הו קרולינה

 
 
עודכן 18:32 17/09/2005
אמיר עמרמי

כל מה ש-MC קרולינה רוצה לעשות, זה קצת פאן. אמיר עמרמי שוחח עם סולנית Funset על יצירה, מים וטוסיק גברי כמקור השראה

 
 
 
 
 
קרן קרולינה אברץ בדיוק סיימה את מכסת הבריכות היומית שלה, והגיע לראיון רעננה, כשתלתליה החומים מקפצים בעליזות על ראשה. השם 'קרולינה' הוא שם חיבה שלה, שגם רשום בתעודת הזהות. "סבתא שלי קוראת לי ככה", היא מספרת, "הרבה יותר פשוט לקרוא לי קרן, אבל יש משהו בשם קרולינה שפשוט עושה לי את החיים קלים".

זה גם שם הבמה שלך. אין בך רצון להפריד בין השניים?
"ממש לא. מי קורא לי קרולינה? אנשים שהכי קרובים אליי בעולם. ככה זה מזכיר לי את האהבה מהבית".

קרולינה מאוד אוהבת את הבית. אותם האנשים הכי קרובים אליה בעולם הם אמא, סבתא ושני האחים שלה, שגם הם מוסיקאים. קרולינה נולדה ביפו וגדלה באילת. "תמיד הייתי ליד הים", היא אומרת.

יש לך רגש מיוחד לים?
"הים זה המקום הכי מדהים בעולם. הרבה יצירה מגיעה אליי דרך הים. אם אני עכשיו יוצאת לחופשה ביוון, אני בטוח חוזרת עם סטוק של מוסיקה מהים ששם".

את בורחת אליו?
"אני לא בורחת אליו, אני באה לבקר אותו. זה אולי סוג של מיני-בריחה. הים לפעמים רגוע ולפעמים לא. בכל ביקור אני מרגישה משהו מיוחד שקורה איתו".

אז יש לך איזושהי העדפה כללית למים?
"אני מציירת בבית עם צבעי מים. אבל לא נראה לי שזה אישיו גדול או משהו כזה".

דווקא נשמע לי שמים מאוד קרובים אלייך. את נראית זורמת שכזאת.
"האמת היא שאני מזל דגים, ועבדתי בריף הדולפינים באילת. אולי יש בזה משהו".

קרולינה (34) מלאה ברוח צעירה, ובמשך הראיון היא מדברת על היצירה שלה עם להט בעיניים. "אני לא מתייחסת לעצמי כאל בנאדם עם גיל. התחושה שלי היא שבכל שנה אני נהיית יותר צעירה, אפילו חוזרת לילדות. כולנו בעצם חוזרים לילדות ולא באמת מתבגרים. אני לא מתחברת יותר מדי לעניין הזה של הגיל".

ההרכב המוסיקלי של קרולינה נקרא Funset. לפני כחודש ראה אור אלבום הבכורה שלהם, שנקרא Live Raga Pumpkin, כולל רצועות באנגלית (למעט אחת בעברית), ונכתב כולו ע"י קרולינה. על החומר לאלבום הם עבדו כחמש שנים. קרולינה חיה היום באזור המרכז, אמא שלה חיה באילת, ואביה המנוח נפטר לפני עשר שנים.

את כותבת עליו?
"הוא נמצא אצלי בנשמה כל הזמן".

והוא נמצא אצלך בשירים?
"יש לי שיר אחד מסוים שלא נכנס לאלבום, שכן כתבתי עליו. בכל מה שקשור ליצירה שלי - היצירה שלי לא מגיעה ממקום של בריחה. כשהיא באה אליי, אני לא שואלת אותה מאיפה היא באה, האם אני בורחת אליה, האם היא מייצגת את המוות של אבא שלי או אכזבה מאהבה".

מה שנקרא, זרימה מלאה של יצירה.
"ממש. הקטע של המשפחה מאוד חזק אצלי. אני מאוד קשורה למשפחה שלי, ואני גם מאמינה שמשם הכל מגיע. השיר של אבא שלי נקרא 'היפופוטם', ותדע שהוא שיר שמח ולא עצוב. היצירה שלי ממש זורמת ואני לא יושבת ומגדירה אותה".

