למעלה מ-200 פצועים, ביניהם ח"כים, בפינוי עמונה

 
מתפרעים בעמונה משליכים אבנים לעבר המשטרה (רויטרס)
מתפרעים בעמונה משליכים אבנים לעבר המשטרה (רויטרס)
 
עודכן 16:30 01/02/2006
יוסי גורביץ

מד"א מדווח על כ-162 פצועים, מהם אחד במצב קשה. ידו של ח"כ אריה אלדד נשברה, ח"כ אפי איתם נפגע בראשו. החלה הריסת המבנים עליהם השתלטו השוטרים

 
 
 
 
 
כ-200 בני אדם נפצעו עד כה בעימותים שפרצו היום (רביעי) במהלך פינוי המאחז הבלתי חוקי עמונה. כך דווח בערוץ 2. ממד"א נמסר כי 162 פצועים פונו לבתי החולים. המשטרה מדווחת על 49 שוטרים פצועים, ביניהם שוטר במצב קשה ושוטרת במצב בינוני. בצהריים הושלם פינוי כל המתבצרים בתשעת מבני הקבע הלא חוקיים. 45 מהמתבצרים נעצרו.

בין הפצועים גם חברי הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי), שידו נשברה, ואפי איתם (ציונות דתית מתחדשת) שנפצע בראשו. איתם טוען כי הוכה על ידי פרש, אך במשטרה טוענים כי נפגע מאבן שהשליכו המתפרעים.

בג"צ, בהרכב של שלושה שופטים, דחה הבוקר את עתירתם של המתנחלים כנגד פינוי המאחז הבלתי חוקי בעמונה. השופטת פרוקצ'יה והשופטת ארבל אישרו את הפינוי, בעוד השופט רובינשטיין, שהוציא את צו הביניים, התנגד. הפינוי התחדש, ופרצו עימותים בין אלפי בני נוער ובין כוחות הביטחון. השוטרים השתלטו על שבעה מן המבנים, והחלו בהריסתם.

זמן קצר לאחר שהחל הבוקר פינוי המאחז הבלתי חוקי עמונה, הוציא שופט בית המשפט העליון התורן אליקים רובינשטיין צו ביניים, המקפיא את פינוי המאחז. זאת לאחר שחבר מועצת יש"ע, חנן פורת, הציע לרובינשטיין פשרה, על פיה יפורקו המבנים ויועברו לעפרה. דיון בהסכם הפשרה החל בבג"צ בשעה שמונה.

הפרקליט הצבאי הראשי, תת אלוף מנדלבלט, מסר לשופטי בג"צ כי הרמטכ"ל מתנגד להצעת הפשרה. גם מחלקת הבג"צים של הפרקליטות הודיעה כי היא מתנגדת. בניגוד לדברי פורת, על פיהם הסכים היועץ המשפטי לממשלה מזוז לפשרה, הודיעה הפרקליטות כי מזוז לא הסכים לה אך אמר כי יבחן אותה.

פורת נימק את הצעת הפשרה בכך שהיא תמנע עימות חריף בין המתנחלים בעמונה ובין כוחות הביטחון. בתחילת השבוע דחה בג"צ את העתירה כנגד פינוי עמונה, באומרו שלא יתכן שהמתנחלים יפנו לבית המשפט ובו זמנית יתכוננו למאבק מול כוחות הביטחון, במידה ועתירתם תדחה. העברת המבנים לעפרה בעייתית, מפני שהרחבת ההתנחלות מנוגדת לחוק. המתנחלים טענו הבוקר כי הציעו את הפשרה לממלא מקום ראש הממשלה אולמרט קודם שפנו לבג"צ, אך לדבריהם אולמרט דחה אותה.

עימותים חריפים פרצו הבוקר בעמונה, בטרם הוקפא הפינוי, בין כוחות הביטחון ובין אלפי מתפרעים, שהשליכו אבנים על השוטרים והחיילים. שישה שוטרים נפצעו. בנסיון למנוע את פינוי המאחז, חסמו המתנחלים את הדרכים ושפכו שמן וזפת על הדרך המובילה לעמונה. התפרעויות מתנחלים נרשמו הלילה בכל רחבי הגדה, והפורעים פצעו לפחות שלושה פלסטינים. הלילה נעצרו סמוך לעמונה מספר מתנחלים, שבכליהם נמצאו ציוד לראיית לילה ומדי צה"ל. במשטרה חושדים כי הם תכננו להסתנן לעבר רכבי הפינוי ולחבל בהם. מפכ"ל המשטרה קראדי הורה לתגבר את הכוחות בעמונה ב-1,200 איש.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.