ראיון: הליריסיסטית

 
לא בת 16. שורטי (צילום: יובל נתן)
לא בת 16. שורטי (צילום: יובל נתן)
 
עודכן 11:57 03/12/2005
אמיר עמרמי

יש בה משהו אמיתי ובוגר, בשורטי. אחרי שהוציאה אלבום בכורה מוצלח עם טקסטים שנונים ובהשתתפות מיטב האומנים היא ממשיכה להסתכל קדימה ולא מסתפקת רק בהיפ הופ

 
 
 
 
 
שורטי מגיעה לראיון ברחוב שינקין בת"א, כשהשיק המגניב שלה מעלים לרגע אפילו את שינקין עצמה. ז'קט החרדל המעט מזעזע שעליה, המכנסיים הקצרים וכפות הרגליים המגורבות שחמושות בכפכפי בית, יכולים בהחלט להישמע כמו מלתחת בגדים, שיש משטרות אופנה שכבר עצרו על פחות מזה. אבל על שורטי הכל נראה טבעי ומתאים, ואם ז'קט חרדל זה מה שהיא לובשת, אז זה גם מה שהיא אוהבת. הווה אומר - הבחורה אמיתית.

שורטי (23), במקור הילה ניסימוב וילידת בת-ים, הוציאה החודש את אלבום הבכורה שלה 'לאלף את הסוררת' (בייס רקורדס), ובתוכו 13 רצועות כש-10 מתוכן הם שירים פרי עטה. מאז שיצא האלבום הלו"ז שלה מאוד צפוף, בין ספיישלים ברדיו וראיונות בכל מקום, הצלחנו גם אנחנו לשים עליה את היד. בערב שקדם לראיון, הייתה שורטי במסיבת יומולדת של המנהל האישי שלה, אסף אטדגי ולמרות שעת הבוקר המוקדמת והאיפור שעל פניה, ניתן היה לראות בבירור, ששמח בטוח היה שם.

אסף אטדגי הוא גם מוסיקאי, לא?
"בטח. הוא גם כתב עם עמיר בניון חצי אלבום".

אז איך זה שהוא לא יצא אף פעם לפרונט כאמן?
"הוא מאוד אוהב להתעסק עם האמנים עצמם ולעבוד מאחורי הקלעים מה שנקרא. היום הוא מייצג אותי, את הראל מויאל וגם את יהודה סעדו".

איך את עם העניין הזה שהשניים האחרונים הגיעו לתעשייה ממקום אחר, ולא כמוך, מהבחינה שיש לכם אותו מנהל אישי?
"קודם כל, הראל הוא גם כותב, מלחין ויוצר. הוא פשוט הגיע בדרך הרבה יותר מהירה. מהבחינה הזאת אין לי בעיה עם זה, כי אסף נותן לי הכל. הוא מאוד בראש שלי, וזה באמת כיף. החלפתי הרבה מנהלים אישיים בשנה האחרונה, שלא ראיתי איתם את הדרך קדימה. אני לא קלה, וגם אסף לא קל, אבל זה עובד טוב ביחד. היום אני יכולה ללכת לישון בשקט, וזה חשוב לי".

שורטי קיבלה את הכינוי שלה כשהתגוררה בארה"ב מהחבר'ה השחורים, אשר שהתה זמן רב במחיצתם, ונשארה מאז עם הכינוי הזה. בז'אנר ההיפ-הופ, כידוע, יש משקל מסוים לכינוי האמן. יש כאלה שנותנים לזה יותר חשיבות, ויש כאלה שנותנים לזה פחות חשיבות. תאמינו או לא, איפוא, יש עוד שורטי בתעשייה - 'הישראלים', הלוא הם שורטי וביגי (לא שורטי שלנו), הזכורים מהלהיט 'תזיזי את הישבן' ומככבים בתוכנית 'החיים על פי Y' שמשודרת בלווין.

לא חשבת להחליף את השם, או אפילו לעדכן אותו, שלא יהיה בלבול ביניכם? הרי יש משקל לשם שאתה יוצא איתו.
"נכון, בגלל זה לא הסכמתי לשנות אותו. אני עם הכינוי הזה מגיל 15, ואם היום אני כבר בת 23, אז אתה יודע כמה זמן אני איתו. זה כינוי שיצרו בשבילי בגלל הגובה שלי, וגם בגלל שכל הזמן הייתי מן טומבוי שהולכת כל הזמן עם הבנים ומשחקת כדורסל, ומשם הגיע הכינוי 'שורטי'. חוץ מזה, אנחנו אנשים שונים שעושים מוסיקה שונה לגמרי".

יצא לך לדבר על זה עם שורטי השני?
"אנחנו צוחקים על זה כל הזמן, והם אחלה חבר'ה".
 

