מי אמר סטייה?

 
ביוון העתיקה נחשב נער לעינוג העילאי. ציור בן התקופה
ביוון העתיקה נחשב נער לעינוג העילאי. ציור בן התקופה
 
עודכן 12:51 28/09/2005
מיקה אהרון

חשבתם שמשיכה לבני אותו מין היא סטייה? תחשבו שוב. בני האזנדה לוקחים נערים צעירים, בנות הקונג עוסקות בפעילויות מיניות עם חברותיהן, וביוון העתיקה זוגות לוחמים היו בשיגרה

 
 
 
 
 
גם אם מדובר באחוזים בודדים באוכלוסיה, ידוע לנו שהומוסקסואליות היא תופעה טבעית מאוד. כל כך טבעית, שבחברות רבות היא נחשבה - ועדיין נחשבת - לאופציה מקובלת. את המונח "הומוסקסואליות" טבע בשלהי המאה ה-19 פסיכולוג גרמני בשם קרולי מריה בנקרט, אבל יש לא מעט התייחסויות כתובות לכך שבני אדם מקיימים יחסי מין חד מיניים כבר אלפי שנים. בקרב בעלי חיים אחרים יש עדויות ליחסים שמפורשים כהומוסקסואליים אצל זכרים ונקבות, אבל ההוכחות היחידות שאינן שנויות במחלוקת הן לגבי הפרימאטים, כלומר, קופי האדם.

הסקירה הבאה אינה מוקדשת לתולדות הקהילה, אלא דווקא לדיון בתרבויות שבהן הומוסקסואליות לא סותרת הטרוסקסואליות. בערך כמו שמי שמעדיף שוקולד, יכול ליהנות גם מקינוחי פירות.
 

הומוסקסואליות בקרב לוחמים

נשים בעת קיום יחסי מין. דימוי מן המאה ה-18
נשים בעת קיום יחסי מין. דימוי מן המאה ה-18
הומוסקסואליות ממוסדת בקרב גברים מתועדת בעיקר בחברות צבאיות. ביוון, בסין, בביזנטיון ובאפריקה, הלוחמים הגבריים ביותר עסקו בפעילות חד מינית. במקרים רבים הקשר החזק בין הגברים תרם להצלחתם בקרבות.

אחת הדוגמאות הידועות ביותר היא בני האזנדה, שמתגוררים בדרום סודן. אנתרופולוגים ששהו עמם, דיווחו שיש להם כוח צבאי שמורכב מרווקים צעירים, אשר חיים בצוותא עם נערים צעירים. הלוחם משלם מוהר למשפחת הנער, אשר מתנהג כרעייתו באותה תרבות: הוא מתייחס אליו ביראת כבוד, נושא את כליו ואחראי למזונו ולמגוריהם המשותפים. זוגות הגברים ישנים יחדיו, ומהדיווחים עולה שהצורה השכיחה של קיום יחסי מין ביניהם מתמצה בשפשוף איברים. כאשר יש בידי הלוחם מספיק ממון כדי להתחתן עם אשה, הוא עוזב את המחנה ובונה משפחה. הנער שעמו חי עובר לחיל הרווקים, ולוקח לו נער משלו.

בני סמביה שבפפואה ניו-גיני עוברים שלב הומוסקסואלי כחלק מתהליך התבגרות. לפני שגבר מגיע לגיל ההתבגרות הוא עוזב את ביתו ועובר להתגורר עם גבר בגיל העשרה או תחילת העשרים. במשך מספר שנים מבצע הצעיר מין אוראלי במבוגר. התפיסה היא שמקור הכוח הגברי הוא בזרע, ונער צעיר שבולע זרע של לוחם, מתחזק והופך לבוגר בעל תכונות משובחות. כאשר "תורמי הזרע" מגיעים לאמצע שנות העשרים לחייהם, הם מתחתנים עם נשים, ומשתדלים לא לפלוט לתוכן יותר מדי זרע, כדי לא לאבד ממקור כוחם.

לעיר תבי, הסמוכה לאתונה, היתה יחידה מובחרת שכונתה "החבורה המקודשת". היתה זו חבורה של לוחמים שחיו בזוגות. בערי מדינה נוספות ביוון מקובל היה שנער צעיר חי עם מבוגר, אשר משמש לו כמעין חונך. השניים ישנו יחדיו וקיימו יחסי מין.

