גברים - גברים?

 
עודכן 18:58 19/03/2006
נילי אורן

דרמת המתח E-ring שעוקבת אחר המתרחש במחלקה המסווגת ביותר בפנטגון, היא פטריוטית, בנאלית, שוביניסטית, ושמרנית, בדיוק כמו נאומיו לאומה של ג'ורג' בוש. נילי אורן משערת שכותבי הנאומים של בוש פשוט חילטרו בכתיבת הסדרה

 
 
 
 
 
בטח שעשיתי אותה (צילום: אתר הסדרה)
בטח שעשיתי אותה (צילום: אתר הסדרה)
כל מי שהתגעגע ל"חדר מלחמה" של יאיר לפיד, מוזמן לחכות לסדרה E- ring (בתרגום חופשי: "הטבעת החמישית"), שהחלה ברשת NBC האמריקנית לפני כמה חודשים, ותגיע לאקסטרא הוט בקרוב. באופן אישי, המחשבה על כל דבר שקשור בצבא מזכירה לי יותר את איציק מרדכי, ואת כפיליו שכוחות הבטחון משופעים בהם עד בחילה, ופחות את הפוני המשובב של איילת זורר.

שם הסדרה נקרא על שם הטבעת החמישית של הפנטגון, בנין כוחות הבטחון האמריקניים. צורתו מחומש, והוא בנוי כחמש טבעות, בני חמש קומות כל אחת, עם 10 מסדרונות שחוצים אותן, וביניהן חצרות. לפי טענת הסדרה, בטבעת החמישית והחיצונית, שוכנת יחידת המבצעים המיוחדים, דרכה עוברות כל המשימות החשובות ביותר ברחבי העולם. למרות שההגיון הפשוט אומר שבטח במציאות זה דווקא הפוך, והיחידה הכי חשובה שוכנת בטבעת הפנימית והמוגנת. מצד שני, מתי ההגיון הצבאי התאים אי פעם לכללי ההגיון הפשוט?

לפי אתר הסדרה, בניין הפנטגון נבנה בשנת 1941 עת "אמריקה הבחינה בענן שחור מתקרב מעל האופק". כזכור, בזמן הזה כבר נרצחו באושוויץ רבבות יהודים במשך שנה שלמה פלוס. בחיי, מזל שהאמריקנים, עם כל מכשור המודיעין המשוכלל שלהם, הצליחו להבחין בעננים השחורים. הם בטח הגיעו מכיוון המשרפות שבערו כבר זמן מה.

גיבור הסדרה הוא בנג'אמין בראטט ("טראפיק", "איזו מין שוטרת", "חוק וסדר"), בתפקיד הקצין ג'ים טיסנווסקי - ג'יי. טי. הוא רב סרן גבר-גבר, מסוקס ושרירי, טוב לב, אכפתי ומסור, שבילה שנה באפגאניסטן, וחזר לשרת כעוזר במחלקה למשימות מיוחדות בפנטגון. לעומתו, הכוכב השני של הסדרה הוא דניס הופר ("רומן על אמת", "ספיד", הרע באחת העונות של "24"), שמגלם את מפקד המחלקה ה"משוגע" (הוא שומע מוזיקת רוק בלשכתו. הו, הטירוף!) קולונל איליי מקנולטי.

במהלך הסדרה, שאורך כל אחד מפרקיה 45 דקות, צריכים ג'יי.טי והקולונל לתכנן משימות מורכבות בשטחי אויב, לשכנע את כל המפקדים הבכירים, ונציגי הממשל בנחיצות המשימות, ולהספיק לבצע אותן בזמן. כמובן שהם מצליחים בכך שוב ושוב ושוב בכל פרק.

כן, הסדרה לוקה בעיוורון סלקטיבי לגבי מוסדות הבטחון האמריקניים. בכירי הצבא, למשל, מוצגים בה כנטולי חסרונות לחלוטין. כי חוץ מזה שהם מסוקסים ובעלי עינים תכולות, או לסת קשוחה, הם גם אלטרואיסטים שרק טובת הכלל לנגד עיניהם, ואינטיליגנטים שכל שיקוליהם מושכלים. או כמו שאומר הקולונל איליי בנאום חוצב להבות: "אם אלפי האנשים שמשרתים בפנטגון לא היו הטובים ביותר, אז החיילים שלנו היו נשלחים למלחמות מטופשות ולמשימות נפל".