אני מאוד קשה

שלמה מבחינת הטקסטים (צילום: יובל נתן)
שלמה מבחינת הטקסטים (צילום: יובל נתן)
אם כבר בכדורסל עסקינן, אז יש לציין, כי אלבום הבכורה של שורטי חושף את החיים האישיים שלה, כולל הפרט של המשיכה המינית שלה למין הנשי. הטקסטים באלבום, איפוא, טבולים בקורטוב השנינות שלה, כפי שהיא גם מדברת במשך כל הראיון.

על ההפקה המוסיקלית באלבום אמון הראפר אבי מסיקה, מי שהציג אותה באלבומו 'ילדים גדולים' לביצוע שעשתה לשיר 'פינוקיו' ביחד עם מורן אהרוני ששרה את הפזמון.

את מרוצה מהעבודה שלך עם מסיקה?
"אני ואבי חברים המון זמן. הייתי חתומה בזמנו באן.אם.סי, והוא ביקש ממני שאני אעבור אליו ל'ד.מ' ול'בייס רקורדס'. אני מאוד אוהבת אותו כמפיק, אבל לאלבום הבא שלי אני הולכת על כיוון מאוד שונה".

נשמע שאת לא מרוצה מהאלבום.
"האלבום הזה יצא כמו שתכננתי, אבל לא מגוון כמו שרציתי".

אני חייב להודות שלמרות שיש פה דברים שכבר שמענו בהיפ הופ עד היום, יש פה גם גיוונים מרעננים.
"מבחינה הפקתית זה נכון מה שאתה אומר, וזה הפריע לי. ידעתי במדויק מה אני רוצה, וזה פחות יצא לפועל. גם כי אני מאוד עקשנית, וגם אבי קשה, ולכל אחד היתה הדרך שלו".

מה חסר מבחינתך באלבום?
"יותר מוסיקליות ויותר מלודיות בהפקות. לא רציתי שהכל יהיה יותר מדי שחור. אפילו בדברים שהיו יותר 'לפנים', רציתי לתת להם יותר פאנק, למשל".

באלבום את מארחת את דניאל סלומון. זאת אמנם ירייה באפלה, אבל אני מנחש שזה היה רעיון שלך?
"לחלוטין. אני ודניאל מכירים כבר הרבה זמן, עוד לפני שהוא הקליט את האלבום הראשון שלו. הוא אדם נפלא ויוצר מדהים. בפעם הראשונה ששמעתי אותו, שמעתי כנות חדשה באוזן. לא יוצא לי הרבה שאני מסתכלת על אמנים אחרים ורוצה ללמוד מהם. עם דניאל זה כן קרה".

עם מי, למשל, תרצי לעבוד באלבום הבא?
"אני חושבת שהקשר שלי עם דניאל עדיין לא מוצה עד תומו. וגם יש את ארקדי דוכין, למשל. תראה, אני גדלתי על משינה ומשפחת בנאי. זה מה שאני מתכננת לאלבום הבא שלי. התקליט הזה הוא סבבה מבחינתי ואני שלמה איתו".

אבל לא בדיוק.
"שלמה מבחינת הטקסטים, אבל לא מבחינת ההפקה והלחנים
 

חסות מ- Reebok

את שרה לא מעט על דברים שמפריעים לך, אבל אני לא מרגיש שאת נוגעת בבעיות אמיתיות. חוץ ממה שהולך במועדונים, וזה שכולן רוצות להיות לסביות בשביל הכיף. אני לא מתכוון לזלזל חלילה, אבל אני קצת מרגיש שזה יותר "צרות של עשירים", כביכול, ולא בעיות כבדות יותר. לא כל כך מסתדר לי עם הכעס שלך באלבום.

"אני נראית לך בנאדם כועס?"

לא.

"קודם כל אני בנאדם מאוד כיפי. הנה, אני אפילו שותה איתך שוקו קר. תראה, לא התכוונתי לגעת בדברים, שאני לא מוסמכת לדבר עליהם. אני לא יכולה לכתוב על דברים שאני לא מכירה. זה לא 'צרות של עשירים', כי זה תקליט שלי, ואני כותבת על דברים שעברתי בחיים, שראיתי ושמפריעים לי. אני לא יכולה לכתוב על דברים שאני לא מכירה, כי זה יהיה זיוף בעיניי. אני לא מכירה עוני, למשל, ואני לא מתנצלת על זה שלא באתי מזה. מוסיקה צריכה לבוא מהלב, ולא משנה מאיזה ז'אנר היא מגיעה".

