לא עוצרת באדום

 
דנה גילרמן. צילום: חנה סהר
דנה גילרמן. צילום: חנה סהר
 
עודכן 20:51 30/08/2005
איתן בוגנים

איתן בוגנים פגש את דנה גילרמן, עיתונאית ואמנית לשיחה חסרת בושה על פורנו, אלימות ויצרים

 
 
 
 
 
נוף עירוני
נוף עירוני
פורקה? פורקה? פורקה?! (למה, למה, למה?!) שואלת מוניקה ויטי את הגבר השכוב לידה בסצינה המפורסמת מ"ל'וונטורה" של אנטוניוני. עיניה לחות, אך משהו בה באותה עת נדמה כמעמיד פנים. סתירה. דנה גילרמן, כמו הגיבורה האיטלקיה, יופייה הוא בסתירות שהיא מכילה, מייצרת ומנסה להחטיף. כישרונה בתזוזה קלה ואלימה בסדר הפרופורציות המתבקש, ואהבתה חסרת הפשרות, איך לא, במיזנתרופיה קשה. דנה גילרמן, כתבת בעיתון הארץ, אמנית, אוצרת, חוקרת, אמא ולוחמת למען הצדק, לא שואלת למה; היא צועקת.


את עיתונאית ואמנית, איך את חיה בשני העולמות?
"הייתי צריכה להחליט אם אני אמנית או עיתונאית כי הרגשתי שזו החלטה אתית. החלטתי שנכון לי יותר להיות עיתונאית ואמנית פעם בשנה. כך אני אמנע מקרבה יתרה לשדה האמנות כאמנית. אני אוכל להישאר מחוצה לו מבלי לחבל ביושר המקצועי שלי, מבלי לטשטש את הגבולות."

ולמה דווקא עיתונאות?
"אולי בגלל שהכתיבה יותר קשה לי, גם אחרי תשע שנים של כתיבה, וכנראה שחשוב לי להתמודד עם הקושי הזה. גם כדי להתפרנס ולהרגיש בטוחה אני חייבת מסגרת. אני לא אוטודידקטית או אמנית שיכולה לכפות על עצמה סדר יום של אמן, במובן הזה אמנות היא תחביב ולא במובן הרע של המילה אלא מזה שאני לא מתפרנסת ממנו."
 
'מקור העולם' אחרי קורבה
'מקור העולם' אחרי קורבה
בואי נדבר על הנושאים בהם עוסקת האמנות שלך.
"באמנות שלי יש צד מדיטטיבי וצד אחר אובססיבי. עשיתי בסך הכל 7-8 עבודות וידאו עד כה, כשרובן נעשו במחשב. שעות, ימים, וחודשים של עריכה. תהליך היצירה קורה רק כשהחומרים מתחברים במחשב, אני לא יודעת מה זה אומר אבל ככה אני עובדת. בין מציאות למושגיות, בין חיים ללא חיים, חיבור בין שני דברים שאין בהם חיבור."

למשל?
"לקחתי את הציור 'מקור העולם' של קורבה. במקום שבו מופיע איבר המין של האישה המצוירת שתלתי תצלום וידיאו שצילמתי של איבר מין נשי בזמן מחזור. זה לא היה פרץ של דם אלא טפטוף. כך נראה איבר מין של אישה בזמן מחזור. החייתי את האישה. הפכתי אותה מאובייקט פסיבי לגוף שמגיב, מתריס מול המבט. מרבית הנשים שצפו בעבודה מאוד התחברו אליה, חלק מהגברים התחילו לצחוק, ממבוכה."
 
'הצעקה'
'הצעקה'
הכתיבה מרגשת אותך?
"הכתיבה קשה לי. אני כל פעם מחדש נכנסת ללחץ שאולי אני לא אצליח לכתוב כתבה, שאולי שכחתי איך עושים את זה. הכתיבה מצליחה לרגש אותי רק ברגע שבו אני מרגישה שסיימתי כתבה ויש בה את כל מה שרציתי שהיא תכיל, את כל מה שהיה חשוב לי להעביר. בכלל, הדבר שמאפיין את העשייה שלי הוא שהיא בנויה מסתירות. למשל, אני עוסקת במקצוע שמחייב קשר אינטנסיבי עם אנשים, לאהוב אנשים, וזה לא טבעי לי."

אם לא היית עיתונאית ואמנית מה היית עושה?
"בעיני אמנות חשובה כשהיא נוגעת בחיים ולא מנותקת מהם. לפעמים כשאני מגיעה למקומות הרוויה מאמנות, קריאה ואקדמיה, מאיזושהי קצפת כזאת שאין לה שום קשר למציאות, אני מרגישה צורך עז להתחבר למציאות. והרצון להתחבר למציאות הוא למקום הכי קשה, לפשע, לאלימות, לשוליים. שנים שאני חושבת ללכת ללמוד קרימינולוגיה – להיות במדים, אשת חוק, בעלת כוח, לא שררה, ולהיות מעורבבת בחיים באמת. אפילו לבוא ממקום של לעשות אותם טובים יותר, למרות שאני צינית מאוד."

