ערבים ברשת: המלחמה של פרידה ג'אבר ודיאנה חדד

 
עודכן 21:52 06/03/2006
הארון תחאוכו

דיאנה חדד, זמרת לבנונית, מקווה להרביץ לבחורה שתתחיל עם בעלה. פרידה ג'אבר, עורכת עיתון פנורמה, החליטה שהיא נלחמת על זכויות האישה הערבייה בישראל. מלחמת נשים

 
 
 
 
 

פרשת השבוע: נשים חזקות במגזר

כולנו חושבים כי מעמדה של האישה הערבייה הוא בתחתית הסולם, ויש שיטענו כי מקומה של אישה ערבייה, או כל אישה, הוא במטבח או בפינת הכביסה בבית. מיותר לציין כי על זכויות האישה הערבייה נלחמות נשים רבות מהמגזר. חלקן מצליחות אבל מרגישות שאין זה מספיק, וחלקן נתקלות במחסומים המונעים מהן להשתלב בחיי החברה הערבית המודרנית או החברה הישראלית, ששם קשה יותר לאישה ערבייה להשתלב.

בקרב אותן נשים חזקות, שנלחמות בצדק על זכויותיהן וגם על זכויות הערבים, ניתן למצוא למשל את נדיה חילו, מועמדת ערבייה מטעם מפלגת העבודה, את חנין זועבי וחולוד מסאלחה, יו"ר ומנהלת פרוייקטים של עמותת איעלאם הנלחמת למען הצדק כלפי הערבים מצד התקשורת, את עו"ד נאדווה עראר, מגישה בתכנית רדיו בקול ישראל. גם פרידה ג'אבר, עורכת עיתון "פנורמה", היא אחת הנשים הערביות הבולטות בישראל. במערכת העיתון שלה יש יותר מ-15 עובדים, רובן נשים. "העורך הראשי של העיתון מוקף בנשים חזקות שעושות את העבודה הקשה של העיתון", היא אומרת. על פרידה ג'אבר נדבר בהמשך.
 

דיאנה חדד מרביצה קראטה

אהבה שוקולדים. הילדה דיאנה (מתוך האתר הרשמי)
אהבה שוקולדים. הילדה דיאנה (מתוך האתר הרשמי)
"אם אני נמצאת באירוע מסויים ואני מבחינה בבחורה ששמה עין על בעלי - אקום מיד ואבעט בה בכמה מכות קראטה עד שתיפול", כך אמרה השבוע הזמרת הלבנונית, דיאנה חדד, בראיון לאתר "סיידתי" (גבירתי). "קודם אשאל אותה מה את רוצה מבעלי ואז ארביץ לה כדי להגן על בעלי. אני בוטחת בו במאת האחוזים", הוסיפה הזמרת.

לאחרונה התראיינה הזמרת למספר אתרים ועיתונים וסיפרה על חייה המאושרים עם בעלה, מפיק מהמפרץ. "אני נשואה כבר 10 שני ואני מאושרת. אני מרגישה שהאהבה בכל מקום ואין רגע שאלי לא חושבת על בעלי ועל הילדה הקטנה שלי", סיפרה חדד.

לתמונות של דיאנה חדד לחצו כאן »
 

גונבת חפיסות שוקולד מסבתא

בהופעה בתוניסיה. חדד (מתוך האתר הרשמי)
בהופעה בתוניסיה. חדד (מתוך האתר הרשמי)
דיאנה יוסף חדד נולדה ב-1 באוקטובר 1976 בכפר בסלים, כפר נידח בדרום לבנון. לדיאנה שלושה אחים ואחות. בילדותה למדה בכווית בתיכון "אלפיהל" ונודעה כתלמידה טובה מאוד אך גם כעושת צרות לא קטנה. הוריה ומכריה כינו אותה בילדותה "חסן סאבי" והיא נהגה לגנוב ללא היסוס חפיסות שוקולד שהוחבאו מתחת למיטתה של סבתה. כבר בגיל 8 החלה חדד לשיר, בעיקר במסיבות של בית הספר זאת בעידודם של בני כיתתה ואפילו מוריה. ב-1990 חזרה חדד עם בני משפחה ללבנון בשל תנאי מחייה גבוהים מאוד בכווית.

ב-1992 הוציאה חדד תואר ראשון במחשבים. לאחר אותה תקופה הקליטה שירה הראשון "טאייר אל-ימאמה", שכתב עבורה אליאס אבו-רזאלי. חדד הגיעה במצעד הפזמונים הלבנוני למקום הרביעי והיא החלה להתפרסם בעולם הערבי.

