פשע מלחמה - הסיפור של יהושע

 
שאולי גרוס מלהקת קנגרו
שאולי גרוס מלהקת קנגרו
 
עודכן 15:22 22/01/2006
שאולי גרוס

מתחת לז'קט החום הנצחי שלו, במסיבות המשוגעות בהודו, סרן-טוראי יהושע לא הפסיק לחשוב על הילד שהרג. בסוף הוא אישפז את עצמו במוסד פסיכיאטרי. שאולי גרוס מלהקת קנגרו על השיר "פשע מלחמה". קובץ המוסיקה מצורף

 
 
 
 
 
מגניב, או שרוט? (אילוסטרציה: sxc.hu)
מגניב, או שרוט? (אילוסטרציה: sxc.hu)
המפגש שלי עם יהושע (שם בדוי) הוליד את "פשע מלחמה", שיר שקשה לאנשים רבים להתחבר אליו ומעלה לא פעם התנגדויות. לא ממש קשה להבין למה. ובכל זאת, אני והחברים שלי בלהקת קנגרו, מתעקשים לשיר אותו על במות בכל הארץ כבר יותר משלוש שנים, כי יש בו רעיון שחשוב לנו להעביר ולהבהיר. הרעיון הזה נמתח מעבר לפשע של צד זה או אחר במלחמה זאת או אחרת, ומנסה לגעת בצד היותר אישי של העניין - במקום בו אין "צדדים", אלא רק אנשים. אנשים שפשוט רוצים לחיות.

הפעם הראשונה שבה ראיתי את יהושע הייתה ב”היי-וויי" מגואה לאחד החופים היותר דרומיים במזרח הודו, בערך שבוע אחרי הסילבסטר המתוקשר של 96'. אני זוכר איך הוא עקף אותנו עם אופנוע האנפילד המצחיק שלו, לבוש בז'קט החום הנצחי בלי שום חולצה מתחת, צועק וצורח תוך כדי עקיפה, ועושה תנועות משונות עם הידיים ועם הראש. תכף ומיד התאהבתי בדמות, מחד, ומאידך התקשיתי להחליט מה הוא יותר - מגניב מגניב או שרוט.
 
אוזן קשבת מתחת לירח המלא (sxc.hu)
אוזן קשבת מתחת לירח המלא (sxc.hu)
כך או כך, מאותו רגע הפך יהושע לחלק בלתי-נפרד מהנוף האנושי במסע ההודי שלי, ולא אחת נפגשנו בנתיב המסיבות, זה אשר עוקב אחרי השמש והירח המלאים: בינואר יורדים דרומה לאורך החופים, כשהחום הופך בלתי-נסבל מתחילים לעלות לצפון, ובערך במרץ, דרך מדבר ראג'סטאן, עולים עוד צפונה, לכיוון השלגים המפשירים בהרים.

בנתיב הזה נפגשנו לא פעם, יהושע ואני, אבל במיוחד זכורים לי המפגשים בלילות הירח המלא. שם, במסיבות הכי משוגעות, תחת השפעת ירח ונוף משכר ועזרים נוספים, היה קורה ליהושע דבר מוזר. בבוקר, בזריחה, עת כל הג'מעה מורחבי-אישונים ומבסוטים עד הגג, היה גם יהושע מורחב אישונים מאוד, אבל בכלל לא מבסוט. היה מסתובב עצבני בז'קט הנצחי ומחפש אוזן קשבת. ומכיוון שכזאת יש לי, הייתי מוצא את עצמי יושב בזריחה המדהימה עם יהושע, ושומע בפעם המי-יודע-כמה שזו לא הייתה אשמתו, שהפקודה האדיוטית לירות אל המפגינים הייתה של המפקד האידיוט, ושלא הייתה לו ברירה, ושכמה חבל לו על הילד שהרג שהיה יכול להיות היום בן אחת-עשרה, לו היה בחיים, ושעל הזין שלו דרגות הסרן שנלקחו ממנו, ועל הזין שלו להיות טוראי יהושע לנצח נצחים וכו' וכו'.