כשמזכירים את יוון, מקובל לדבר על "הפילוסופים ההומואים". יש שטוענים שבי-סקסואליות היתה מקובלת מאוד ביוון העתיקה, והטקסט שנהוג לצטטו הוא "המשתה" של אפלטון. אולם, חוקרים רבים מציינים שכפי הנראה מי שעסק בפעילות כזו היו מיעוט מבני המעמד הגבוה, בני עשירים הדוניסטיים ומשועממים, שפשוט ניסו את הכל.

צורה מכובדת נוספת של הומוסקסואליות נמצאה בתרבויות שעוסקות ברפואת אליל. ההנחה היא שאדם שיכול לרפא בעזרת תכונות מיוחדות ונשגבות, ראוי שיהיה יוצא דופן באספקטים נוספים של חייו. חלקם אף מתלבשים כמו נשים ועוסקים בפעילויות שנחשבות נשיות. קיום יחסי מין עמם לא נחשב למשהו שיש לגנות. מקרים כאלה מתועדים בברזיל, בסיביר, בקרב האינדיאנים של צפון אמריקה ובהודו.
 

אהבת נשים

דוד ויהונתן - דמויות תנ"כיות של נאהבים. עבודה נוצרית מהמאה ה-13
דוד ויהונתן - דמויות תנ"כיות של נאהבים. עבודה נוצרית מהמאה ה-13
במונח "לסבית" החלו להשתמש בסוף המאה ה-19, כנגזרת שמו של האי לסבוס, שם חיה במאה השביעית לפנה"ס המשוררת היווניה סאפפו. היא היתה ידועה בכשרונותיה המילוליים, ואלה שרומזים לאירוטיקה נשית העניקו לה בימינו את כתר המשוררת הלסבית הראשונה. יש לזכור שמכל שיריה נותרו רק שיר בן 28 שורות, שיר נוסף בן 16 שורות, קרעי פפירוס וכמה ציטוטים. הכרוניקה הרומית מספרת שהיא התאבדה בעקבות אהבה נכזבת למלח.

כשמדובר באהבת נשים, קשה למצוא עדויות. אפילו התורה, שמצווה להמית גבר שמבצע "משכב זכר", מתעלמת לגמרי מהנשים. לא שאין התייחסות למיניות נשית, שהרי גבר מחויב לספק את "עונתה " של אשה (ואם לא, זו עילה לגירושין). אחת הסיבות האפשריות לכך היא שעד העידן המודרני, רוב הדיווחים ההיסטוריים היו של גברים ולמען גברים. כך גם רוב החוקים. סיבה נוספת היא שאין גיבושים צבאיים שחלק מהן דורשים קרבה מינית.

אולם, יש עדויות לטקסי התבגרות שכוללים יחסי מין בין נשים. בנות הקונג שבמדבר קלהרי עוסקות בפעילויות מיניות עם חברותיהן, לפני שהן מתחילות לשכב עם נערים. בדהומיי שבאפריקה מתנסות נערות ביחסי מין, כחלק מהכשרתן לקראת חיי נישואין. יש טענות שבהרמונות המזרח-תיכוניים נהגו נשים לקיים יחסי מין, למרות האיסור החמור על כך, שנבע מהפגיעה בהגמוניה הגברית על גופן.

עדויות לזוגיות נשית קיימות גם כשמדובר בתחליף לחיי נישואין עם גברים. מאמצע המאה ה-19 ועד תחילת המאה ה-20 היה מקובל שפועלות סיניות בתעשיית המשי יחיו עם נשים במקום להתחתן עם גברים, שהרוויחו פחות מהן. לא ברור כמה מהן באמת קיימו יחסי מין, אבל ידוע שחלקן כן.

באיים הקריביים וכן באפריקה ישנן תרבויות שבהן מחליפה האשה את הבעל הנעדר ממושכות באשה. השותפות ביניהן כוללת גם יחסי מין.
 

בכל רחבי העולם, לאורך כל ההיסטוריה

כך שהמונח הומוסקסואליות נטבע אולי במאה ה-19, אך התופעה עצמה הייתה קיימת, בקרב נשים ובקרב גברים, בכל רחבי העולם, לאורך כל ההיסטוריה. יתרה מזאת – התופעה קיימת גם בקרב בעלי חיים. תחשבו על זה בפעם הבאה שמישהו אומר שהומוסקסואליות היא מחלה.


הכתבה פורסמה בשישבת, מגזין הפנאי והאקטואליה לסוף השבוע של חברת נטוויז'ן
להזמנה >
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.