איך נוצרים פרפרים בבטן?

 
עודכן 17:19 08/11/2005
בלדד השוחי

מה קורה בבטן כל פעם שאנו מתרגשים? מאיפה מגיעה התחושה הזו של פרפרים מפרפרים? השוחי שיודע הכל מסביר

 
 
 
 
 
בלדד שלום,
לפני מספר ימים "התקיל" אותי חברי הטוב, מאמין נלהב ואדוק באלוהים, וטען שאין אנו יודעים מהם "פרפרים" בבטן (אלו הנגרמים כתוצאה מהתרגשות, למשל כשבלדד פוגש בחורה יפה) ומדוע אנו בוכים (למשל כשאותה בחורה יפה דוחה את בלדד) על כל מה שמשתמע מכך: למה יורדות דמעות ולמה בוכים דווקא כשעצובים.
ההסבר היחיד שיכולתי לשלוף באותה השניה לגבי הבכי היה שהוא כנראה סוג של אמצעי תקשורת עם הסביבה שאומר "אני במצוקה נפשית". אולי משהו שהיה קיים עוד לפני התפתחות השפה. כנ"ל לגבי הדמעות.
לפרפרים בבטן לא ממש הצלחתי למצוא הסבר... אולי RUSH של אנדרנלין או תופעת לואי של פעילות הבלוטה הלימבית ו"ניתוק" האונה הקדמית והקורטקס בשעת התרגשות...
כמובן שחברי התעקש שזוהי הוכחה ניצחת לקיומה של "הנשמה" בגוף וכמובן שאני גיחכתי לעצבי אבל החלטתי לשאול את היודע-הכל :-)
דרור
 
איך הוא נכנס פנימה? (ASAP Images)
איך הוא נכנס פנימה? (ASAP Images)
דרור היקר,
כל הסיפור הזה נראה לי קצת מגוחך. למה החבר שלך רוצה למצוא הסברים הגיוניים לאמונה באלהים? הרי זו אמונה. לפי עצם הגדרתו, אלהים אינו ניתן להוכחה, ואם מישהו יצליח להוכיח את קיומו זה יהיה סופה של האמונה - הרי אם אפשר להוכיח משהו זו כבר לא גבורה גדולה להאמין בו, נכון?

אין מה לדאוג לאמונה, יש המון דברים שאחנו עדיין לא יודעים ועוד המון דברים שבטח לעולם לא נדע. שאלת קיומו של אלהים כנראה נכנסת לקטגוריה השניה, אבל בכי ופרפרים בבטן? לתעלומות הללו יש הסברים מדעיים בכלל לא רעים. בכי, כפי שתוכל לקרוא בתשובה הזו, הוא כנראה בעיקר סוג של תקשורת, ואילו פרפרים בבטן...
 

איפה? בבטן!

מלחמות - כנראה התרומה הגדולה ביותר של המין האנושי למדע הרפואה (ASAP Images)
מלחמות - כנראה התרומה הגדולה ביותר של המין האנושי למדע הרפואה (ASAP Images)
גם כאן הניחוש שהעלית בשאלה שלך (התמריץ האדרנליני) אינו מנותק מהמציאות, אבל למה ישר לרוץ למערכת הלימבית ולנתקים של אונות? אתה מרגיש משהו בבטן? אז בוא נבדוק מה קורה בבטן. קל יותר לומר את זה מאשר לעשות את זה, אני יודע, אבל בשנות הארבעים - תודות למלחמת-העולם השניה - זכו חוקרים להציץ ממש לתוך בטן של אדם מתרגש ולראות את הפרפרים בעיניים.

בעת התרגשות פוחתת הפרשת מיצי-הקיבה, תנועות השרירים ותהליכי העיכול מאטים, ואספקת הדם לקיבה צונחת בשיעור ניכר - מה שאומר שהיא מתכווצת. בקיצור, עזוב אותך מהמח, כשאתה מרגיש פרפרים בבטן זה כי באמת קורה לך משהו בבטן. הפרפרים הם פשוט התחושה שיש לך בקיבה כשהגוף מקטין את אספקת הדם שלה.
 

מוכן לפרוש כנפיים

הדם הוא מערכת התובלה של הגוף שלנו. הוא מעביר לאברים השונים את ה"דלק" לו הם זקוקים כדי לפעול והוא נוטל מהם את הפסולת שהם מייצרים ומעביר אותה לאברים שמסוגלים לטפל בה או להפריש אותה אל מחוץ לגוף. הקיבה יודעת לקחת אוכל ולהפיק ממנו כל-מני חומרים חשובים לגוף, אבל היא זקוקה להרבה "דלק" בשביל לעשות את זה. לכן אחרי האוכל אנחנו נעשים מנומנמים - מלאכת העיכול מעייפת אותנו. הקיבה תורמת לנו הרבה מאד, אבל היא גם צרכנית גדולה של דם. אפשר לחשוב על הקיבה כעל השקעה (הכרחית!) לטווח הרחוק.

במצב-חרום, כשאנחנו מתרגשים, השקעות לטווח רחוק לא מעניינות אותנו. אנחנו רוצים להשקיע את מירב המשאבים בפעולה שלפנינו (זו שגורמת לנו להתרגש) והדם הוא אחד המשאבים החשובים ביותר שיש. הגוף מקטין באופן זמני את הקצבת הדם של הקיבה לטובת אברים אחרים, בעיקר שרירים, שריד לתקופה בה השרירים שלך היו קובעים אם תגיח מסיטואציה מרגשת עם ארוחת-צהריים או בתור ארוחת-צהריים.
 
אז בפעם הבאה שאתה מרגיש פרפרים בבטן, אל תשכח מה זה אומר. בזמן שאתה מרגיש את התחושה המוזרה הזו אתה חזק יותר, מהיר יותר ומוצלח יותר. אולי אפילו מוצלח מספיק כדי לגשת לבחורה היפה הזו ולהזמין אותה לצאת איתך.


בהצלחה,
בלדד השוחי


גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: bildad@nana.co.il
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.