למה פיפי צהוב וקקי חום?

 
עודכן 19:08 08/02/2005
בלדד השוחי

בלדד השוחי חושף: לפיפי יש צבע של קקי, ולקקי - צבע של פיפי. ולחולי הצהבת - צבע של שניהם! מדוע הכבד והכליות צובעים אותנו בחום-צהוב בהיר?

 
 
 
 
 
היי השוחי היקר
יש לי שאלה, אולי היא לא הכי נעימה אבל שאלה מסקרנת:
איך זה שתמיד השתן שלנו בצבע צהוב <פעם חזק="" יותר="" ופעם="" בהיר="" יותר="" אך="" תמיד="" צהוב="">, למרות שאנו שותים משקאות בשלל צבעים, כך גם לגבי הצואה- איך למרות שאנו אוכלים מאכלים בכל מיני צבעים ומצבים , תמיד הצואה שלנו בצבע חום <פעם בהיר="" יותר="" ופעם="" כהה="" יותר="">
מקווה שלא הגעלתי אותך עם השאלה, אך זה מסקרן אותי......
תודה מראש על התשובה
סיגלית
 
הי סיגלית יקרה,
עזבי אותך מחוסר נעימות, בלדד כאן כדי לספק את הסקרנות שלך ושל שאר הקוראים, וסקרנות באשר לתפקוד הבסיסי של הגוף היא יופי של דבר. אז ניגש לתשובה, וברשותך, אפתח דווקא בכבד, ורק אז אעבור אל הקל.
 

הכבד

אחד מתפקידיו של הכבד הוא לאסוף פסולת מן הדם. כשתאי-הדם אדומים מסיימים את חייהם ומתפרקים, הם מותירים אחריהם צבען חום-צהוב בשם בילירובין. הצבען הזה הוא פסולת, והכבד ממהר לאסוף אותו ולהמיס אותו במיץ-המרה.

מיץ-המרה, יחד עם הבילירובין, מועבר לכיס-המרה, ומשם לתריסריון ולהמשך הבלתי-נמנע של מערכת-העיכול. הבילירובין מספיק לעבור עוד כמה שינויים בדרכו החוצה (בעיקר כתוצאה מפעילותם של חידקים שנמצאים במערכת-העיכול), אבל בסופו-של-דבר הוא זה שאחראי על הצבע החום והמוכר.

אם הכבד לא מצליח להיפטר מהבילירובין שבדם מספיק מהר, הבילירובין מתפשט בגוף כולו ומעניק לו גוון צהבהב. אנחנו קוראים לזה "צהבת", אבל האמת המכאיבה היא שלחולי צהבת יש בעצם צבע של קקי.
 

הקל

הנינג בראנד - לא שיחק בקקי
הנינג בראנד - לא שיחק בקקי
כאן מגיעה ההפתעה. גם לפיפי יש צבע של קקי! גם הכליות אוספות פסולת מן הדם, וגם אליהן מגיע אותו בילירובין עצמו. הכליות הופכות את הבילירובין לתרכובות הקרויות "אורובילינים", והן צובעות לנו את השתן בצבעים עליזים הנעים בין צהבהב שהוא כמעט שקוף (שתן דליל) לצהוב אדמדם (שתן מרוכז מאד, מופיע בדרך-כלל רק בעת מחלה או התייבשות).

אגב, בעבר הלא כל-כך רחוק אנשים האמינו שמקורו של הצבע הזהוב של השתן הוא זהב שמופרש מן הגוף, ודורות רבים של אלכימאים ניסו לזקק את הזהב הזה מתוך השתן שלהם. כמובן שאף-אחד מהם לא הצליח, אבל כמה תגליות מעניינות ביותר נגזרו מהנסיונות הללו. הזרחן הלבן, לדוגמא, התגלה על-ידי האלכימאי הגרמני הנינג בראנד בעת שהוא זיקק לעצמו את השתן.
 
אמרתי לך, סקרנות באשר לתפקודי הגוף היא יופי של דבר, וגם מי שמשחק לעצמו בפיפי כל היום יכול לזכות בתהילת עולם בשדה הכימיה.


בהצלחה,
בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: bildad@nana.co.il
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.