ספרי לי קצת מורשת קרב על Funset.
"כל העבודה על Funset היא מקרית. זה התחיל לפני חמש שנים, מעבודה מתוך הבית. הייתי בזמנו עם בן זוגי לשעבר, גל פארן, שמאוד חשוב לי להזכיר אותו כי הוא חלק בלתי נפרד מההרכב. הייתי יושבת וכותבת לי שירים עם הגיטרה, ואז יושבת קצת על המחשב וגל היה עוזר לי לתרגם את ההזיות המוסיקליות שלי. אמרתי לו שאני מאוד רוצה לעשות מזה פרוייקט. היינו מופיעים הרבה עם החומרים שלנו, וראיתי איך אנשים נהנים מההופעות, והיה לי חזון שאנשים יבואו להופעות שלי ויעשו כיף. Fun. כך נולד Funset. רציתי קצת לשחרר את המתחים שיש לנו בישראל, ושאנשים יבואו ויתפננו".

את מנגנת על עוד כלים?
"אני נוגעת קצת בכל כלי, אבל אין לי השכלה רשמית או משהו כזה. אני מאוד חיה את המוסיקה ונוגעת בכל דבר".

את מרגישה שחוסר הידע מגביל אותך?
"אני מרגישה שאני יוצרת יש מאין. יש לי מגבלה של ידע בהרמוניות ובמלודיות, אבל כשאני יושבת על הגיטרה וכותבת שני אקורדים, אנחנו עושים מזה שיר, ובסוף יוצא מזה משהו. באלבום אני גם שותפה לכל העיבודים וההפקה".
 
האלבום שלך כתוב באנגלית. אמנים מישראל שמנסים את מזלם בחו"ל חוזרים עם פנים נבולות, ואת עושה את זה כאן ועוד בדיסק בכורה. צעד נועז משהו.
"לא הייתה לי חשיבה שאני הולכת לפוצץ את המדינה בלהיט מטורף. לא חשבתי לעצור את עצמי בגלל שאני חיה בארץ. מה שכן, גם חשבתי קצת שאולי זה יהיה טוב לשחרר משהו שגם יכול להצליח בחו"ל".

עדיין, זה סיכון גדול.
"לא חשבתי יותר מדי. החלטתי שאם אני מאמינה במה שאני עושה, אז שאני אעשה אותו עד הסוף. אפילו אם זה יהיה ביפנית. אני מאמינה שאם יש תקשורת, ויש לי תקשורת עם אנשים, תקשורת עם הקהל, אז למה לעצור את זה? לא הייתה לי מחשבה יותר מדי מגמתית".

וקיבלת פרגונים מגורמים בתעשייה? שלחת חומר לחברות תקליטים?
"היו לי תגובות מחברות התקליטים, והם אמרו שזה מאוד יפה, אבל שאין להם מה לעשות עם זה כי זה באנגלית".

ואיך התגברת על זה?
"פשוט עשיתי את זה לבד. זה לא היה קל. לקח לי 4 שנים להשיג לזה תקציב. את ההפצה עשיתי דרך 'נענע דיסק'. כשאני מסתכלת על זה היום, אני אומרת לעצמי שאת האלבום הבא אני לא עושה באותה צורה. אני אעשה אותו אחרת".

הוא יהיה בעברית?
"כן. אני עכשיו מרגישה מוכנה להתמודד עם זה".

מה השתנה אצלך עכשיו, שאת מוכנה לכתוב חומר בעברית, שלא היה לך בעבודה על האלבום הנוכחי?
"יש משהו בעברית שחוסם אותי. מאוד קל לכתוב באנגלית בגלל שמאוד קל להסתתר מאחורי המלים. אפשר לומר דברים פשוטים בשפה הזאת, בצורה פשוטה. בעברית זה חייב להיות הרבה יותר מדוייק. אני מרגישה עכשיו איזושהי בגרות ויכולת להתמודד עם זה".