בינינו, את ילדה בת 23. באמת יש כל כך הרבה דברים שמפריעים לך, שאת מאמינה שאת מסתכלת עליהם בצורה בוגרת?
"אני לא חושבת שהבעיות שלי שונות משל אנשים אחרים, להיפך. האלבום הזה הוא מאוד עממי. אני מדברת עם אנשים בשפה שהם יכולים להבין. אם זה אהבה לאישה, ודברים שנוח לי לדבר עליהם. הייתה לי את האפשרות לעשות אלבום אישי יותר, אבל היה לי פחד. גם לי יש מעצורים. התקליט הבא הולך להיות שונה, והרבה יותר אישי".

איך מסיקה מרגיש עם התחושות שלך לגבי האלבום?
"אני הכי מעריכה אותו בעולם, אבל קודם כל אנחנו חברים טובים. אני מאמינה, שכל אמן צריך לגדול בזכות עצמו".

עדיין, הוא גם מאוד עזר לך עם הפרוייקט 'ילדים גדולים', שהוא עשה.
"נכון, אבל אבי יותר ממוסחר ממני. לא שיש לי עם זה בעיה".

מה זאת אומרת שהוא ממוסחר? ולך אין את הפרסומת לשוקו עם 'פינוקיו'?
"זה לא שיר שלי וזה לא ביצוע שלי. גם הזמרת, ששרה את הפזמון בפרסומת היא לא מורן אהרוני. לא ידעתי מזה עד שראיתי את זה בטלוויזיה. לא ביקשו ממני את האישור לזה, וגם לא היו צריכים, כי זה לא שיר שלי. פשוט הביאו זמרת שנשמעת כמו מורן. אבל באופן כללי, אני נגד הדברים האלה".

של מסחור?
"של מסחור יתר. גם מה זה מסחור בעינייך? עכשיו חתמנו הסכם עם חברת 'ריבוק'. אם יש לנו חסות מ'ריבוק', ואני לובשת מה שאני רוצה זה בסדר. אבל אם אני הולכת ונותנת את השם שלי, נאמר שיקחו את 'לאלף את הסוררת' לפרסומת לטמפונים, זה יפריע לי. מה גם, ש'ריבוק' היא חברת שתומכת בהיפ הופ, ונותנת חסויות לאמנים".
 

"אבא שלי לא ידע עד לפני שבועיים"

גם מלחינה וגם כותבת (צילום: יובל נתן)
גם מלחינה וגם כותבת (צילום: יובל נתן)
לאיזה קהל את מבקשת לפנות עם האלבום?
"יש פה שני חלקים. יש שירים, שפונים לנוער ולחבר'ה שיותר בגילי. יש את החלק השני, שפונה לקהל יותר מבוגר. אני מצטערת שהוא לא פונה יותר לקהל הבוגר. זה דבר שאני מתחרטת עליו".

דווקא השיר 'מלכת הלבבות' מאוד מתאים לאוכלוסייה הבוגרת. הוא מדבר על חיים שלמים ויכול לגעת בכולם.
"נכון. זה גם שיר שאני מאוד אוהבת והוא הסינגל הבא שאני אוציא. זה סיפור אמיתי, אגב, על מישהי מבת ים".

את מארחת באלבום עוד כמה אמנים, כשקוואמי ביניהם. לא היה פספוס איתו?
"למה פספוס?"

כי שניכם אנשים של מילים עם אמירה חזקה, ודווקא יכול היה לצאת שיר חזק ועמוק.
"זה היה מצחיק. ידעתי בדיוק את מי אני רוצה לארח באלבום הזה,את 'ש"ס', קאשי וקוואמי. יעדתי לכל אחד שיר. את קוואמי רציתי לשיר 'איפשהו מעבר לקשת' שאני עושה עם קאשי. ואת קאשי תכננתי לשיר שאני עושה עם קוואמי. קוואמי בדיוק סיים אלבום, שהיה נורא כבד והוא אמר לי 'לא בא לי לעשות עכשיו שיר כבד, בואי נעשה שיר כיפי יותר'. עם קאשי זה היה בדיוק ההיפך, כי הוא עשה אלבום יותר קליל, והוא דווקא רצה לעשות משהו כבד.

"גם כמישהו בא להתארח אצלי באלבום, אני לא יכולה לגעת יותר מדי. יש איזה עיתונאי אחד שלפני שבועיים אמר לי שהשיר שלי עם ש"ס הוא פרובקטיבי, כי ש"ס אומר שם 'הציצי ברח לה לשנייה'. אבל זה ש"ס. אני לא יכולה לבוא לבנאדם, שמתארח אצלי בתקליט, ולגעת לו בטקסטים".

