האחים ראובני מגלים את האינטרנט

 
עודכן 18:44 07/04/2002
עידו קינן

אתר חברת ההפקות הוותיקה בזמר המזרחי עלה בתחילת מרץ. מידע תדמיתי דווקא אין בו, אבל יש קטלוג הזמנות מפורט. אפשר להזמין אלבומים ישירות מהאתר, אבל לשלם צריך בבנק הדואר. מנכ"ל החברה, מאיר ראובני, מתכונן בתוך כחמש שנים למכור רק באינטרנט. בונה האתר, יומי ביטון: גם לי מגיע תקליט זהב

 
 
 
 
 
שחקן חדש בזירת האי-קומרס. הקטלוג המקוון של האחים ראובני
שחקן חדש בזירת האי-קומרס. הקטלוג המקוון של האחים ראובני
בעולם המוזיקה המזרחית, האחים ראובני הם אימפריה. יותר משלושים שנה הם מפיקים מוזיקה מזרחית וכולם עשו אצלם את הקריירה. עופר לוי, חיים משה, מרגלית צנעני וכמובן המלך, זוהר ארגוב. בתחילת מרץ רשמה לעצמה האימפריה של אשר ומאיר ראובני כיבוש חדש, כאשר העלתה את אתר האינטרנט הרשמי של החברה לאוויר. החברה, שהתמודדה עד כה עם מושגים כמו סינגלים, רשימות השמעה ודיסקים פיראטיים, תאלץ ללמוד מושגים חדשים, כמו גולשים ייחודיים, עומסי שרתים והאקרים. מנכ"ל החברה, מאיר ראובני, מודה שהוא לא מבין במחשבים, אך מעריך שתוך 5-6 שנים יפנו התקליטורים את מקומם למכירה מקוונת, ואף מתכונן לכך.

המטרה הראשונית של האתר של האחים ראובני היא צמצום מלאי התקליטורים של החברה, במבצע מכירות ישיר. הגולשים יוכלו לבחור באתר זוגות תקליטורים מבין כ-300 כותרים של החברה, במחיר של 50 שקלים לזוג כולל דמי משלוח. אכן, גם האחים ראובני נכנסים לאי-קומרס, אבל מי שציפה לגירסה של אמאזון עם צלילי הבוזוקי - יתאכזב: האתר יאפשר לבחור את התקליטורים אך לא לרכשם. אחרי הבחירה יידרשו הגולשים ללכת לבנק הדואר ולשלם עבור התקליטורים, ואלה ישלחו לבתיהם. ראובני אמר, שהחברה כולה מופעלת על ידי שלושה אנשים, אין לו אפשרות להקים מנגנון שיטפל במכירות מקוונות אמיתיות, והוא לא יודע אם החברה תמכור תקליטורים דרך האינטרנט. יומי ביטון, הוובמאסטר של האתר, היה נחרץ יותר: "אני בחיים לא רושם פרטים של כרטיס אשראי באינטרנט".
 

חוקי המשחק משתנים

כוכב אינטרנט חדש. האתר של חיים משה
כוכב אינטרנט חדש. האתר של חיים משה
בהמשך הדרך יכיל האתר גם ביוגרפיות של האמנים ושל האחים ראובני, אבל ישאר דומם, לפחות בזמן הקרוב. הוספת דוגמיות של השירים, הסביר ראובני, מצריכה תשתית כבדה בעלויות גבוהות. "נלמד את הנושא לטווח הרחוק, חצי שנה-שנה", אמר ראובני. "אנחנו נשקול בחיוב כל רעיון שיכול לספק גירוי וסקרנות של אנשים, ושיש לו סיכוי טוב מבחינה מסחרית". לשאלה בנוגע להצגת שירים שלמים באתר ענה ראובני בנחרצות: "לא נראה לי. מה יש לי מזה? כולם רוצים לקחת, אף אחד לא רוצה לשלם. חלק לא קטן מהחומרים שלי נמצא באינטרנט ב-MP3, אבל אני לא יכול לשים את כולם בבית סוהר".

