נשיא צרפת "אישר אישית" לפוצץ את ספינת גרינפיס

 
לא ``לוחמת הקשת בענן``, אבל כן ספינה של גרינפיס (רויטרס)
לא ``לוחמת הקשת בענן``, אבל כן ספינה של גרינפיס (רויטרס)
 
עודכן 12:51 10/07/2005
חדשות נענע

כך עולה מדו"ח של ראש סוכנות הביון הצרפתית לשעבר, שטוען כי נשיא צרפת המנוח, פרנסואה מיטראן, אישר את פיצוץ הספינה לפני 20 שנה

 
 
 
 
 
החבלה בספינת הדגל של "גרינפיס", "לוחמת הקשת בענן", לפני 20 שנה בוצעה ב"אישורו האישי" של נשיא צרפת המנוח, פרנסואה מיטראן. כך עולה ממסמך שפרסם אתמול (שבת) העיתון הצרפתי "לה מונד".

הספינה פוצצה בנמל אוקלנד שבניו זילנד, ב-1985, כשהיתה מעורבת בקמפיין נגד הניסויים הגרעיניים שערכה צרפת בזמנו. פרננדו פריירה, צלם פורטוגזי, נהרג בפיצוץ. פיצוץ ספינת הדגל של גרינפיס הוביל להתפטרותו של הרנו וגרמה ללקוסט לעזוב את ה-DGSE. הפיצוץ גם הכתים את תדמיתה של צרפת.

המסמך נכתב על ידי פייר לקוסט, שכיהן בעבר כראש סוכנות הביון הצרפתית, ה-DGSE. "שאלתי את הנשיא אם הוא מאשר לי לבצע את תכנית הניטרול שבחנתי לבקשתו של מונסיניור הרנו", כתב לקוסט. צ'רלס הרנו היה שר ההגנה באותו זמן.

"הוא נתן לי את אישורו, בעודו מדגיש את החשיבות שהוא רואה בניסויים הגרעיניים. לא נכנסתי לפרטים בנוגע לתכנית, מכיוון שהאישור היה מפורש דיו", כתב לקוסט. לדבריו, הוא לא היה "משיק מבצע כזה ללא אישורו האישי של נשיא הרפובליקה". כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס.

שני סוכנים צרפתיים נתפסו מאוחר יותר, ונכלאו על פיצוץ הספינה. משפטם החל בניו זילנד, אולם הועבר מאוחר יותר לבסיס צבאי בפולינזיה הצרפתית. שלוש שנים לאחר הפיצוץ, שוחררו השניים.

הדין וחשבון של לקוסט מתוארך מה-8 באפריל, 1986. מדובר במסמך, הכתוב בכתב יד, ומכיל 23 עמודים, שרק עתה ראה אור. המסמך נותר חשאי במשך כל הזמן הזה בכדי לא לערער את יציבות ממשלת האחדות הלאומית בין מיטראנד הסוציאליסטי לבין ממשלתו השמרנית של ז'אק שיראק. "לה מונד" דיווח כי מסמכים מארכיון סוכנות הביון הצרפתית תומכים בטענות שמופיעות בדו"ח של לקוסט.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.