הציירת לאה ניקל הלכה לעולמה

 
עבודה של לאה ניקל
עבודה של לאה ניקל
 
עודכן 13:03 11/09/2005
תרבות נענע

כלת פרס ישראל נפטרה בסוף השבוע ממחלת הסרטן והיא בת 87. הלוויתה תיערך היום בשעה 17:00

 
 
 
 
 
הציירת לאה ניקל, כלת פרס ישראל לשנת 1995, נפטרה בסוף השבוע ממחלת הסרטן בגיל 87. ניקל כונתה "מלכת הצבע והקומפוזיציה" ו"מלכת הציור המופשט", והשתייכה לסגנון הטאשיזם.

בעת שהותה בפריז בשנות ה-50, עשתה ניקל את המעבר מציור פיגורטיבי למופשט, כשהתוודעה ל'טאשיזם'. סגנון הציור מאופיין בציור ספונטאני- כתמיות מקרית, התזת צבע ונזילות על הבד ללא תכנון. בציוריה, מלאי הצבע ושמחת החיים, מייחסת ניקל חשיבות לבניית קומפוזיציה מאורגנת, למרות נטייתה ל'טאשיזם'. מרבית עבודותיה בנויות על כתם מרכזי המהווה בסיס ליצירה, בשילוב של נגיעות צבעוניות ומופשטות.
 
לאה ניקל נולדה בשנת 1918 באוקראינה ועלתה ארצה עם משפחתה בגיל צעיר. היא התבגרה בתל-אביב ורכשה את השכלתה בציור אצל מורים, ביניהם אביגדור סטימצקי ויחזקאל שטרייכמן. מאוחר יותר, המשיכה את לימודיה בפריז, רומא וניו-יורק. כשחזרה, גרה כמה שנים באשדוד ובסופו של דבר התיישבה במושב קדרון, בו יצרה עד רגעיה האחרונים.

פרס משרד החינוך והתרבות בתחום הציור הוענק לניקל על ידי המועצה הלאומית לתרבות ואמנות בשנת 1968. בשנת 1972 הוענק לה פרס זנדברג לאמנות ישראלית מטעם מוזיאון ישראל בירושלים. פרס מאיר דיזינגוף ניתן לה ב-1982 וב-1987 קטפה את פרס גמזו. תואר כלת פרס ישראל הוענק ללאה ניקל ב-1995, אותו חלקה עם הצייר מנשה קדישמן.

לאה ניקל הותירה אחריה את בעלה, סם ליימן. הלווייתה תיערך היום (א') בשעה 17:00 בבית העלמין שבמושב קדרון בו התגוררה.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.