האם היטלר היה יהודי?

 
יהודי? א` היטלר
יהודי? א` היטלר
 
עודכן 12:07 05/05/2005
בלדד השוחי

השמועה שהכי רצה על הפיהרר הנאצי היא שהוא בעצם בן למשפחה יהודית. האם זה נכון? בלדד השוחי פותר את התעלומה העתיקה

 
 
 
 
 
חתיכת גולגולת במוזיאון - כנראה השריד היחיד לגופו של אדולף היטלר (BBC)
חתיכת גולגולת במוזיאון - כנראה השריד היחיד לגופו של אדולף היטלר (BBC)
בלדד בעקבות תשובתך על הרגלי האכילה של היטלר,בה גם הזכרת את ההשערה שמוצאו היה יהודי,האם השערה זו נכונה?
בתקווה מלבבת שתענה לי.
לב.


שלום לב,
כשמדובר במוצא, קשה מאד להיות בטוח במאה אחוז. בשל אופיו של מנגנון הרביה האנושי קל למדי לקבוע מי האם, אבל קשה הרבה יותר לקבוע בוודאות מי האב; וזו גם הבעיה בהתחקות אחר מוצאו של היטלר. ובכל-זאת מדובר בדמות בעלת חשיבות הסטורית עצומה - דמות שכדאי להכיר ולזכור, ולו כדי למנוע מההסטוריה לחזור על עצמה - אז אני אציג בפניך את תוצאות המחקר, ואתה תזכור שהוא יכול להיות שגוי.
 

מקור השמועה

אילן היוחסין של היטלר
אילן היוחסין של היטלר
קודם-כל אתה חייב להודות שזה היה יכול להיות יופי של סקופ אם היטלר, האיש שבנה את הקריירה הפוליטית שלו על שנאת יהודים, היה נחשף כיהודי בעצמו. הוסף לכך את החזות הלא ממש ארית שלו ואת העובדה שאביו נולד מחוץ לנישואים ותבין למה ברגע שהיטלר התחיל לצבור כח ופרסום נמצאו אנשים ש"האשימו" אותו ביהדות.

המאשימים צצו בכל פינה. החל מיריבים פוליטיים בגרמניה ועד לאזרחים של בעלות-הברית שהיו שמחים לראות את הרייך השלישי עושה מעצמו צחוק. ב-1933 עיתון לונדוני פרסם תמונה של קבר יהודי בבוקארסט הנושא את השם "אדולף היטלר". כיום אנו יודעים שאין קשר בין הקבר הרומני לצורר האוסטרי, אבל בזמנו התמונה הזו מכרה הרבה עיתונים וגרמה להיטלר להראות רע - בהחלט סיבות מספיקות בשביל ללבות שמועה בלתי-מבוססת.

אבל אחרי המלחמה הגיעה עדותו של האנס פראנק, עורך-דין לשעבר של הפיהרר ומושל פולין תחת הכיבוש הנאצי. פראנק סיפר שהיטלר ניגש אליו ב-1930 וסיפר לו שאחד מקרוביו מנסה לסחוט אותו עם הוכחות באשר למוצאו המפוקפק. פראנק ערך בדיקה משלו וגילה שסבתו של היטלר עבדה כטבחית אצל משפחת פראנקנברגר היהודיה בעיר גראץ שבאוסטריה בזמן שהיא הולידה את אביו. לפי מחקרו של פראנק, בנם של הפראנקנברגרים היה סבא של היטלר, וזה אומר שהפיהרר עצמו היה רבע יהודי.
 

האמת

קבר הוריו של היטלר - האם קבורים שם דוד ואחיינית?
קבר הוריו של היטלר - האם קבורים שם דוד ואחיינית?
אין שום הוכחה לכך שסבתא של היטלר התגוררה אי-פעם בגראץ או בקרבתה, ולמרות שפראנק הזכיר איזה קרוב רחוק של היטלר שגילה התכתבות בין הסבתא למשפחת שיקלגרובר ואפילו תשלום מזונות - שום-דבר מהדברים הללו מעולם לא התגלה.

יכול להיות שהראיות הושמדו, אבל האמת היא שפראנק היה טיפוס מפוקפק מאד, ואפילו אם הוא לא בדה את הסיפור מלבו הרי שלכל-הפחות המחקר שלו לוקה בחסר. בתור התחלה, היהודים גורשו מגראץ במאה הט"ו ולא הורשו לחזור אליה עד לאחר הולדת אביו של היטלר, ושום משפחה בשם פראנקנברגר לא נמצאה שם.

סביר הרבה יותר להניח שסבא של היטלר היה יוהאן גאורג הידלר, שלבסוף גם התחתן עם סבתא שלו, או שהאשם הוא יוהאן נפומוק הידלר, אחיו של יוהאן גאורג. מעניין לציין שאותו יוהאן נפומוק היה גם סבה של קלארה פלצל, אמו של אדולף היטלר, מה שהופך את אבא של היטלר לדוד ממדרגה ראשונה של האמא שלו.
 
כך-או-כך, כנראה שהיטלר לא היה יהודי. מחד גיסא, קשה לי לומר שאני מצטער לגלות את זה - אף-אחד לא רוצה לגלות שהוא קרוב לטינופת - אך מאידך-גיסא אני נאלץ להודות שזה לא באמת משנה. בניגוד להיטלר, אני לא חושב שצריך לייחס יותר-מדי משמעות לגזע אליו אדם משתייך.

שנזכור, למען עתיד טוב יותר.


בלדד השוחי


גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.