ב-1995 נישאה חדד לסוהיל אל-עבדול, מפיק מאיחוד האמירויות המאוחדות. כיום יש לבני הזוג ילדה בת 7 בשם סופי. דיאנה צילמה מאז עלתה לגדולה 17 קליפים וכולם בהפקתו של בעלה סוהיל. ב-1996 הוציאה חדד אלבום ראשון בשם "סאקן" (מתגורר) שנמכר באות אלפי עותקים והפך ללהיט בעולם הערבי. האלבום היה אחד מאלבומיה המצליחים של חדד.

לשמיעת שיריה של דיאנה חדד לחצו כאן »
 

קרוב קרוב למעריצים

מאוהבת בתחום. פרידה ג'אבר-בראנסי (צילום: אתר panet)
מאוהבת בתחום. פרידה ג'אבר-בראנסי (צילום: אתר panet)
באוקטובר 1996 השתתפה חדד באחד הפסטיבלים הגדולים בלבנון ולאחר כשנה הוציאה אלבום שכלל קטעים מהופעותיה בפסטיבל. אלבומה השלישי של חדד "אמאנה", שהוציאה באוקטובר 1997, נחל את אחת ההצלחות הכבירות שנראו במוזיקה של העולם הערבי. השיר "אמאנה" הוביל את מצעדי הפזמונים במשך ארבעה חודשים. בשנים 98'-99' הוציאה חדד עוד שני אלבומים נוספים והיא נהפכה לאחת הזמרות המפורסמות בעולם.

חדד הופיעה בפסטיבלים רבים במדינות ערב והופיעה באירופה ובמספר מדינות בארצות הברית. בהיותה בת 20 הופיעה בפני קהל של יותר מ-20 אלף איש וזכתה בעשרות פרסים והופיעה בתכניות תרבות בטלוויזיה הערבית. למרות היותה מצליחנית גדולה, מעידה על עצמה חדד שהיא בלבה עדיין ילדה קטנה. חדד: "למרות כל מה שאני עובר אני יכולה להרגיש עם מעריץ וכל אדם אחר קרוב מאוד לליבי, כאילו הוא או היא חברים שלי". בעמוד הראשי של האתר הרשמי שלה כותבת חדד: "אל הקהל החביב שלי, לו שאלו אותי עליכם היית אומרת שאתם כל מה שיש לי, אתם חיי ואתם בלבבי במשך כל ימות השנה".

מעוניינים ליצור קשר עם דיאנה חדד? לחצו כאן »
 

פרידה פורצת הגבולות

ג'אבר-בראנסי בפעילות חינוכית עם ילדים (אתר panet)
ג'אבר-בראנסי בפעילות חינוכית עם ילדים (אתר panet)
היא קיבלה הצעות קוסמות לעבוד בתפקידים מרכזיים בתקשורת הערבית והעברית, אך פרידה ג'אבר-בראנסי מצהירה שהיא מאוהבת ואוהבת מאוד את העיתון "פנורמה", אותו היא עורכת, ולא יכולה להתנתק ממנו. "העיתון פנורמה ואתר האינטרנט "פאנט" הם מרכז החיים שלי כרגע והמטרה שלי היא לקדם את שניהם ולהתמודד מול כל אתגר שצופן לנו העתיד". את ג'אבר בראנסי יכולנו לשמוע השבוע בקול ישראל בתכנית "קרובים רחוקים" עם המגיש ד"ר רענן כהן ועו"ד נאדווה עראר. בראנסי צורפה לתכנית במקומה של עו"ד עראר שעברה ניתוח. כעת ניתן לומר כי בראנסי "נקרעת" בין חיי הרשת באתר "פאנט", עולם העיתונות הכתובה ועולם הרדיו.

כבר בגיל 18 הכינה פרידה ג'אבר את הכתבה הראשונה שלה, על מלכות היופי במגזר הערבי, והכתבה פורסמה בעיתון הערבי-ישראלי "פנורמה". אפשר לומר שזה לא היה פייר מכיוון שהעיתון שייך לאביה של פרידה, בסאם ג'אבר, שכיום הוא העורך הראשי של העיתון ושל האתר של העיתון, "פאנט". אבל פרידה לא נתנה לעובדה שלאביה יש עיתון ויצאה כדי לספוג ולהיטמע בתוך העולם הזה שנקרא עולם העיתונות. כל מי שמכיר את פרידה יכול לומר בוודאות שהיא הצליחה מאוד ועשתה הרבה בתחום.

