת החשמל הכללית. בשיטה זו, אין עיכוב או המתנה כמו במכשיר UPS מסוג Line-Interactive, ואין סיכוי שהמכשירים המחוברים ל-UPS ייכבו. מכשירי UPS מסוג זה נקראים Online, והם יקרים יותר לרכישה ולשימוש מאשר מכשירי UPS מסוג Line-Interactive‏.

ככלל, UPS מסוג Line-Interactive יכול למלא את כל הצרכים של משתמש ביתי בצורה טובה, מלבד במקרים קשים במיוחד. כדי לוודא שהעיכוב לא גדול מדי עבור המחשב שלכם, אפשר להשוות בין זמן העיכוב (Transfer time או Delay) של ה-UPS לבין הזמן ההמתנה (Hold או Hold-up time) של ספק הכוח. לרוב ספקי הכוח יש זמני המתנה של כ-16 מילישניות או יותר, ולמכשירי UPS חדשים יש עיכוב של 2-4 מילישניות לכל היותר. הנתונים צריכים להופיע במפרט של ה-UPS או הספק, בו אפשר לעיין באתר החברה או בחוברת ההוראות המצורפת.
 

חיבור למחשב

למרות שאפשר לחבר ל-UPS כל מכשיר חשמל רגיל, השימוש המקובל שלהם הוא בהגנה על מחשבים אישיים ועל מערכות מחשב גדולות יותר. כפועל יוצא מעובדה זו, רוב מכשירי ה-UPS יודעים להתחבר למחשב ולספק לו מידע אודות מצב הפעולה שלהם. באמצעות תוכנת בקרה הפועלת על המחשב, ה-UPS יכול גם לכבות את המחשב בצורה מסודרת במקרה של הפסקה ארוכה במיוחד בזרם החשמל, או אם סוללת הגיבוי אוזלת. הפיצ'ר הזה שימושי במיוחד למי שמשאירים את המחשב שלהם דולק ללא השגחה, והוא מקטין מאוד את הסיכויים לגרימת נזק או אובדן מידע כתוצאה מהפסקות חשמל. כדאי לוודא שה-UPS שאתם קונים תומך בחיבור למחשב וכולל תוכנות ודרייברים למערכת ההפעלה בה אתם משתמשים.
 

כמה כוח צריך

UPS אופנתי (אתר היצרן)
UPS אופנתי (אתר היצרן)
מכשירי UPS משתנים במחירם בהתאם לסוג ההגנה שהם מספקים והמתח בו הם עובדים. כדי לבחור את ה-UPS המתאים, יש לבחון את כמות המכשירים שאתם מתכוונים לחבר ל-UPS, ואת צריכת החשמל של כל אחד מהם.

ראשית כל, איזה מכשירים לא כדאי לחבר ל-UPS‏? לדוגמה, למדפסות יש צריכת חשמל גבוהה מאוד, אבל בדרך כלל לא נדרשת מהן זמינות של 24 שעות, והפסקות חשמל לא גורמות להן נזק בלתי הפיך. אותו הדבר נכון גם לגבי סורקים, משטחי ציור, רמקולים, ושאר התקנים חיצוניים. רוב מכשירי ה-UPS כוללים חיבורים שרק מייצבים את המתח ולא כוללים גיבוי במקרה של הפסקת חשמל, ואת כל ההתקנים החיצוניים האלה אפשר לחבר אליהם. גם מחשבים ניידים, שכוללים סוללת גיבוי משל עצמם, אין טעם לחבר לשקעי הגיבוי של ה-UPS. לעומת זאת, יש התקנים חיצוניים שדווקא כדאי מאוד לחבר ל-UPS, כמו מודם, ראוטר (נתב), או נקודת גישה אלחוטית, שצריכים לפעול באופן קבוע, או כונן קשיח חיצוני, שכיבוי פתאומי יכול להזיק לו.
 
אחרי שתחליטו בדיוק אילו רכיבים אתם כן רוצים לחבר, התחילו לאסוף נתונים אודות צריכת החשמל של כל אחד מהם – המידע מופיע במפרט, ובדרך כלל גם על גבי מדבקה בחלק האחורי של המכשיר. המתח של רוב מכשירי ה-UPS מצוין ב-VA‏, Volt-Amper‏, ואילו ברוב מכשירי החשמל צריכת החשמל מצוינת ב-Watt. כדי להמיר בין Watt ל-VA, הכפילו את ערך ה-Watt ב-‏1.4‏. לחלופין, נסו לברר את ערך ה-Watt של ה-UPS באתר היצרן. רצוי לבחור UPS עם מתח גבוהה בכ-20% לפחות מצריכת החשמל של כל המכשירים המחוברים אליו. לנוחותכם, ריכזנו נתונים אודות צריכת החשמל הממוצעת של מחשבים ורכיבים אחרים.
 
היבט חשוב נוסף שעשוי להשפיע על הבחירה הוא זמן הגיבוי שמספק ה-UPS. זמן גיבוי ארוך במיוחד של שלושים דקות או יותר, יאפשר להמשיך לעבוד עד שרוב הפסקות החשמל כבר תעבורנה, וזמן גיבוי קצר של חמש עד עשר דקות יספיק רק לשמירת העבודה ולביצוע כיבוי מסודר של המחשב. זמן הגיבוי הוא גם נגזרת של המתח - אם ה-UPS עובד בהספק חלקי, זמן הגיבוי יהיה ארוך יותר. למשל, UPS שמדורג למתח מרבי של 1000‎VA וזמן גיבוי של עשר דקות בעת הספק מלא, יוכל לספק זמן גיבוי של עשרים דקות אם יעבוד במתח של 500‎VA‏.
 

מייצב מתח

לפעמים, מייצב מתח (Surge Protector) יכול לספק הגנה נאותה, ולהחליף UPS יקר יותר. מייצבי מתח מתאימים לשימוש עם מכשירים אלקטרוניים רגישים שלא זקוקים לסוללת גיבוי, כמו מערכת שמע, או מכשירים שצריכת החשמל שלהם גדולה מאוד, כמו מקרר.
 

שיקולים נוספים

סוללות חלופיות: בממוצע, סוללות הגיבוי של מכשירי ה-UPS מחזיקות מעמד בין שלוש לחמש שנים. בעת הרכישה, כדאי לברר אם הסוללה ניתנת להחלפה, מה מחירה של סוללה חלופית, והיכן ניתן להשיגה.

התראות: כמעט כל UPS משמיע צפצוף או צליל התראה אחר במקרה של הפסקת חשמל או הפרעות אחרות. באמצעות התוכנה המותקנת במחשב, מכשירי UPS מסוימים מאפשרים לשלוח התראות בהודעות אימייל, ברשתות מסרים מידיים, ואפילו בהודעות SMS או איתורית.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.