תופעה: גבר גרב

 
שלמי ארצה ושוקי הרזה בשיר `ציירי לך שפם`
שלמי ארצה ושוקי הרזה בשיר `ציירי לך שפם`
 
עודכן 17:14 09/06/2005
עינת עמיר

דווקא בירושלים, עיר הקודש, צומחת לה סצינה של דראג קינגס - נשים שאוהבות להתלבש ולהופיע כגברים

 
 
 
 
 
שרשביל פורטה (כל התמונות לקוחות מהאתר)
שרשביל פורטה (כל התמונות לקוחות מהאתר)
מה שאני אוהבת בתרבות העכשווית, זה שככל שיש הרגשה שהוליווד והפרסומות משתלטים על העולם, כך נהיות יותר ויותר סצנות חתרניות ואירועים תרבותיים שרק מעטים יודעים עליהם ושותפים להם. אירועים אשר מושפעים מהתרבות הפופולארית אך באיזשהו אופן מתנגדים לה. סצנות חתרניות שנותנות מענה לצרכים ספציפיים של אנשים אמיתיים, ולא מתיימרות לקלוע ל"טעם הקולקטיבי".

סצנות תרבותיות כאלה נמצאות בכל מקום, מתחת לבית של כל אחד מאיתנו. זו יכולה להיות קבוצה של בני נוער שעושים גרפיטי, או קבוצה של קשישים שמוציאים עיתון שירה. הם יכולים להיות חבורת פליטי היי-טק מתוסכלים שהחליטו, כך סתם באמצע החיים, להעלות מופע מחול.

המקרה שלפנינו הוא מקרה של סצנה כזו, שרוחשת וגועשת ומבעבעת מתחת לפני השטח של עיר הקודש, ג'רוזלם. זו סצנה ייחודית במינה, שהתחילה מדחף אינדיבידואלי של מספר בחורות מצוינות, אך לאט לאט צוברת תאוצה ונעשית קאלט של ממש. אני גאה להציג בפניכם את סצנת מלכי הדראג של ירושלים.

מלכי דראג הוא התרגום למושג 'דראג קינגס' - נשים המתלבשות כגברים ומבצעות הופעה. ההופעה כוללת בד"כ ביצוע של שיר ששר זמר - גבר, או ליפסינק (הזזת השפתיים) על פי השיר המתנגן ברקע. דראג קינג הוא המושג המקביל לדראג קווין הידועה, שהיא בעצם גבר המתחפש לאישה.

לדראג קווינס מסורת מפותחת וענפה של מאות שנים, אך לא כך לגבי דראג קינגס. יש הרבה פחות דוגמאות היסטוריות של נשים שהופיעו כגברים מאשר להפך. אפילו במחוזותינו השמרניים הנוכחות של דראג קווינס היא כבר חלק מהנוף - יש מועדונים מיוחדים להופעות, ואפילו נוכחות בולטת בבידור הפופולארי ובפרסומות. דראג קינגס, לעומת זו, לא זכינו לראות כמעט על במות ישראל, עד שבחורה בשם אביבית קציל החליטה שהיא מארגנת מסיבות דראג ושיכנעה את כל חברותיה להעז ולהחצין את הצד הגברי שלהן על הבמה. זירת ההתרחשות של המסיבות היא 'שושן' - הפאב ההומו-לסבי היחיד בירושלים.
 
עושים את הדג נחש
עושים את הדג נחש
אלישבע אלכסנדר עובדת כברמנית בפאב, ובנוסף היא אחת האושיות הבולטות בסצנת הקינגס. אלישבע הקימה אתר אינטרנט המוקדש למלכי הדראג, בו מתואר סיפור חייו של כל דראגיסט, בצירוף תמונות מההופעות ופורום למעריצות. הדמות הידועה ביותר של אלישבע היא ללא ספק שוקי הרזה, אשר לו ביוגרפיה פרטית משלו. על פי האתר נזרק שוקי מעבודתו כמורה להתעמלות בבית ספר לבנות בעקבות שערורית מין, התמכר לאלכוהול ונהפך בן לילה לכוכב.

אני זכיתי לחזות בשוקי מבצע את הלהיט האלמותי 'קשה לי'. בגופיה מסוקסת המבליטה את שריריו, ובמכנסים לבנים צמודים המדגישים בליטה נאה, נתן שוקי שואו כולל עינטוזים ונפנוף מטפחות. אבי פרץ יכול להיות גאה. השיא של המופע ללא ספק היה סטריפטיז חלקי, אשר גרם למעריצות לצווח בהיסטריה, ולאחת, שיכורה במיוחד, לנסות לשים ידה על ה"סחורה".