ומכיוון שאף אני מורחב אישונים הייתי ברגעי האזנה אלו, נצרבו סיפוריו הקשים של יהושע עמוק עמוק בתודעתי. כמה שנים לאחר מכן, בשנת 2000, פרצה אינתיפאדת אל-אקצה, ואיתה עלו אצלי הזיכרונות מסיפורי יהושע, וכך נכתב השיר "פשע-מלחמה". יהושע עצמו, אגב, לא עמד בכאב, וכשחזר מהודו אשפז עצמו, כרבים וטובים, בבית המשוגעים.
 

המלחמות של פעם והמלחמות של היום

כסף: האל החדש (צילום: אפרת אסקירה)
כסף: האל החדש (צילום: אפרת אסקירה)
פעם, מזמן, היו מלחמות כי אלוהים רצה. האל נתן את עמי-כנען בידי בני-ישראל כי רצה שבני-ישראל ישבו בה. האל נתן את הברברים בצפון גרמניה בידי הרומאים, כי רצה שתודעת-המערב המודרנית תתפשט בכל אירופה. ארג'ונה ואחיו ניצחו את מאה האחים בזכות רצון האלים.

במלחמות של היום אין אלוהים. בעצם... יש אחד. זה אל חדש וקוראים לו "ממון" או "כסף". אל שהתפתח מאוד באמריקה ומתפשט במהירות בכל העולם. בימינו, מאחורי כל מלחמה, אם תבדקו טוב תמצאו את האל החדש הזה. מי שחושב אחרת שיבדוק עצמו היטב.

וכך, בעלי ההון מפעילים את הפוליטיקאים, שמפעילים את הגנרלים, שמפעילים את המפקדים, שמפעילים את החיילים, ומי שחושב אחרת שיבדוק עצמו היטב. וכך יוצא ילד מחוף הים, מולבש מדים, והולך להרוג ילד אחר. זהו פשע המלחמה. האבסורד הזה שילד הורג ילד. הניצול הציני של ההון והפוליטיקה את האזרח תמים, שהמושג "מלחמה" עוד נקשר אצלו בטעות למלחמות החשובות וההרואיות של ימים עברו.
 
פשע המלחמה הוא הסיפור של יהושע, ובעצם, בעוצמה כזו או אחרת, של כל אחד מאיתנו. וצריך להגיד את זה ולצעוק את זה ולשיר את זה, עד שתהיה מספיק התנגדות לזה מלמטה, מ"העם". רק ככה ניתן יהיה להפסיק את הפשע.
 

פשע מלחמה

מילים: שאולי גרוס

הם הוציאו אותך מחוף הים
ולקחו אותך הרחק אי שם
כשרצית רק לחזור הביתה
הם נטעו בך רגשות אשם

לימדו אותך רובים ואקדחים
לימדו אותך לירות בילדים
הם טימאו את נשמתך במרדפים
אחרי נשים זקנים ונערים.

פזמון:
פשע מלחמה
הם לא נתנו לך ברירה
פשע מלחמה
במדינה שלך.
פשע מלחמה
לא רחמים לא אהבה
הם לא נתנו לך ברירה
פשע, פשע מלחמה.

אתה לא מרבה להתלונן
טיפוס רגיש עם נטייה להתעצבן
בפנים הפצע עוד כואב, כן כן
אתה בכלל רק רצית לנגן
והם הוציאו אותך מחוף הים
ולקחו אותך הרחק אי שם
כשרצית רק לחזור הביתה
הם נטעו בך רגשות אשם

פזמון...

הפשע והרשע בכל העולם, בכל פינה על היקום נשפך דם סתם
העיניים כבר לא יכולות לראות, הקנגרו עומד על הבמה כדי למחות
לא, אל תקרא לי יהודה איש קריות,אני לא מאשים אף צד אני רק רוצה לחיות
ואם כולנו ביחד נצביע בידיים ונגיד לא לא לא לכל הפוליטיקאים
 
לשמיעת השיר:
(סאונד בלבד, ללא וידאו)
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.