איך עובדת הבורסה

 
עודכן 15:06 29/05/2007
מיטל שרון

איפה קונים מניות, למה זה טוב, ואיך מתנהל המסחר בבורסה? מדריך מקוצר למשקיע המתחיל

 
 
 
 
 

מהי מניה ובשביל מה זה טוב?

מניות הן חלק מניירות הערך שנסחרים בבורסה. ניירות ערך אחרים שנסחרים שם הם אגרות חוב, אופציות של חברות ואופציות של מדד המעו"ף והדולר. בבורסה בישראל המסחר מתנהל דרך 32 בנקים מסחריים וחברות ברוקרים פרטיות החברים בה (מוריץ-טוכלר, אי.בי.איי, בנק לאומי וכו'). וכדי לקנות ולמכור מניות עליכם לפנות אל חברי המסחר האלו.

מניה היא אחוז מסויים מחברה שכל אחד יכול לקנות בבורסה. למשל, חברה יכולה להנפיק (למכור) מאה מניות. אם תקנו מניה רגילה אחת של חברה מסויימת, תחזיקו ביד אחוז אחד מאותה חברה. על פניו זה נשמע פשוט וקל, אלא שבמציאות הנושא הזה קצת יותר מסובך, בעיקר בגלל שחברה יכולה להנפיק כמה מניות שהיא רוצה. היא יכולה להנפיק 12 אלף מניות, למשל, ואם תקנו מניה אחת, בעצם תחזיקו בחלק קטן מאוד מאותה חברה. ולכן, חשוב לזכור כי מספר המניות שקונים אינו זהה למספר השקלים שאותו יש לשלם עבורן וכן אינו זהה לאחוז מהחברה שאותו קונים.

קשה לקבוע כמה בדיוק עולה מניה, מכיון שהמחירים משתנים מחברה לחברה, ומניה אחת של חברה בינלאומית מצליחה, כמו גוגל למשל, יכולה לעלות כמו אלף מניות של בזק. כך או כך, המינימום למסחר בבורסה עומד על 2000 ₪, זאת אומרת – כדי להיכנס למסחר, אתה צריך שתהיה לך מניה אחת או מספר מניות בשווי 2000 ₪.
 
כאשר קונים מניה של חברה מסוימת מקבלים, כאמור, אחוז מסוים מהחברה. המניה גם מעניקה זכות לקבלת דיבידנד , הווה אומר – תשלום שמעבירה החברה למחזיקי המניות, כאשר היא מרוויחה ומעוניינת לחלק את הרווח לבעליה. כמו כן יש מניות המאפשרות זכות הצבעה בהחלטות החברה, וכן מניות המבטיחות כי בעל המניה יקבל אחוז כלשהו מנכסי החברה אם החברה תפורק.

מלבד המניה הרגילה הזו יש סוגים שונים של מניות –
מנית הנהלה - מניה כזו מונפקת בדר"כ בכמות מוגבלת ונשמרת לאנשים בעלי עדיפות, כמו מייסדי החברה. השווי של מניית הנהלה אחת יכול להיות שקול, בזמן הצבעות פנימיות למשל, לקולם של כל מחזיקי המניות האחרים.

מנית הטבה – המניה המטעה ביותר בכל הזמנים. כאשר חברה כלשהי רוצה לתת מתנה למחזיקי המניות שלה היא נותנת להם מניות הטבה. למשל, היא מחליטה שכל מי שמחזיק במניה אחת, יקבל עוד מניה. לכאורה, עכשיו יש לו שתי מניות במחיר של אחת, אבל מה שקורה בפועל הוא שכל מחזיקי המניות של החברה קיבלו את אותה הטבה, ולכן מחיר כל מניה ירד בחצי. בעלי המניות אמנם הגדילו את מספר המניות שהם מחזיקים בידם, אולם הונם לא גדל כלל.
 

איך זה עובד?

כדי להרוויח כסף ממניות יש לקנות אותן בזול ולמכור אותן ביוקר, בדיוק כמו כל מוצר אחר. את המניות סוחרים בבורסה באמצעות שליחים שנקראים ברוקרים. הברוקרים, שמרוויחים את שכרם באמצעות עמלה מסויימת שהם גובים מהלקוחות, יכולים להיות שליחיו של בנק או של חברת השקעות פרטית שקיבלה אישור לסחור בבורסה.

