דברים שיורמים יודעים: נפלאות הצמר

 
עודכן 18:13 06/04/2006
יורם שורק

למה סוודרים מתכווצים ואיך זה קשור לליטוף קרפיונים? יורם שורק, מנהל פורום "לכל שאלה תשובה" מגלה איך תשמרו על הסוודרים שלכם

 
 
 
 
 
הצמר נמתח בתהליך האריגה (stock.xchng)
הצמר נמתח בתהליך האריגה (stock.xchng)
Corvus מאושיות פורום לכל שאלה תשובה תוהה: למה בד מתכווץ בכביסה?

השאלה כוללנית מדי - שלא כל בד מתכווץ בכביסה. בדים סינטטיים, למשל, לא יתכווצו בדרך כלל. כותנה עשויה להתכווץ בכביסה הראשונה, אך לא תמשיך להתכווץ בכביסות הבאות. לעומת זאת, צמר הוא אלוף הכיווץ. אז למה שכותנה או צמר יתכווצו? שני מנגנונים אחראים לכך: תהליך האריגה (יצירת הבד מהסיבים) ותכונות הסיבים של הצמר.

תהליך האריגה יוצר בד "מתוח", והכביסה הראשונה מאפשרת שחרור מאמץ שמתבטא בהתכווצות. ניתן לדמות את הבד לפני הכביסה הראשונה לגומיה מתוחה במקצת, שהכביסה מאפשרת לה לחזור לאורך שיווי המשקל. כיווץ כזה (גם בכותנה וגם בצמר) יתרחש רק בכביסה הראשונה של הבגד.

בצמר פועל מנגנון מעניין נוסף, שעשוי לגרום להתכווצות נוספת בכל כביסה.
 
קרפיון. לא מומלץ ללטף נגד כיוון הקשקשים (stock.xchng)
קרפיון. לא מומלץ ללטף נגד כיוון הקשקשים (stock.xchng)
הצמר, ככל שערה, הוא סיב הבנוי מקשקשים המכוונים מבסיס השערה לקצה, כפי שניתן לראות בתמונה. אם ננסה להניע שני סיבים זה ביחס לזה, ככל שהקשקשים "מקבילים" נקבל חיכוך נמוך בהרבה מאשר אם ננסה להניע סיבים "אנטי מקבילים". להמחשת החד סטריות, נסו לחשוב על ליטוף קרפיון עם כיוון הקשקשים ונגד כיוון הקשקשים, או על מעבר מחסום דוקרנים של מגרש חניה עם ונגד הכיוון.

לא צריך מיקרוסקופ כדי להראות את חוסר הסימטריה של השערה. הניסוי הבא ידגים: מרטו שערה מראשכם (הקרחים יאלצו להסתפק ביבול בית השחי) והחזיקו אותה באמצעה בין האגודל לאצבע.
כעת נסו למשוך את השערה ביד השניה. כאשר תמשכו את השערה מצד השורש שלה היא תחליק בקלות (עם כיוון הקשקשים), אבל כאשר תנסו למשוך מהקצה השני תגלו שהחיכוך גדול בהרבה: קצות הקשקשים מהווים מעין קרסים הנצמדים למשטח.

בכביסה, לכן, הסיבים יוכלו לנוע בקלות רק בכיוון בסיס-קצה ולא להיפך. הסיבים מתחילים ממצב של סדר אקראי, ובכל כביסה הם מסתבכים ונשזרים זה בזה (כשהם מחליקים זה על זה בכיוון הקשקשים), אבל לא יכולים להיפרם. התהליך הזה מוביל ליצירת פקעת מכווצת. עניין שמחמיר את המצב עוד יותר הוא הרטיבות - כאשר שערה רטובה, הקשקשים שלה נפתחים (עקב ספיחת מים ע"י חלבון הקרטין הבונה את הסיב), והתנועה "נגד הכיוון" הופכת קשה עוד יותר. זו הסיבה לכך שצמר מתכווץ הרבה פחות בניקוי יבש, בו משתמשים בממיסים אורגנים שאינם נספחים ע"י הסיב במקום במים.
 
סיב מוחלק וסיב מקורי
סיב מוחלק וסיב מקורי
יש טיפולים לצמר המקטינים את החיכוך על ידי "החלקת" הקשקשים, כפי שניתן לראות בתמונה בצד שמאל: יוצרים קרום דק המכסה את קשקשי השערה, ומאפשר תנועה של הסיב גם מהקצה לשורש.

איך בכל זאת נציל סוודר שהתכווץ?

נשרה אותו במים חמים למשך 10 דקות. לאחר שאפשרנו לסיבים לשחות במים, להתרווח ולהרפות את אחיזת הקשקשים, נוציא את הסוודר הספוג, נניח אותו על מגבת במקום קריר, נמתח את המלבוש לגודל המקורי שלו, ונניח לו להתאושש מהחוויה האינטנסיבית ולהתייבש בנחת (ונזכור לקנות סוודר מבד סינטטי בפעם הבאה).
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.