את חושפת מאוד את המיניות שלך באלבום. למה היה לך חשוב לצאת בכזאת הצהרה?
"היה לי מאוד עקרוני שזה יהיה באלבום. כשהחלטתי לצאת מהארון בגיל 15, היה לי חסר לשמוע ולדעת שאני לא מוזרה. הייתי צריכה לשמוע שיש עוד אנשים כמוני".

איך הייתה התגובה מהבית?
"אבא שלי לא ידע עד לפני שבועיים, כשהתפרסמה הכתבה ב'מעריב'".

הוא לא קיבל את הדיסק?
"לא. אמא שלי ידעה מגיל 15.5 והיא לא קיבלה את זה כל כך טוב".

והיא הסתירה את זה מאבא שלך?
"היא לא הסתירה, הם פשוט לא דיברו על זה. אין להם כזאת זוגיות מושלמת. לי היה חשוב שזה ייצא. אם אני כותבת שיר אהבה, זה לגיטימי שזה יהיה לאישה. 'לא קל' למשל, זה שיר אהבה על מה שהיה לי עם חברה שלי לשעבר".

יש שורה בשיר 'יופי בא', שבו את מדברת על זה שיש היום כאלה שנגררות, ואת אומרת '..לא מרגישה איך זה באמת לרצות אישה'. אני שוב חוזר לגיל הצעיר שלך, ושואל עד כמה את יודעת בעצמך מהי אהבה לאישה?
"השיר הזה הוא בעצם עליי, על כל הדברים שאני עשיתי בגילאי 15 עד 17. היו דברים שעשיתי, כי זה היה 'אין' ומגניב. הגיל מעולם לא שינה לי . מה גם שאני הרבה יותר בוגרת מהגיל שלי. יצאתי למועדונים כבר בגיל 15, והיו דברים שראיתי ועברתי, שאין לך ברירה, אלא להתבגר. היום אני יודעת טוב מאוד מה אני רוצה, ועם מי אני רוצה".
 

יש לי מה להגיד

אני לא רוצה לדבר איתך ספציפית על רוני, אלא על נושא אחר שנגזר מזה ואני מניח שהעניין איתה כבר נטחן מספיק. מבלי להעליב, חלילה, זה לא שבז'אנר ההיפ הופ יש כאלה מוסיקאים שמייצרים מוסיקה. יש אנשים מוכשרים שכותבים טקסטים, עובדים עם סימפולים, אבל לא כולם בהכרח מנגנים.
"אתה בהחלט צודק, אבל זה הרבה יותר מהתעשייה של הפופ. אני, למשל, גם מלחינה וכותבת, אז אתה לא יכול להכליל".

אני חלילה לא הכללתי.
"אני מנגנת, כותבת ושרה. אני מכירה הרבה ראפרים, שחבל שהם בכלל עושים היפ הופ. אני אמן לפני הכל. כרגע אני בוחרת לעשות היפ הופ, כי זה טוב לי, וקל לי עם הדברים שאני רוצה לעשות. אני לא שמה את עצמי בשום קטגוריה.

"שאר הראפרים שכותבים, באים יותר מהצד של הפופ. אני לא כועסת על שום ז'אנר. יש דברים שאנשים עושים, שבעיניי לא נכונים. לי חשוב הקשר עם הקהל שלי. קח לדוגמא את מירי מסיקה. היא לא כותבת ולא מלחינה, אבל יש בה משהו כל כך אמיתי, שבכל פעם שהיא שרה אני מתסכלת עליה כמו על גורו וקופאת. יש לה משהו מאוד חזק עם הקהל שלה. החיבור עם הקהל חשוב לי יותר מכל דבר".

זה מעניין, איך שבאלבום שלך יש יותר משקל לכיוון המילולי שלך ופחות לכיוון המוסיקלי.
"בדיוק. התכוונתי לצאת כליריסיסטית, וכמישהי שיש לה מה להגיד לפני הכל. מצד שני, אני מצטערת שלא התייעצתי עם מוסיקאים נוספים לגבי הלחנים, למשל. אבל האלבום הבא יהיה יותר מוסיקלי, יהיו בו יותר מלודיות. לא הייתי אומרת רוק, שלא יישמע גדול, אבל הוא יהיה יותר".

יותר שורטי?
"כן, יותר שורטי. אני אוהבת להקיף את עצמי באנשים שהם יותר טובים ממני. ככה תצא לי מוסיקה יותר טובה".

את מאוד רצינית.
"אם היית רואה אותי אתמול במסיבה של אסף לא הייתי אומר את זה (מחייכת בקריצה). אני גם שטותניקית. אבל מאוד רצינית, כשזה מגיע למוסיקה שלי. זה החיים שלי".

הכתבה פורסמה לראשונה ב'שישבת', מגזין הפנאי והאקטואליה לסוף השבוע של חברת נטוויז'ן. להזמנה לחץ כאן
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.