המסחר בבורסה מתחלק לשלושה חלקים שונים של היום: שלב הפתיחה, שלב הרצף ושלב הנעילה.

שלב הפתיחה
שלב זה נמשך מהשעה 8:30 ועד השעה 9:45, ובו הערך ההתחלתי של המניות נקבע לפי ערכן בשלב הנעילה של יום האתמול. בשלב הפתיחה מתקבלות בבורסה פקודות הקנייה והמכירה שהציבור הזרים משעות הבוקר המוקדמות. החל מהשעה 9:00 ערכה של המניה מחושב מדי דקה לפי הביקוש וההיצע שלה, ובסופו של שלב הפתיחה, נקבע שער תיאורטי לכל מניה, על פי פרמטרים שונים שמאזנים בין ביקוש הקנייה למכירתה של המניה. לפי השער התיאורטי הזה, מתבצעות כל פקודות הקנייה והמכירה שניתנו לגבי שלב הפתיחה. כלומר, אין קונה אחד ומוכר אחד שמבצעים עיסקה לגבי מניה אחת, אלא כל פקודות המכירה והקנייה של כל הסוחרים מתבצעות בו זמנית. מסחר כזה נקרא מסחר רב צדדי, והוא מתקיים רק בשלב הפתיחה.

חשוב לציין כי הבורסה אינה מאפשרת סטייה של יותר מ-15 אחוזים בין מחיר שער הנעילה של יום האתמול לבין מחיר שער הפתיחה. כלומר, בשלב הפתיחה יכול לנוע שער המנייה למעלה או למטה ב-15 אחוזים בלבד. כמו כן אין מגבלה על כמות מינימלית של ניירות ערך לפקודה בשלב זה.
 
שלב הרצף - מתבצע בין השעות 9:45 ועד 16:45
במהלך שלב זה מתבצעות עסקאות מסוגים שונים, על פי פקודות שנותנים הברוקרים, שניזונים ממידע שמפרסמת הבורסה. בכל עת, ניתן לראות את שלוש העסקאות האחרונות שבוצעו לגבי כל מניה בלוחות האלקטרונים המוצבים בבנקים או באתרי החדשות והכלכלה באינטרנט.

המסחר בשלב הרצף הוא דו צדדי, ומתרחש בין קונה אחד למוכר אחד, על עסקה אחת. על כל עסקה מתנהל משא ומתן בנפרד - למשל, אם מישהו רוצה לקנות מניה במחיר מסויים, ומישהו אחר רוצה למכור אותה באותו מחיר, מתבצעת עיסקה. בכל רגע בבורסה מתבצע מסחר במאות מניות שונות.

במקרים מסויימים מתבצע בבורסה מסחר מושהה. למשל, אם אתה נותן פקודה למכור את המנייה שלך ב-2,000 ש"ח, ואין איש שרוצה לקנות אותה במחיר זה באותו זמן, פקודת המכירה נשמרת בספר הפקודות של הבורסה, וברגע שיבוא מישהו שיהיה מוכן לשלם את הסכום הזה על המנייה, הוא יקנה אותה ממך.

כאשר מתקבל מידע בעל ערך רב על מניה מסויימת, המסחר בה מופסק. לדוגמא - אם מישהו מודיע על התפטרותו של מנכ"ל חברה מסויימת, המסחר נפסק ל-45 דקות, שבהן חוזרים לשלב הפתיחה, כדי לקבוע מחדש שער תיאורטי למניה.


שלב הנעילה - מתבצע בין השעות 16:45-17:00.
בסיומו של שלב הרצף, נקבע שער הנעילה של המניה. שער זה נקבע לפי ממוצע שערי העסקאות שבוצעו בכל מניה ב-30 הדקות האחרונות, וזאת בתנאי שבוצעו עסקאות בסך 100 אלף שקלים ומעלה. אם לא היו עסקאות בהיקף כזה בזמן הזה, בוחנים את עסקאות כל היום כולו. אם לא היו כלל עסקאות בהיקף כזה בכל היום, שער הפתיחה הופך להיות שער הנעילה.

רבע השעה האחרונה של היום היא ההזדמנות האחרונה למסחר, ובשלב זה מתבצעות העסקאות בשער הנעילה בלבד. המסחר כאן הוא בו זמני וסימולטני, ואין כל הגבלה על מחיר מכירה מינימלי.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.