עם זאת, ראובני לא דוחה את ההתקדמות הטכנולוגית. "אני צופה שנושא מכירת התקליטים יפוג מהעולם. ב-5-6 שנים הקרובות, אתה לא תקנה יותר דיסקים. מוזיקה תהיה זמינה בצורה אחרת לגמרי, שקיימת כבר היום. MP3 זה דוגמה קלאסית, אבל זה בלתי לגאלי. אתה תקנה שירים אחד אחד, ישירות למחשב או למערכת שלך", העריך ראובני. הירידה בעלויות הייצור עם המעבר לאינטרנט תאפשר, להערכתו, לקנות "שיר בשקל".

ראובני אמר, שבניגוד לחברות תקליטים גדולות עם אלפי כותרים, את 500 הכותרים של האחים ראובני אפשר להעביר לפורמט ממוחשב תוך חודש. כרגע הוא נמצא במשא ומתן עם חברה שמעוניינת למכור שירים שלו כקבצים, אולם לא ברור מה יצא מזה.
 

קשיי הקידמה - המזגן שנפל והאנדרטה לחתול

אתר מעריצים שהפך לתעשייה. האתר של זוהר ארגוב
אתר מעריצים שהפך לתעשייה. האתר של זוהר ארגוב
באופן טבעי, הגולשים מתעניינים פחות באחים ראובני ויותר באמנים שהם מייצגים. ייתכן שהאתר של האחים ראובני כלל לא היה עולה, אלמלא עלה אתר מעריצים חובבני של ארגוב לפני כשנה, על ידי ביטון, איש מחשבים עצמאי ומעריץ של ארגוב.

"יום אחד גיליתי שמישהו העלה אתר של זוהר ארגוב בלי אישורי", סיפר ראובני. "יצרתי קשר איתו, והתברר שמדובר בגרופי. הוא אמר שהוא עשה את זה בכיף, ושהוא מוכן להעביר לי את זה ללא תשלום, וגם לבנות לי עוד אתרים". כך נוצר הקשר בין ראובני ובין ביטון (28), המשמש עתה כוובמאסטר של אתרי החברה.

ביטון סיפר, שהאחים ראובני סומכים עליו בעיניים עצומות בעניין האתרים: "הם לא מבינים באינטרנט, הם בחיים לא התקרבו לאינטרנט" ("אני לא מבין כלום", הודה ראובני. "אני אפילו לא מחובר למחשב. עדיין לא נכנסתי לעניין הזה"). המחשב הראשון בחברה שלא היה קשור ליצירת מוזיקה, הכיל קורות חיים של כל הזמרים של החברה, שהוכנו בשביל אתר מומה. מזגן שנפל מהחלון גרם לקצר ודפק את ההארד-דיסק. חברה לשחזור מידע ביקשה 4000 דולר כדי לשחזרו, והראובנים החליטו לבצע שחזור ידני, כלומר כתיבת החומרים מחדש. והמחשב השני? "שום דבר, הוא כמו אנדרטה. החתול יושב עליו", תיאר ביטון. את בניית האתרים, אם עדיין לא הבנתם, הוא מבצע מביתו. 
לפני כחודשיים העלה ביטון את האתר הרשמי של חיים משה, שהוציא בסוף 2001 אלבום חדש. בתחילת מרץ פתח במבצע באתר של ארגוב, בו מתבקשים הגולשים לשלוח חמשירים, שירים וסיפורים על ארגוב, כשהיצירות הנבחרות יזכו את בעליהן יזכו בתקליטורים של ארגוב. כרגע עובד ביטון על אתרים לציון גולן ורון שובל, בהם הוא עשוי לצרף דוגמיות של 20 שניות מכל שיר.

אבל תעשיית המוזיקה מתבררת כפוית טובה כשזה מגיע לבוני האתרים. ביטון: "כשזמר מגיע לתקליט זהב, המפיק מקבל תקליט זהב, הזמר מקבל תקליט זהב, אפילו הגרפיקאי שעיצב את העטיפה, עבד שעתיים מול המחשב, מקבל תקליט זהב, אבל בונה האתר לא מקבל".