מחקר: נידונים למוות מודעים לקורה להם

 
עודכן 16:37 17/04/2005
חדשות נענע

הוצאה להורג בזריקה נחשבת להומנית - אבל מדענים טוענים כי לעתים, כמות חומר ההרדמה נמוכה מדי, והמוצא להורג מודע למתרחש

 
 
 
 
 
שיטת ההוצאה להורג הנפוצה ביותר בארצות הברית היא זריקת רעל, משום שהיא עומדת ברף הנדרש בתיקון השמיני לחוקה: תיקון זה קובע כי החוק לא ידרוש "עונש אכזרי או בלתי שגרתי". אלא שכעת טוענים מדענים שההרעלה איננה עומדת בתנאי זה.

מוצאים להורג מקבלים זריקת הרדמה, בדרך כלל סודיום פנתל. לאחר מכן, מזריקים המוציאים להורג לנידון פנקורוניום ברומיד, הגורם שיתוק. זריקה שלישית, של פוטסיום כלוריד, גורמת מוות.

מחקר המתפרסם במגזין הרפואי לאנסט קובע כי בטקסס ווירג'יניה, שם מתרחשות רוב ההוצאות להורג, רוב אנשי צוות הכלא חסרים את ההכשרה הרפואית הנדרשת. התליינים מניחים כי הכמות המקובלת של סודיום פנתל מביאה להרדמה - אבל הרופאים מציינים כי המנה הנדרשת שונה מאדם לאדם, והיא מושפעת מגורמים כמו חרדה ולחץ, שיש מקום להניח שהם נפוצים בקרב נידונים למוות, וכן משימוש קודם בסמים.

החוקרים נשענו על 49 בדיקות לאחר המוות שנערכו בנידונים. ב-43 מהמקרים, אחוז חומר ההרדמה בדם היה נמוך מהנדרש לצרכי ניתוח; ב-21 מהמקרים, אחוז חומר ההרדמה בדם העיד על כך שהנידון היה ער ומודע למתרחש בעת ההוצאה להורג: הוא חש את השיתוק, ולאחר מכן את זריקת המוות.

אגודת הרופאים האמריקנית אוסרת על חבריה להשתתף בהוצאות להורג, משום שהדבר מנוגד לשבועת היפוקרטס, האוסרת על רופאים להרעיל את לקוחותיהם, גם אם רצונם בכך.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.