למרות שכל מי ששירת בצבא יודע שבדרך כלל מי שמצליח שם זה בעיקר אלו שנאחזו בכיסא שלהם מספיק זמן, לרוב מתוך חשש לצאת לאתגרים שצופנים בחובם חיי האזרחות. ואלה שהצליחו והתמידו בכך, והגיעו לתפקידים בכירים, לאוו דווקא היו המצפוניים וההגיוניים שבהם. חבל שמרוב פטריוטיות רפובליקנית נלהבת, שכחו יוצרי הסדרה ליצוק בה טיפה אמינות. אם כי המציאות בהחלט יוצקת ניחוח אירוני למשפט הנ"ל של הקולונל, שהיה יכול להיות ממש משעשע אם הנושא לא היה כל כך עצוב.

חוץ מבראטט והופר, מככבות בסדרה גם שלוש נשים: אפרו אמריקנית, בלונדינית, וברונטית. אלא מה? סדרת גברים בלי כוסיות? נו באמת. ובהתאם לרוח הצבאית השורה על הסדרה, כך גם היחס לנשים בה. הברונטית אמנם עובדת בסי.איי. איי, אבל גם בת זוגו למיטה של ג'יי.טי. ואילו הבלונדה היא היועצת המשפטית של המחלקה, אך גם סטוץ לשעבר של ג'יי.טי. גבר- גבר כבר אמרתי?

לעומתן, תפקיד האפרו אמריקנית מוצג באתר הסדרה כ"לדאוג להציל את התחת של ג'יי.טי וקולונל איליי מצרות". אבל למעשה היא עונה לטלפונים במשרד, מדפיסה להם מכתבים, קובעת פגישות, ועושה פרצוף כשמבקשים ממנה קפה. בסצינה לדוגמא, מפקד המחלקה גוער במאן דהו: "היא לא מזכירה, היא מהמארינס", ושולח אותה להכין קפה.

כן, מסתבר שהמדיניות הצבאית שקובעת שעדיף לשדרג מילים ובכך לפתור בעיות, קיימת לא רק בארצנו הקטנטונת. אם כי בצה"ל בהחלט קיימות כמה דוגמאות משובחות למדיניות הנ"ל, למשל השם "לוגיסטיקה" במקום "תחזוקה", והדבקת מדבקות צהובות תקניות עליהן כתוב "זהירות אסבסט" על קירות מסוכנים במבנים אירעיים ישנים, במקום להרוס אותם.

באחד מפרקי הסדרה, אף מוגשות תלונות על הטרדה מינית נגד הקולונל. לכמה שניות נראה שיתכן שהסדרה החליט להיות אמיצה ולגעת בנושאים הכאובים של הצבא. אבל אז המזכירה המהוללת הנ"ל גורמת לאחת המתלוננות נגדו להודות שמדובר בקונספירציה. מארגניה הם ראשי חברות שניסו למכור מוצרים פגומים לצבא, והקולונל פסל אותם. כמובן, הרי אלו הם בדיוק פני הדברים בדרך כלל במקרי תלונות על הטרדה מינית מצד חיילות בצבא.

וכאילו הסאבטקסט המקומם לא היה ברור דיו, במהרה גוערת המזכירה במתלוננת המפוברקת, ומספרת לה איך בטירונות שלה במארינס, גם אותה מישש המפקד בטוענה מגוחכת, וגם היא ראתה גברים פחות מוכשרים ממנה מקודמים על פניה. אבל היא סבלה בשקט, כי תמיד ראתה לנגד עיניה את המטרה המשותפת הנעלה. והנה, עכשיו היא פה, במחלקה החשובה ביותר בצבא.

אכן, יחס רפובליקני, שמרני ושוביניסטי יאה לסוגיית ההטרדות המיניות בצבא. או אם לאלתר על מילותיו של הקולונל - אם אלפי האנשים שמשרתים בצבא לא היו הפמיניסטים ביותר, אז החיילות שלנו היו מוטרדות מינית, ומושפלות על בסיס יומי.

בקיצור, יועצי התקשורת של בוש, ודובר צה"ל, לא יכלו לכתוב את הסדרה טוב יותר. ג'רי ברוקנהיימר (שודדי הקאריביים, המירוץ למיליון) הפיק אותה ועל כן היא מצולמת וערוכה לעילא. עם זאת, היא מומלצת אך ורק למורעלי צבא, שבוודאי יחוו בזכותה אקסטזה עזה. ליתר עדיף להתרחק ממנה כמו מבן-לאדן.

אתרים נוספים:
אתר הסדרה
קליפ וידאו מהסדרה
מדריך הטרמפיסט למשתף הקבצים

רוצים שאכתוב על סדרה שעדיין לא הגיעה לארץ? כיתבו לי ל-nilly01@nana.co.il
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.