אם האמנות היא חסרת השפעה, למה לעשות?
"אמנות משפיעה רק ברגע שהיא נוגעת בחיים ומתייחסת למציאות. הרבה פעמים אני, הלוחמת הגדולה של אמנות וחיים, מרגישה שהעבודות שלי לגמרי לא נוגעת בחיים. אפשר לקשר אותן לתולדות האמנות, להגיד שהן נעשו בסטודיו והן מנותקות. אבל בכל זאת האישה היא הדבר המרכזי בהן. ברגע שאני שמה איבר מין מדמם אני מתייחסת לא רק לקורבה ולתולדות האמנות אלא גם לחיים עצמם, למקום של האישה. הדם הזה יכול להיות דם של מחזור, אבל גם של לידה או של מוות. אולי אפילו עדות למעשה אונס ורצח. זה המקום ששתק ועכשיו הוא צועק, מדמם, מדבר."

"גם העבודה שאני עושה עכשיו היא בעצם צעקה אילמת שבנויה ממאות פריימים מסרטי פורנו של נשים שצועקות ברגע הגמירה, כביכול. הצעקה הזאת בסופו של דבר הופכת לצעקה של הציור של מונק, הפה המתעוות. אז אפשר להגיד שזה מנותק, אבל חומר הגלם עצמו לקוח מהביבים, ממאות סרטי פורנו שראיתי."
 
juicy story
juicy story
פורנו?
"אני נמשכת מאוד לסרטי פורנו. אני חושבת שפורנו מראה, בלי שקרים, את הבסיס להכל. את כל מה שנמצא מתחת לתרבות ולתיאוריות ומפעיל אותנו. זה המקום הכי אמיתי בעיני. הגבר רוצה לחדור והאישה רוצה שיחדרו אליה. אמנם תוך כדי צפייה איבדתי את הריגוש והגועל אבל כל פעם אני מוצאת את עצמי חוזרת לשם. לפעמים אני מפלרטטת עם המחשבה להיות במאית של סרטי פורנו, אבל כיוון שאני פחדנית לא אעשה זאת, זה עולם שאני לא יודעת מה החוקים שלו. הוא מושך אבל גם מאיים."

מה יהיה בסרט פורנו שתביימי?
"מה שחסר היום בפורנו. הריגוש, הבנייה של הסצנה. אין לי את הסיפור. הטענה היא שאף אחד לא רוצה סיפור ולראיה - זו התעשייה הכי משגשגת בעולם. אני טוענת שאפשר לתת גם בונוס, מבלי להגזים. תהיה חדירה והכל, מכל הזוויות, אבל אני רוצה לראות איך מתממשת הפנטזיה, ואני רוצה לראות אותו מפשיט אותה, ואותה אותו, לאט. אני מסכימה עם הדיבור הפמיניסטי על פורנוגרפיה, על ניצול, על האישה כאובייקט במקום נחות. נכון שאני כצופה אמורה להזדהות עם המבט של הגבר החודר, בעל הכוח, בעמדה של הבועלת, המשפילה, אבל גם הגבר לא יוצא שם מי יודע מה. הייתי שומרת קצת יותר על כבודה של האישה, מבטלת את סצנת הגמירה המפורסמת – הזרע שניתך על פרצוף האישה – ועדיין משאירה את החדירות, את הזויות, מספקת את התאווה. זה לא או ארוטיקה או פורנו; אני גם וגם, אני גם שמאלנית וגם ימנית, אני גם פמיניסטית וגם אוהבת פורנוגרפיה, אני גם לסבית וגם נמשכת לפורנו סטרייטי, להכל."
 
'הסוף'
'הסוף'
קצת יותר סיפור פירושו קצת יותר אהבה?
"פורנוגרפיה לא באה למכור לך אהבה וזה המקום הכנה בה. צפיתי במאות קלטות ולא זכור לי סיפור אהבה או המשפט 'אני אוהב/ת אותך'."

בעצם רציתי לשאול אותך על אהבה.
"אהבה נטולת אינטרסים, נקייה, לא נראה לי שיש. בין הורה לילד, אולי, ואני לא חותמת על זה. אני חושדת באהבה נקייה ולא מאמינה בה. אני מאמינה בהתאהבות ובלהיות מאוהב, זה כן."

יש מישהו בעברך שהשפיע על הדרך בה את מתנהלת כיום?
"כל מה שאני עושה, כל חיי, זה תמיד מול אבא שלי, מול המקומות שבהם הוא לא הצליח ופגע בעצמו. אם זה ביכולת לקיים קשר זוגי, לגדל ילדים, להישאר במקום עבודה, למצוא את הדרכים לעשות לעצמי טוב. ההשפעה שלו נמצאת בעבר, בהווה, בעתיד, זה מלווה אותי כל הזמן."

ממה את מפחדת?
"אלימות מפחידה אותי כי אני מרגישה אותה. גם אני אלימה, אבל אני יודעת לדכא את זה, לתעל את היצר למקומות טובים יותר, למשל אמנות. באופן הזה האמנות היא מקום טיפולי שמרכך מאוד ומאפשר להוציא את זה בצורה מעודנת ומתורצת היטב. אבל לפעמים, ביום אוגוסט חם, אני יכולה להזדהות עם מייקל דגלאס בסרט 'בדרך למטה' שיורה בכל מי שמעצבן אותו, מטריד אותו, או סתם לא מוצא חן בעיניו."
 
דנה גילרמן מציגה את "הצעקה" במוזיאון הרצליה החל מה- 24 לספטמבר.


לעוד אמנים על האש לחץ כאן.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.