מייק לי איז אין דה האוס

 
 
עודכן 21:14 06/02/2005
ליאת הרט

ליאת הרט צפתה בסרט 'וירה דרייק', והיא שמחה לבשר שמייק לי סוף סוף חזר לעצמו

 
 
 
 
 
כמה משמח, מייק לי חזר אלינו. אחרי שכבר היה נדמה שהוא החליט לעשות סרטים שנראים כמו פארודיות על סרטים של מייק לי, מאוכלסים בדמויות שהן קריקטורות היסטריות של אנשים (כמו סרטו הקודם, 'הכל או כלום'), מגיע הבמאי הבריטי הותיק עם 'וירה דרייק', ומזכיר לנו שהוא יודע לעשות קולנוע חברתי מחויב, רגיש ומדויק.

'וירה דרייק' מתרחש בלונדון של שנת 1950. פצעי המלחמה עדיין לא הגלידו, מוצרי מזון נסחרים בשוק השחור ומעמד הפועלים מתגורר בדירות קטנות וצפופות ומסתדר עם מה שיש. למעמד הזה משתייכת וירה דרייק (אימלדה סטונטון), שמתגוררת עם בעלה האוהב סטאן (פיל דיוויס) ושני ילדיה הבוגרים בדירה צפופה, ומשתכרת למחייתה בניקוי ביתם של העשירים. רוחה של ורה עליצה תמיד – כדבורה עמלנית היא נעה ממקום למקום, עוזרת לשכנים, מטפלת באמה, מכינה את ארוחת הערב ומפזרת קריאות "יקירי" וכוסות תה לכל עבר. לוירה טובת הלב יש עוד עיסוק אחד: מבלי לקבל תשלום, היא "עוזרת לנערות שהסתבכו בצרה". אחרי העבודה, עם שקית בד קטנה שבה סבון, פומפיה ומזרק היא מבקרת בעוד דירות קטנות וצפופות ומבצעת הפלות בנערות ובנשים במצוקה, שהמשותף להן הוא שאין להן אף אחד אחר לפנות אליו. את כל מטלות היום מבצעת ורה באותו אופן: עליז, ענייני, בלי דיבורים מיותרים. נראה שוירה פשוט מאמינה שיש דברים שנכון לעשות, ואין שום טעם לנסות ולהסביר, לעצמך או לאחרים.

הפעם הראשונה בה נדרשת וירה להסביר את מה שהיא עושה כבר שני עשורים מגיעה כשאחת מהנערות חולה אנושות ומובאת לבית החולים. אחרי חקירה, דופקת המשטרה על דלתה של וירה, בעת שהמשפחה חוגגת את אירוסיה של הבת את'ל (דמות אופיינית של לי, נערה ביישנית וכפופה שלא מעזה להישיר מבט) לרג', השכן שוירה אימצה לביתם. רק אז נאמרת לראשונה המילה "הפלה" (וגם אז, מפיהם של נציגי החוק), ווירה, שנלקחת לתחנת המשטרה ואחר-כך מועמדת לדין, לא מסוגלת להסביר במילים, ובוודאי שלא להצדיק באופן מסודר, את מה שעשתה. במקום, היא קורסת בבת אחת ומזדקנת ברגע.

לי פורש בפנינו גלריה שלמה של דמויות, שקשורות, באופן כזה או אחר, לוירה, ומאירות כל אחת אספקט אחר של החיים בחברה הבריטית בתקופת הזמן הספציפית. סטאן, בעלה של וירה, עובד במוסך של אחיו, שהתעשר ונשא אישה תובענית ואנוכית (שרוצה מכונת כביסה, ילד וטלוויזיה) והוא מתקנא באושרם המשפחתי של סטאן ווירה. לילי, חברתה מילדות של וירה, מספסרת בסוכר כמו שהיא מספסרת בצערן של הנשים ההרות. סוזן, נערה בת המעמד העליון שבביתה עובדת וירה כמנקה, נאנסת ומחפשת גם היא דרך לפתור את הבעיה שלה. לי מציג את דמותה של סוזן באור סימפטי, אבל מזכיר לנו שגם אם כסף לא יכול לקנות אושר, הוא יכול לקנות פגישה עם פסיכיאטר ואחרי איום מרומז בהתאבדות, גם אשפוז בקליניקה לבנה ונקיה.
 
בניגוד לסרטים קודמים שלו, הצליח לי ליצור סרט שקט, שהדמויות בו כמעט שאינן מרימות את קולן (וירה מתוודה בלחישה על מעשיה באוזנו של בעלה בתחנת המשטרה), ולמסור מידע באופן עקיף. הוא נמנע כמעט לגמרי מפסיכולוגיזם מיותר ועושה שימוש מרשים במסדרונות ובחללי מגורים קטנים שעל קירותיהם טאפטים פרחוניים בלתי-אפשריים בעליל, כדי להראות איך הופכת החמימות המשפחתית הצפופה של החלק הראשון - והארוך מידי - של הסרט למצוקה וכיעור בחלקו השני, כשוירה נלקחת מהבית.

אימלדה סטנסטון זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל ונציה על גילום דמותה של וירה דרייק (שם גם זכה הסרט בפרס הסרט הטוב ביותר), אבל ההישג שלה נתמך במשחק מצוין של כל שאר השחקנים. מרשימות במיוחד הן דמותו של רג' (אדי מרסאן), שבפעם הראשונה בה הוא מוזמן לארוחת ערב בבית משפחת דרייק מספר על ימיו במלחמה ועל אימו שיצאה מן הבית ומתה בבליץ (ודווקא השכונה שלהם, הוא אומר, לא נפגעה בכלל) ודמותו של בלש משטרה אמפתי (פיטר וייט) שעושה את העבודה שלו, אבל לא שוכח שוירה הנאשמת היא גם וירה האדם (וירה מפסיקה להיות אדם כשהיא נכלאת, ואחת הסוהרות פולטת לעברה "שימי לב לאן שאת הולכת, דרייק!").

'וירה דרייק' הוא אולי לא סרטו הטוב ביותר של לי (מעמד הבכורה עדיין שמור ל'עירום', סרטו
מ- 1993) אבל הוא ללא ספק האישי שבהם. זו לונדון של שנות ילדותו של לי והוא מביט בה במבט בלתי-מתנשא, שמצליח להיות גם לא נוסטלגי. הגדולה האמיתית של הסרט היא בכך שלי מרפה כאן לשם שינוי מהעוינות והכעס הבלתי-מתפשרים ומשאיר מקום לאפשרות של משהו טוב, לדמויות שלו ולצופים שלו.
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.