אלישבע, איך הגעת לכל זה?
"אני חושבת שהדחף הראשוני לעשות דראג היה להתגבר על פחד הבמה שלי. רציתי גם להוציא כל מיני צדדים שיש בי של גבריות/נשיות אבל באופן יותר מוקצן. אני לא עושה רק דמויות של גברים. אחת ההתנסויות המענינות שהיו לי, הייתה לעשות דווקא דראג של בחורה - להתחפש לדראג קווין, להקצין את הסטריאוטיפ הנשי עם שמלה, גרבי רשת, פאה בלונדינית ואיפור. כשעשיתי את זה הרגשתי פתאום שאני עושה דמות קומית, עם קלילות והומור. כשאני עושה דמויות של גברים זה לרוב נורא רציני, כי זה קשור לבדיקה של גבולות, משהו יותר עמוק בשבילי. יש דראג קינגס שאומרות "אני בעצם נורא נשית, זו רק תחפושת", אבל אצלי זה לא ככה, זה יותר מהתחפשות".

"פעם גם ניסיתי לעשות דמות של הומו נשי, עשיתי את מיקיאגי ב'ציירי לך שפם'. זה היה ממש קשה, הייתי צריכה לבדוק איך עושים מעבר מ'אשה גברית' ל'גבר נשי'. זה שני דברים מאד שונים. גם את צביקה פיק אני רוצה לנסות לחקות בהזדמנות".

איך את מסבירה את זה שעל דראג קווינס כולנו שמענו, ודראג קינגס כמעט ואין פה בנמצא?
"דראג קווינס זה משהו שפונה לכלל האוכלוסיה, יש יותר ביקוש. יש להן יותר היסטוריה. אני מקווה מאד שעם הזמן זה ישתנה. כששוקי הרזה יהיה מספיק טוב, אני מאמינה שהוא ינסה להופיע גם בפני קהל קצת יותר מיינסטרימי. אני לא חושבת שזה יקרה אם נשב על התחת ונתבכיין שיש אפליה. אני בפירוש חושבת שכיום, הדראג קווינס שמות את כולנו בכיס הקטן - אבל מה יקרה מחר? זה רק תלוי בנו".

"חלק מהאשמה היא בקינגס, ממה שראיתי, רובם ביישנים נורא (כולל אני, למרות שאני ממש משתדלת לא להראות את זה), הם לא מסתובבים בקהל ומפלרטטים איתו כמו הקווינס - רובם באים למסיבה בבגדים רגילים, הולכים להתלבש בהחבא, עושים את ההופעה במהירות, וחוזרים לבגדים הרגילים שלהם. אנחנו עדיין לא "גדולים מהחיים", וזה משהו שצריך לשאוף אליו לדעתי. אני מאד מאד מקווה, שעם הזמן והנסיון זה ישתנה, שדראגיסטים חדשים ילמדו להיות נוצצים ומוחצנים יותר".

איך הופכים מאישה לגבר בעצם?
"זה מאד אינדיבידואלי, אבל בגדול יש כמה שיטות מקובלות: ביינדינג - קשירת החזה והשטחתו, איפור שמעבה גבות ושפם, וכמובן סידור 'חבילה'. זה די קל בעצם. להפוך מגבר לאישה זה הרבה יותר קשה: הן מורידות שיער מהחזה, מגדלות ציפורניים, עושות 'Tucking', שזה קיפול הזין אחורה. נראה לי כואב. בלי קשר, נראה לי שהן גם יותר חשופות להומופוביה מאיתנו".
 
בצבא
בצבא
אם את כבר מעלה את זה, ירושלים לא נראית לי המקום הכי פשוט בעולם לסצנה של חילופי זהויות. נתקלתם בביטוי שנאה?
"לפני כחודש היה נסיון הצתה בשושן. זהו ביטוי השנאה הממשי הראשון שנתקלתי בו. בגלל שאני חיה בירושלים, אני תמיד קצת מפחדת. אני לא מעזה להסתובב ברחובות לבושה בדראג. אבל בתור בחורה לא נתקלתי עד כה בהערות. אני מניחה שהדראג קווינס סובלים יותר, כי הם גברים שמחופשים לנשים. אבל נראה לי שיש הבדל בין ערסים ירושלמיים לתל אביביים. לירושלמיים יש יותר כבוד. הם נותנים ריספקט לשמלות".

אתן מנסות להגיד משהו דרך ההופעות האלה?
"בגדול, אני חושבת שחשוב שתהיה נוכחות לקינגס, כי יש הרבה סטריאוטיפים על 'נשים גבריות' ועל טראנסג'נדרים, אפילו בתוך הקהילה הלסבית. אני חושבת שהדראג קינגס מצליחים קצת להפוך את המראה הזה למשהו יותר פופולארי וסקסי".

"לפעמים יש מסר מאחורי ההופעה, כמו שעשיתי יחד עם חברי שלמה ארצה את 'אין לי אף אחד' של הדג נחש, שזה שיר עם מסר פמיניסטי. לפעמים זה יותר בידורי, כמו שעשינו את 'אהבה כפולה' של מושיק עפיה ושימי מזרחי. יש אצלנו בקינגס כל מיני טיפוסים. אני בעיקר בקטע של להוציא כעסים".
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.