הלהיט שלקח אותך קדימה היה 'לא ציפיתי' שעשית עם סוליקו, ולא חומר מהאלבום.
"האמת היא שאני מאוד מופתעת מזה. אני יושבת ועובדת חמש שנים, ואז אני עושה איזה שיר בכיף בחמש דקות, שאפילו לא היה מכוון שייצא, אלא סתם עשינו מתוך הכיף בשביל חבר, ויצא מזה משהו גדול".

הרצועה האחרונה באלבום היא בעברית, ומדובר בשיר אהבה לישבן של בחורים. בא לך לדבר על זה קצת?
"הייתי עצובה איזה יום אחד, ובן זוגי לשעבר קם מהמיטה, למרות שחשוב לי לציין שהשיר זה לא עליו. פשוט חשבתי על טוסיק של גברים, ועל כמה שהוא נחמד".

כל טוסיק שהוא?
"אני משתדלת לפתח תשומת לב לכל הישבנים. אבל אני בעיקר מדברת על טוסיק בתוך ג'ינסים. חשבתי לעצמי איך זה שהתחת שלהם, כשהם קמים מהמיטה הולך לפני ומאיר לי פנים".
 
מעבר ל- Funset, קרולינה היא גם צלע שלישית בלהקה 'בנות נחמה', ביחד עם דנה עדיני ויעל דקלבאום, והם עובדות כרגע ביחד על אלבום בכורה. ב-2004 היא קיבלה את פרס אקו"ם לעידוד היצירה להלחנה, ובעתיד הקרוב צפויה לה הופעה בברצלונה, ויש בקנה פרוייקטים נוספים.

נראה שאת מצליחה למצוא גיוון בין הזרימה המלאה שלך לבין מחשבה עתידית.
"אין לי חשיבה כל כך קדימה. אני מאוד עכשווית, ואני לא מייצרת דברים בצורה שבלונית. הכל אצלי בנוי מאינטואיציות. ברמה של איך שאני עובדת אני יכולה לומר שאני מאמינה שהכל אפשרי"

בלי עין הרע.
"אני לא מאמינה בזה. אין לי אמונות תפלות".

ואלוהים?
"כן, אבל מה זה אלוהים? אני מאמינה מאוד בעצמי. אני חושבת שאמונה עצמית זה אמונה באל. אנחנו זה האלוהות ולא סתם יצורים שיצאו מהאדמה בלי משמעות. יש לי חיבור מאוד רוחני בעניין, פחות דתי".

בחזרה לחומרים שלך. לא הרגשת קצת מועקה מזה שאתם עובדים על החומר של האלבום יותר מחמש שנים? לא קצת מיצית את החומר, לפחות מבחינתך?
"היו לי משברים. באמצע ההקלטות על האלבום רציתי כבר חומר חדש. זה מאוד טבעי ואני מאמינה שכל אמן עובר את זה, ובכל זאת - יש משהו בשירים האלה שאני כל כך אוהבת, ואני מאמינה בהם. אבל עדיין יש את העניין של חוסר ברירה. מוציאים אלבום וצריך להופיע איתו ודרך העיבודים שמשתנים בהופעות, אני מוצאת את הדרך להתאהב בהם כל פעם מחדש".

מההיכרות שלי איתך, אני מניח ששאלת סיום בנוסח איפה את רואה את עצמך עוד חמש שנים זה תהיה סוג של יהירות. איפה את חושבת שתהיי מחר?
"אתה בא לי טוב עם השאלה הזאת. אני מרגישה שאני צריכה לשאול אותה את עצמי. אני מאמינה שאני צריכה להיות קצת יותר אסטרטגית. קניתי עכשיו שני בונגסים, ואני רוצה ללמוד קצת כלי הקשה. אני רואה את עצמי מחר לוקחת שיעור ראשון בבונגסים".


בסוף ספטמבר תעלה בערוץ 24 התוכנית 'מפגשיר' ובה יתארחו זו לצד זו קורין אלאל וקרולינה עם ההרכב Funset. שם השיר ייקרא 'ביד הבריאה' - טקסט של קרולינה ללחן של קורין אלאל וקרולינה ביחד.

לאתר הרשמי

הכתבה פורסמה לראשונה בשישבת, מגזין הפנאי והאקטואליה לסוף השבוע של חברת נטוויז'ן. להזמנה לחצו כאן
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.