קלינטון: בכירי ממשל ישראלים הפצירו בי לחון את ריץ'

 
 
עודכן 15:23 19/02/2001
חדשות נענע 

במאמר ל'ניו-יורק-טיימס' מתגונן הנשיא לשעבר אל מול ההאשמות נגדו בעניין החנינה שהעניק למיליארדר האמריקני. החלטתי, אומר קלינטון, נבעה משיקולי חוק ומדיניות חוץ והתבססה על דעות מומחים

 
 
 
 
 
נשיא ארה``ב לשעבר ביל קלינטון הגיב אתמול (ראשון) על ההאשמות נגדו בעניין החנינה שהעניק למיליארדר האמריקני מארק ריץ` ולשותפו פינקוס גרין, שהואשמו ברמאות ובעבירות מס.
 
לא הייתה עסקת תמורה שהובילה לחנינת ריץ`, טוען קלינטון.

במאמר שפרסם בעיתון הניו-יורק טיימס פירט אתמול קלינטון מה היו סיבות להחלטתו, שלדבריו נבעה משיקולים חוקיים ומשיקולי מדיניות חוץ.

"בכירי ממשל ישראלים רבים", מנמק קלינטון באחד מסעיפי המאמר, "הפצירו בי לחון את ריץ` בגלל תרומתו ושירותיו למטרות צדקה ישראליות, למאמצי המוסד להציל ולפנות יהודים מארצות עוינות, ולתהליך השלום באמצעות מימון תוכניות חינוך ובריאות בעזה ובגדה המערבית".

מבקרי קלינטון אינם מתרצים לנוכח הנימוקים. לדברי הסנטור הרפובליקני ארלן ספקטר, ביסוס חנינה על מעשים שעשה ריץ` ולא למען ארצות הברית אלא בשל דרישתה של ישראל הנה תירוץ עלוב.

קלינטון, בכל אופן, טוען שהיו גם שיקולים חוקיים שהניעו אותו לחון את ריץ`. התביעה נגד ריץ` וגרין הייתה נטולת בסיס, טוען הנשיא לשעבר, זאת בהתבסס על התייעצויותיו עם מומחי מס וחוק.

במאמר טוען הנשיא לשעבר כי שלושה יועצים רפובליקנים בכירים הסכימו עמו שהחנינה מוצדקת. השלושה הכחישו הבוקר שקלינטון שוחח עמם אי פעם על החנינה, או שהסכימו עמו שהיא מוצדקת.

נימוק נוספת שמעניק קלינטון להגנתו הוא התעקשותו לכלול סעיף בחנינה לפיו לא תפטור את ריץ` וגרין מתביעות אזרחיות, ובאופן כזה יוכלו שלטונות המס להמשיך לנסות ולהשיג פיצוי כספי.