היא אוהבת לעשות את זה אתך, מותק

 
עודכן 20:17 20/10/2005
בועז כהן

דונה סאמר, כלבת נשמה זנותית, חמישים אחוז רית'ם אנד בלוז וחמישים אחוז חרמנות, פוצצה את הדיסקו על העולם

 
 
 
 
 
Love to Love You Baby
דונה סאמר

כלבת נשמה זנותית. אשה גדולה עם נשמה שמורכבת מחמישים אחוז סקס וחמישים אחוז של רית'ם-אנד-בלוז. דונה סאמר, המלכה של הדיסקו, התפוצצה על העולם בקיץ של 1975 ומאותו רגע שנאקות ואנחות ה"אוהבת לאהוב אותך" שטפו את תחנות הרדיו, הרחובות ומועדונים הריקודים, אי אפשר היה כבר לעצור את מהפיכת הדיסקו הגדולה.

הבי ג'יז, נזכיר, הביאו רק שנתיים אחר כך את "קדחת מוצאי שבת" (שיגעון המוזיקה, בעברית של בהמות), ובינתיים אלפי נערים אהבו את עצמם ביד ימין (או שמאל) על רקע הלאב-טו-לאב-יו-בייבי.
 
עטיפת התקליט
עטיפת התקליט
האלבום LOVE TO LOVE YOU החזיק 36 דקות בלבד, אבל כמעט 17 דקות מתוכו הוקדשו לשיר הפותח, שיר הנושא, שיר השירים שהפך לאחד מבולי התרבות החזקים של שנות השבעים.

המפיק ג'ורג'יו מורודר בנה את הבאסים השמנים והתופים המהדהדים על מקצב מהיר, פועם כמו דופק בזמן התרגשות מינית. השירה של דונה סאמר, עד אז עוד זמרת של קולות ליווי מבוסטון, מסצ'וסטס, מתפנקת, עוטפת, חוטפת את תשומת הלב. שירה חמה, שנשענת על מסורת ארוכת שנים של זמרות בלוז שחורות ומזיעות, השופכות את נפשן מול המקרופון, ממהליה ג'קסון דרך אריתה פרנקלין ועד דיאנה רוס, אבל בהבדל ברור אחד: דונה סאמר לא שאפה להיות גברת נכבדת. לא עוד אשה קשת-יום כמו ג'קסון, לא מראה של דודה ממיאמי כמו אלה פיצג'רלד, לא דומה במאומה לשרה ווהן וגם לא בעלת סטייל מובחן כמו דיאנה רוס.

סאמר (שנולדה וגדלה בשמה האמיתי LaDonna Andre Gaines ב-31 בדצמבר 1948) היתה בת 25 וחצי, אחרי תקליט אחד לא משהו, שיצא רק באירופה - והיא רצתה לפרוץ לתודעה. היא לא ידעה שהיא תהיה אחד הסמנים של המהפכה המינית של שנות השבעים, אחרי שהביטניקים עשו את זה בסוף שנות החמישים, וילדי הפרחים שיחררו את הסקס סופית בשנות השישים, דונה סאמר נתנה ביטוי גם לאהבה ולסקס הסליזי, האסרטיביות הנשית, שבמקרה (או שלא) דיברה היישר אל לב הסצינה הניו יורקית של הזמן ההוא, ספטמבר 1975, אמצע הסבנטיז: סצינת הגייז.

הומואים חיבקו את דונה סאמר באהבה שכמוה ידעה רק זמרת אחת אחריה – מדונה של סוף שנות השמונים. כל מועדוני הגייז של אמריקה הפיצו את בשורת הדיווה החרמנית וגם באירופה לא נשארו אדישים. מיליוני העותקים שנמכרו מהתקליט הפכו את דונה סאמר לאלילה.

היא הקליטה את שיר הנושא לסרט האימים "התהום" ותהילתה נמשכה עמוק אל תוך שנות השמונים. עד שכאמור באה מדונה והתיישבה על הנישה הזאת בדיוק.

ועדיין, "אוהבת לאהוב אותך" הוא אחד התקליטים המחרמנים ביותר שהוקלטו אי פעם, גם כששומעים אותו במאה ה-21. ממרחק של 30 שנה בדיוק, הוא נשמע נועז ורוטט בדיוק כפי שהיה בקיץ ההוא של האהבה, ביולי 1975.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.