איך פועל פס מגנטי בכרטיס אשראי?

 
עודכן 16:14 22/05/2005
בלדד השוחי

מה בעצם מגנטי בפס המגנטי, איך מאוחסן שם המידע על חשבונות הבנק שלנו, ומה עלול למחוק אותו? השוחי שיודע הכל מסביר במלים ובתמונות

 
 
 
 
 
שאלה דחופה ביותר בשל נושא לימודי
איך עובד הפס המגנטי בכרטיסי אשראי ובכל הכרטיסים המגנטיים ואיך עובד הקורא
שלהם???????????
שאלה למערכת : האם יש ארכיון שבו אפשר למצוא תשובות לכל השאלות שנכב עליהם
בעבר?
אלמוני

שלום לך אלמוני,
רוב הפסים המגנטיים בהם אנו נתקלים עובדים כמו הפסים שעל כרטיסי אשראי, אז אני אתרכז בהם, אבל אל תשכח שיש גם סוגים אחרים של פסים מגנטיים ושל שיטות אחסון מידע מגנטיות בכלל. קלטות שמע, קלטות וידאו, וגם דיסקטים ודיסקים קשיחים - כולם עובדים בסופו-של-דבר על עקרון די דומה.
 

האבן השואבת

הפס המגנטי עשוי מהמון מגנטים זעירים המוטבעים בתוך סוג של דבק. לכל מגנט יש שני קטבים - קוטב צפוני וקוטב דרומי (יש מדענים המשערים את קיומם של מגנטים בעלי קוטב בודד, אבל אילו רק השערות), ולפני שהדבק מתקשה מעבירים מעל הפס מגנט חזק שגורם לכל הקטבים של המגנטים הקטנים להתיישר לאורכו בצורה אחידה. התוצאה היא משהו דומה לזה:
 
במציאות אורכו של כל מקלון הוא בערך חמשים מליוניות הסנטימטר, ואת הצבעים סתם המצאתי, אבל אני מקווה שאתה מבין את הרעיון.
 
אחרי שהדבק מתקשה, המגנטים הקטנים תקועים בתוכו, אבל הם עדיין עשויים לשנות את הקוטביות שלהם בהשפעתו של שדה מגנטי חזק; וזה בדיוק מה שעושים כדי להטביע בפס המגנטי מידע - משנים את הקוטביות שלו בדפוסים משתנים. זו גם הסיבה לכך שפס מגנטי עלול להמחק אם הוא נמצא ליד מגנט.
 

הפוּך, גוּטֶה, הפוּך!

כדי "לכתוב" לפס מגנטי מעבירים לאורכו אלקטרומגנט (לעתים מעבירים דווקא את הכרטיס לצד האלקטרומגנט, אבל העקרון זהה). כשמזרימים באלקטרומגנט חשמל הוא מייצר שדה מגנטי שקובע את הקוטביות של המגנטים הזעירים שעוברים בתוכו. ברגע שהופכים את כיוון הזרם באלקטרומגנט מתהפכת הקוטביות שלו ובעקבותיה גם זו של המגנטים הזעירים.

הפס האנכי הצהוב מסמן את הנקודה בה קוטביות האלקטרומגנט התהפכה. לכל המגנטים הקטנים מימינו קוטביות אחת, ואילו לאלו שמשמאלו קוטביות הפוכה:
 
כאן מגיע החלק המתוחכם. לפס המגנטי יש שדה מגנטי, וכשמעבירים דרך השדה הזה חומר מוליך מתעורר בו זרם שלפיו קל מאד לגלות היפוכים בקוטביות, ובעזרת התדירות של ההיפוכים הללו ניתן לייצג מספרים. היפוכים בתדירות מסוימת מסמנים את הספרה אפס, והיפוכים בתדירות כפולה מייצגים את הספרה אחת. ואת כל המספרים ניתן לייצג בעזרת צירופים שונים של אפסים ואחדות. מספר של כרטיס אשראי למשל (16 ספרות עשרוניות) יכול להראות כך: “10000010001011011000100111100101011010101011000000001”.

וכשרוצים לקרוא את המידע מהפס פשוט מעבירים את הכרטיס ליד סליל מוליך ובודקים כל כמה זמן הקוטביות מתחלפת. מאחר שכל-אחד מעביר את הכרטיס במהירות אחרת מוקדשת תחילתו של הפס המגנטי לסדרה של אפסים. כך יכול קורא הכרטיסים להתאפס לפני שהוא מתחיל לקרוא את המידע הרלוונטי וללמוד איזו תדירות היפוכים מציינת אפס. לכן גם חשוב להעביר את הכרטיס במהירות פחות או יותר אחידה (הקורא מסוגל להתגבר על שינויים קלים בקצב, אבל מובן שאם תכפיל את מהירות ההעברה באמצע הוא יתבלבל).

אולי יעניין אותך גם לדעת שהפס המגנטי בכרטיס שלך אוצר לרוחבו שלושה פסים של מידע למרות שרוב הקוראים מסוגלים לקרוא רק פס אחד, ושכמעט אף-אחד לא משתמש בפס השלישי שיועד במקור לכתיבה של מידע זמני, אבל אולי מוטב שנעצור כאן ונשאיר משהו לתשובה לשאלה המעשית יותר: "כיצד מזייפים כרטיסי אשראי וכספומטים?”
 

עוד תשובות

אגב תשובות נוספות, כמובן שיש למדור ארכיון. הקישור אליו מופיע בתחתית כל תשובה ומסומן באופן מפתיע: "לארכיון המדור". הקישור יקח אותך לדף בו מוצגות עשרים מהתשובות האחרונות לפי סדר קצת משונה, ובתחתיתו תמצא קישורים לדפי ארכיון נוספים. אולי זה לא הכי נוח בעולם, אבל בינתיים זה מה יש.


קריאה מהנה ושבוע טוב,
בלדד השוחי
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.