פרידה בראנסי, רק בת 28, מגדירה את עצמה כאישה ערבייה הנלחמת למען הצדק החברתי, למען קידום מעמד האישה הערבייה וקידום הערבים בכלל ולמען זכויות ערביי ישראל. "העבודה העיתונאית היא מעניינת ומאתגרת מאוד", היא אומרת. "במיוחד לאישה ערבייה שרוצה להתקדם בחיים ובקריירה שלה. היא צריכה לעשות את זה תוך כדי "מלחמה" מול העולם הגברי, העולם הערבי והחברה ומול הטיפול וגידול הילדים והמשפחה. אני חושבת שאני מצליחה לפעמים לעמוד במטלות שאני או העולם המרתק מציב בפניי. לדעתי, לא כל אישה יכולה לעמוד במעמסה של עולם העיתונות אל מול מעמסת גידול הילדים והמלחמה מול זכויות האישה הערבייה".
 

השפלה בדרך חזרה משארם א-שייח

ג'אבר-בראנסי התלוותה פעמים רבות ככתבת מטעם העיתון "פנורמה" למשלחות ופמליות של ממשלות ישראל ושרים, שיצאו לוועידות שלום ולכנסים רבים בעולם. היא ליוותה את פמליית ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין, לחתימת הסכם אוסלו בוושינגטון. אבל כמו לכל עיתונאי ערבי בישראל, גם היא נחשפה להשפלה במהלך אחת הטיסות עם משלחת מישראל.

בראנסי: "במהלך הטיסה חזרה משארם א-שייח, לא איפשרו לי אנשי הביטחון של פמליית ראש הממשלה לעלות למטוס. 'רק אם תעברי בדיקה ביטחונית נאפשר לך לעלות', אמרו לי והשפילו אותי מול כל העיתונאים. עמדתי על כך שגם אחת העיתונאיות היהודיות מערוץ 1 תעבור בדיקה, וכשזה יקרה הייתי מסכימה לבדיקה ביטחונית גם אני. אנשי הביטחון לא הסכימו וגרמו לי להרגיש מושפלת". גם עיתונאים ערבים כמו עלי ואקד מוואיינט, לוטפי משעור מעיתון "כול אל-ערב" ועיתונאים אחרים עברו השפלות דומות.

"אני לא נותנת לשום דבר לעצור אותי", אומרת ג'אבר-בראנסי. "בכל מקום שאני נמצאת בו אני מרגישה מחוייבת לעבודה שלי. אפילו כשאני בטיול בחו"ל אני גורמת לכך שאהיה מקושרת כל הזמן ולשמוע מה קורה בשטח ובעיתון ואני לא רואה אפשרות שאני אתנתק מכל זה".

השבוע החליפה פרידה את המגישה נאדווה עראר בתכנית "קרובים רחוקים" שמשודרת מדי יום ב' ברשת ב' של קול ישראל. עו"ד עראר עוברת סדרת טיפולים בימים אלה וצפויה להיעדר ממספר תכניות. "זה היה מרתק להחליף אותה ואני חושבת שדי התאהבתי במיקרופון של הרדיו. זה תחום חדש עבורי ושונה מאוד מהאינטרנט והעיתון אבל גם בתכנית כמו זאת, שעוסקת בענייני הערבים בישראל, אעשה כל מאמץ כדי להביא להצלחתה, כי היא עוסקת בעצם בחיים שלי ושל האנשים שסובבים אותי". היא מוסיפה: "זה מהנה מאוד לעבוד עם המגיש ד"ר רענן כהן ואני מודה גם למנהל קול ישראל, יוני בן מנחם, שהביא אותי לתכנית. אין לי גם אלא לאחל החלמה מהירה לנאדווה, המגישה המצויינת של התכנית".

פרידה בראנסי נשואה לרופא שיניים ולזוג יש ילד בגיל 3.5 ותינוקת בת שנה וחצי. המשפחה מתגוררת בעיר טייבה כמו גם המשרדים של העיתון. פרידה למדה באוניברסיטת חיפה והיא בעלת תואר במדעי המדינה ומתמחה בנושא המזרח-התיכון. בנוסף לתחום העיתונות למדה את תחום הפרסום והשיווק בתל-אביב. "עוד לא יצא לי להיות משווקת אבל אם לא הייתי עיתונאית הייתי מעדיפה להיות עורכת דין", אומרת פרידה, אך מדגישה: "בכל מקרה, אין שום סיכוי שבעולם שאני אעזוב את התחום שאני עובדת בו כרגע. זה הכל בשבילי".
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.