העליון אישר ללסביות לאמץ זו את ילדיה של זו

 
החלטה תקדימית. אימא ותינוק (אילוסטרציה)
החלטה תקדימית. אימא ותינוק (אילוסטרציה)
 
עודכן 12:17 10/01/2005
חדשות נענע

"זו זכות שלחמנו עליה שנים", אמרה אחת האמהות. לזוג שלושה ילדים שנולדו מתרומות זרע אנונימיות. יו"ר המפד"ל : "זו קריאת תיגר"

 
 
 
 
 
בפסק דין תקדימי שניתן הבוקר (שני) התיר בבית המשפט העליון לזוג לסביות לאמץ זו את ילדיה של זו. הזוג ערער בעבר בבית המשפט לענייני משפחה שסירב להכיר בשתיים וברצונן לאמץ את הילדים. לשתיים שלושה ילדים שנולדו מתרומות זרע אנונימיות. "פסק הדין נותן לילדינו ולנו חיזוק בחיים. חיכינו לזה המון זמן לאחר מספר דחיות של בית המשפט לענייני משפחה", אמרה אביטל ירוס-חקק, אחת האימהות.

אביטל וטל ירוס-חקק חיות ביחד כבר 15 שנה. במהלך השנים ביקשו השתיים לאשר להן לאמץ באופן חוקי את הילדים זו את ילדיה של זו. לאביטל שני ילדים בני 10 ו-8 והיא אימם הביולוגית. השניים נולדו מתרומות זרע אנונימיות. גם לטל ילד כבן 14 והיא אמו הביולוגית.

לאחרונה ביקשו אביטל וטל מבית המשפט לענייני משפחה ומבית המשפט המחוזי לאפשר להן לאמץ את הילדים. פסקי הדין שניתנו דחו את ערעורן של השתיים והן לא זכו להכרה כהורים לילדים. פסק דין בית המשפט העליון שניתן היום דחה את פסקי הדין הקודמים, וכעת תוכלנה השתיים לאמץ את ילדיהן ולקבל זכויות נוספות שמקבלים הורים במדינת ישראל. פסק הדין ניתן בהרכב שופטים מורחב של 7 נגד 2. השופטים אדמונד לוי ואליהו מצא הפורש היו בדעת מיעוט.

"זכות שהגיעה לנו שנים רבות"

טל ירוס-חקק אמרה בתום מתן פסק הדין: "המדינה לא הכירה בנו ובשום קשר שיש לנו עם הילדים שלנו. זה פגע בתחושה של הילדים שחיים ביחד מאז שהם נולדו. לא יכולנו ללכת למשרד הפנים או למשרדי ממשלה אחרים בלי להיתקל בבעיות. לא הכירו בנו כמו כל זוג אחר".

אביטל הוסיפה: "אני חושבת שחשיפה מרובה של הומואים ולסביות בתקשורת מסייעת המון בקידום רצונותיהם וזכויותיהם. לעיתים נותן בית המשפט פסקי דין שמדי פעם הם לטובת המבקשים ומדי פעם לא. אני חושבת שהיום השגנו זכות שהגיעה לנו שנים רבות וחבל שזה לקח יותר מדי זמן. אנחנו שמחים מאוד וכל המשפחה שלנו גאה בנו".

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, החליט בעבר להכיר בבני זוג מאותו מין בכל הנוגע לסוגיות ממון כירושה, הסכמי ממון ומיסוי. לפי ההנחייה החדשה, מעמדם של בני זוג מאותו מין יהיה זהה למעמדם של "ידועים בציבור". ההחלטה החדשה הופכת את החלטתו של היועץ המשפטי הקודם לממשלה, אלייקים רובינשטיין, ממארס 2003. רובינשטיין קבע כי אין להכיר בחיים הזוגיים של בני זוג מאותו מין.

"יש כאן מהפכה", הגיבה עו"ד אירית רוזנבלום, מנכ"ל ארגון "משפחה חדשה" לקידום זכויות המשפחה בישראל, לאתר החדשות ynet. "מקווה שכעת תהיה אפשרות גם לזוגות גברים ולקהילה הומו-לסבית".

בסיעת המפד"ל הגיבו בבוז על ההחלטה של בית המשפט העליון. יו"ר סיעת המפד"ל בכנסת, ח"כ זבולון אורלב, אמר כי ההחלטה היא קריאת תיגר ובית המשפט לא רואה את טובת הילדים. "בית המשפט פוגע בערכי המשפחה היהודית בישראל ומעדיפה את טובת הזוג".
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.